17 שנה אחרי מעשי הטבח: סודאן תחקור את הפשעים בדרפור תחת משטר הרודן אל-בשיר

במעשי הזוועה שבוצעו נגד אזרחי החבל בשנים 2008-2003 נהרגו 300 אלף בני אדם ו-2.7 מיליון נעקרו מבתיהם. נשיא המדינה הוותיק, שהודח השנה מהשלטון, כבר הואשם לפני עשור בהאג בגין פשעי מלחמה ורצח עם, אך מעולם לא הוסגר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים במערב דרפור ב-2008
נשים במערב דרפור ב-2008צילום: REUTERS

סודאן הודיעה כי תחקור את הדיכוי האכזרי של השלטונות בחבל דרפור תחת משטרו של הנשיא המודח עומאר אל-בשיר, כחלק מהמאמצים להביא לדין את האחראים לפשעים האכזריים על רקע המצב הפוליטי הרגיש במדינה.

התובע הכללי של סודאן, טאג' אל-סיר חיברי, אמר אתמול (ראשון) כי הממשלה תחקור את הזוועות שבוצעו נגד אזרחים בדרפור החל מ-2003 – מה שמאפשר לראשונה להעמיד לדין את אל-בשיר ובעלי בריתו בגין הפרת זכויות אדם בסודאן.

בשיר בצפון סודאן ב-2009צילום: REUTERS

בשיר שלט בסודאן כמעט שלושה עשורים, בתקופה שבה דווח על מעשים קשים שבוצעו נגד מיעוטים שונים, קריסה כלכלית ומעשי שחיתות מצד בכירים בשלטון. לפני כעשור הוא הואשם על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) בהאג בגין רצח עם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בשל פעולות ממשלתו בדרפור בין השנים 2008-2003.

אל-בשיר הודח מכיסאו בחודש אפריל בהפיכה צבאית בתום חודשים של התקוממות אזרחית נגדו. בשבוע שעבר, המנהיג לשעבר בן ה-75 הורשע בשחיתות ובהחזקה בלתי חוקית של מטבע זר. הוא נידון לשנתיים במתקן שיקומי – ולא בכלא בשל גילו המתקדם. הוא עדיין עומד בפני כמה כתבי אישום אחרים שעלו בעקבות דיכוי המפגינים נגדו השנה ובשל תפקידו בהפיכה שהביאה אותו לשלטון ב-1989. לאחר הדחתו, מונתה במקומו ממשלת מעבר שמטרתה להבטיח שלטון דמוקרטי בסודאן – ובעקבות לחצים רבים שופעלו עליה החליטה לחקור את פשעי העבר שבוצעו על ידי המדינה.

אחרי הרשעתו של אל-בשיר בשבוע שעבר קראו פעילים למען זכויות אדם לממשלת המעבר לנקוט צעדים קונקרטיים נגד האחראים לאלימות הקשה בדרפור. אולם נראה שמשימה הזו תהיה קשה לביצוע בהינתן העובדה שכמה ממקורביו של הרודן המודח ממשיכים להחזיק בעמדות מפתח בשלטון.

אם ובנה מדרפור במחנה פליטים לאחר שנמלטו מביתם, ב-2004צילום: AP

המשבר בדרפור הוצת אחרי שמורדים מהמיעוט האתני בחבל פתחו במעשי נקם נגד ממשלתו של אל-בשיר בטענה לאפליה כלכלית ופוליטית נגדם. ממשלתו של אל-בשיר הפעילה, בין היתר, את מיליציות הג'נג'וויד האלימות נגד המורדים בדרפור. כ-300 אלף בני אדם נהרגו בסכסוך וכ-2.7 מיליון אחרים אולצו להימלט מבתיהם.

צבא סודאן הבהיר כי לא יסגיר את אל-בשיר לבית הדין בהאג לצורך משפטו, גם לאחר שארגונים למען זכויות אדם כמו אמנסטי אינטרנשיונל קראו לו לעשות זאת. לכן ארגונים כאלה בירכו על פתיחת החקירה הרשמית בנושא, אולם הביעו חשש כי הפליטים בדרפור עדיין לא יזכו בצדק המגיע להם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ