רואנדה סגרה את הגבול עם קונגו בעקבות התפרצות מחלת האבולה בשטח שכנתה

רואנדה הודיעה על הצעד יום לאחר מקרה מוות שני בתוך שבועיים בעיר גומה שבקונגו הגובלת עמה. משרד הבריאות הקונגולזי: בתו בת השנה של הגבר שמת אתמול מאבולה נדבקה במחלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת חום לאשה שהגיעה לקונגו מרואנדה, בחודש שעבר

רואנדה סגרה היום (חמישי) את הגבול שלה עם הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו בעקבות התפרצות מחלת האבולה בשטח שכנתה, שגבתה בשנה האחרונה את חייהם של יותר מ-1,800 בני אדם.

הצעד של סגירת הגבול יצא לפועל לאחר שהרשויות בקונגו אישרו אתמול כי אדם נוסף מת מאבולה בעיר גומה, הסמוכה לגבול עם רואנדה, מקרה מוות שני בעיר מהמחלה בתוך שבועיים.

עובד מערכת הבריאות בעיר גומה שבקונגו, אתמולצילום: AFP

ארגון הבריאות העולמי, שהכריז בחודש שעבר כי מגפת האבולה בקונגו מהווה מצב חירום בריאותי בינלאומי, המליץ שלא להטיל מגבלות נסיעה לאזור הנגוע וכן על סחר עמו. אולם הוא הוסיף שהסיכון להתפשטות המחלה מחוץ לגבולות קונגו "גבוה מאוד".

לשכתו של נשיא קונגו מסרה שהיא מצרה על ההחלטה החד-צדדית של הרשויות בקונגו להגביל תנועה בגבול. לטענת הקונגולזים, ההחלטה של רואנדה לסגור את הגבול "עומדת בסתירה להמלצה של ארגון הבריאות העולמי".

משרד הבריאות במדינה הודיע היום ש בתו בת השנה של הגבר שמת אתמול נדבקה במחלה. מדובר בהידבקות הישירה הראשונה באבולה בתוך גומה, עיר שבה מתגוררים יותר משני מיליון בני אדם וגובלת עם העיר הרואנדית גיסאניי, המאוכלסת ביותר מ-85 אלף תושבים.

תינוקת בת חודשיים שממתינה לתוצאות הבדיקה שלה במרכז לטיפול באבולה בעיר בני, בחודש שעברצילום: Jerome Delay/אי־פי

התנועה בגבול בין שתי הערים אינטנסיבית על בסיס יומי. אנשים רבים בגומה עובדים בגיסנאיי ולהיפך, ויש כאלה ששולחים את ילדיהם ללמוד בבתי ספר בעיר השכנה ואף מחזיקים בה בבתים.

מומחי בריאות חוששים מהתפרצות מחלות מדבקות בערים גדולות. באזור אורבני, צפיפות אוכלוסייה, אנונימיות וניידות גבוהה של אנשים מקשות מאוד על בידוד חולים ועל איתור אנשים שהיו איתם במגע – בניגוד לאזור הכפר.

הגבר שמת אתמול מאבולה, כורה בשנות הארבעים לחייו, שב מעבודתו במחוז איטורי שבצפון-מזרח המדינה. לפי ארגון הבריאות העולמי, באזור זה לא תועדו מקרי הידבקות באבולה. הוא נדבק בנגיף לאורך הדרך הארוכה שעשה באופנועי-מונית לביתו בגומה – מרחק של 490 ק"מ – שנמשכה כמה ימים ועברה באזור המאוכלס בצפיפות ונמצא בלב התפרצות המחלה. הוא הגיע לגומה ב-13 ביולי והחל לפתח סימפטומים של המחלה ב-22 ביולי. שלשום הוא הועבר לבידוד במרכז לטיפול באבול בעיר גומה ואתמול דווח על מותו.

סימפטומים של הנגיף עשויים להופיע בקרב נשאים בין יומיים ועד 21 ימים לאחר ההדבקה. מקרה המוות הקודם מאבולה בעיר גומה היה של מטיף אוונגליסטי לפני שבועיים. "ייתכן שהוא לא היה מודע לכך שנחשף למחלה", מסר אמש ד"ר מייקל ראיין מארגון הבריאות העולמי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ