הגברת הראשונה של לסוטו נאשמת ברצח. הקורבן: גרושתו של בעלה

תבאנה ליפוללו נורתה למוות מחוץ לביתה יומיים לפני שבעלה לשעבר נכנס לתפקיד ראש הממשלה ב-2017. בתחילה העריכו שהיתה זו התנקשות פוליטית, אולם אז הופנה החשד לגברת הראשונה, שברחה מהמדינה לאחר הרצח

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסאיה תבאנה, הגברת הראשונה של לסוטו בבית המשפט בבירה מסרו, השבוע
מייסאיה תבאנה, הגברת הראשונה של לסוטו בבית המשפט בבירה מסרו, השבועצילום: STRINGER/רויטרס

הגברת הראשונה של לסוטו נאשמת ברצח פרודתו של בעלה, תומס תבאנה, יומיים לפני שנכנס לתפקיד ראש הממשלה ב-2017. השבוע הוגש כתב אישום נגד מייסאיה תבאנה, שהסגירה את עצמה למשטר, באשמת רצח בכוונה תחילה של תבאנה ליפוללו, מחוץ לביתה בעיר הבירה מסרו.

מייסאיה מכחישה כי היתה מעורבת ברצח. ראש הממשלה, שלא ליווה אותה לבית המשפט, לא התבטא בנושא באופן פומבי. ראש ממשלת לסוטו, בן 80, ואשתו לשעבר ליפוללו ניהלו הליך גירושים מכוער בתקופה שקדמה לרציחתה ב-14 ביוני 2017. תומס ומייסאיה תבאנה נישאו חודשיים לאחר הרצח. בתחילה נטען שגברים חמושים ירו למוות בליפוללו ושהיתה זו התנקשות ממניעים פוליטיים – אולם מפכ"ל המשטרה המקומית, הולומו מוליבלי, הטיל בכך ספק בעקבות התפתחויות בחקירה.

מקרה הרצח של אשתו לשעבר של ראש הממשלה עורר טלטלה בממלכה העצמאית השוכנת בדרום היבשת האפריקאית. ב-10 בינואר הוצא צו מעצר נגד מייסאיה בת ה-42, לאחר שהמשטרה זימנה אותה לחקירה אך לא הצליחה לאתרה. לאחר פרסום הצו מסרה דוברות המשטרה שהגברת הראשונה של לסוטו "נאספה מהגבול עם דרום אפריקה" והובאה לחקירה.

משפטה של מייסאיה ייפתח ב-18 בפברואר. ביום רביעי השבוע שוחררה הגברת הראשונה לביתה בערבות, ועורכת דינה מסרה שהיא תצא לדרום אפריקה לבדיקה רפואית. במשטרת לסוטו הביעו חשש שמייסאיה תחמוק ממשפט אם יתירו לה לצאת מהמדינה בשל סיבות רפואיות. "הלקוחה שלי זכאית לשחרור בערבות. היא עדיין חפה מפשע עד שתוכח אשמתה על ידי בתי המשפט", אמרה עורכת הדין רטאביל סטלוג'ואן.

ראש ממשלת לסוטו תומס תבאנה בעצרת האו"ם בניו יורק, בספטמברצילום: Lucas Jackson/רויטרס

"אם היו נותנים לנו להתנגד לערבות, היינו מעלים את האפשרות של בריחתה", אמר סגן מפקד המשטרה, פאסקטה מוקטה, והוסיף שהגברת הראשונה כבר נעלמה פעם אחת כשהשוטרים חיפשו אותה לתשאול.

מוקטה אמר שהמשטרה מעריכה שמייסאיה תבאנה שכרה שמונה מתנקשים לרצוח את ליפוללו, אך לא היתה נוכחת פיזית בזירת הירי. מוקטה הוסיף שבדצמבר ניסתה המשטרה לתשאל את ראש הממשלה, זאת לאחר שנמצא שבטלפון שלו נעשה שימוש כדי להתקשר לאחד המתנקשים, זמן קצר לאחר הרצח. "עוד לא קבענו אם הוא חשוד או לא", הוא אמר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ