"הברלוסקוני של תוניסיה" ופרופסור למשפטים עלו לסיבוב השני בבחירות לנשיאות

איל התקשורת נאביל קארוי התמודד מהכלא לאחר שנעצר בגין עבירות מסים ופתח בשביתת רעב. יותר משבעה מיליון אזרחים הצביעו בבחירות שהוקדמו בעקבות מותו של הנשיא א-סבסי

ד-פ-א
גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכיו של קארוי ואמו נאג'יבה (יושבת) בצפון המדינה, בחמישי
ד-פ-א
גרדיאן
רויטרס

יותר משבעה מיליון מאזרחי תוניסיה הצביעו היום (ראשון) בבחירות צמודות לנשיאות המדינה על רקע המשבר הכלכלי ומעשי אלימות של קיצונים מקומיים. 26 מועמדים השתתפו בבחירות הדמוקרטיות השניות לנשיאות מאז ההתקוממות העממית ב-2011 שהפילה את הרודן זין אל-עבדין בן עלי. לפי מדגמים ראשוניים לסיבוב השני העפילו הפרופסור למשפטים קייס סעיד ואיל התקשורת נאביל קארוי. התוצאות הרשמיות יפורסמו רק ביום שלישי וטרם נקבע מועד לסיבוב השני.

קארוי, נעצר בחודש שעבר באשמת הלבנת כספים והעלמת מסים והתמודד מהכלא. הוא נחשב למועמד מוביל לצד ראש הממשלה הנוכחי יוסף א-שאהד. בין המועמדים האחרים היו גם שתי נשים – שרת התיירות לשעבר סלמה לומי והפוליטיקאית עביר מוסא. 

סידורים אחרונים בקלפי בתוניס, אתמול צילום: AFP

הבחירות, שתוכננו תחילה להיערך בחודש נובמבר, הוקדמו בעקבות מותו של הנשיא הראשון שנבחר באופן דמוקרטי במדינה, באג'י קאיד א-סבסי, בחודש יולי – חמישה חודשים בלבד לפני תום הקדנציה שלו. היום מתה אשתו של א-סבסי, שאלידה, מהתקף לב.

קארוי, בעליו של ערוץ טלוויזיה שפועל ללא רישיון בשם "נסמה", פתח בשבוע שעבר בשביתת רעב בתאו בכלא. תומכיו טוענים כי כתבי האישום נגדו הוגשו ממניע פוליטי כדי למנוע ממנו להיבחר לנשיאות. לדבריהם, מי ששם את מועמדם מאחורי הסורגים כדי לעצור את הקמפיין שלו היה לא אחר מיריבו המוביל בבחירות – ראש הממשלה א-שאהד.

ראש הממשלה א-שאהד עם תומכיו בתוניס, בחודש שעברצילום: Hassene Dridi/אי־פי

מעצרו של קארוי נתפס כהפתעה במערכת הבחירות היצרית בדמוקרטיה הצעירה, שמובילות המפלגה האיסלאמיסטית המתונה א-נהדה והאופוזיציה המפוצלת האנטי-איסלאמיסטית. עם זאת, אנשיו של קארוי סבורים כי הצעדים שננקטו נגדו עשויים דווקא לפעול לטובתו במרוץ, כמו גם ההתקפות הבלתי-פוסקות נגדו ברשתות החברתיות שהדהדו את שמו בקרב הציבור.

"לפני מעצרו כל האינדיקציות הצביעו על כך שהוא מוביל בעשרה אחוזים, אז אנחנו בטוחים", אמר דוברו, עבד אל-עזיז בלחודג'ה, שהוסיף כי הם הצליחו להמשיך את הקמפיין שלו למרות היעדרותו ולמרות שכל חשבונותיו הוקפאו.

רעייתו של קארוי, סלווה, בעצרת בחירות על רקע תמונתו בתוניס, שלשוםצילום: ZOUBEIR SOUISSI/רויטרס

מועמדותו של קארוי קוראת תיגר על המנהיגים הפוליטיים ועונה על תחושות האכזבה של רבים במדינה מהמפלגות הממוסדות שכשלו בשיפור חייהם של האזרחים מאז נפילתו של בן עלי. רבים משווים בין קארוי לבין ראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני, איל תקשורת בעצמו, והמועמד התוניסאי משתמש בערוץ הטלוויזיה שלו כדי לשדר תמונות של עצמו מחלק סיוע לעניים. אולם, האליטה החילונית הפוליטית העשירה במדינה, שבעבר תמכה בו, רואה בו עתה איום – כמו גם רבים מהצד האיסלאמיסטי של המפה הפוליטית שלא ישכחו לו את ההחלטה לשדר ב-2011 את סרטה של הבמאית האיראנית מרג'אן סטראפי "פרספוליס", שהואשם באיסלאמופוביה.

אף שתפקיד הנשיא בתוניסיה נחשב לחשוב פחות מתפקידי הפרלמנט וראש הממשלה, א-סבסי פעל להשיג יותר סמכויות ומעמד – והציג את עצמו כגלגולו המודרני של מי שנחשב לאבי האומה התוניסיאית, חביב בורגיבה, שהודח ב-1987 בהפיכה שביצע בן עלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ