המועצה הצבאית של סודאן: נסגיר את הנשיא המודח אל-בשיר לבית הדין בהאג

חבר במועצה הודיע לפני כן שסודאן תמסור בכירים לשעבר לבית הדין, בלי לנקוב בשמו של אל-בשיר. בתחילת העשור הוציא נגדו בית הדין בהאג צווי מעצר בגין רצח עם ופשעי מלחמה בדארפור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אל בשיר בבית משפט בחרטום, בדצמבר
אל בשיר בבית משפט בחרטום, בדצמברצילום: MOHAMED NURELDIN ABDALLAH/רו

סודאן תסגיר את הנשיא המודח עומר אל-בשיר לבית הדין הפלילי הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג (ICC), כך הודיעה היום (שלישי) המועצה הצבאית במדינה. בעבר הוציא בית הדין צווי מעצר נגד אל-בשיר בשל פשעי מלחמה בחבל דארפור. לפני ההודעה הרשמית של המועצה אמר אחד מחבריה, מוחמד חסן אל טאישי, כי הממשל הסכים למסור גורמים רשמיים במדינה שבית הדין בהאג הוציא נגדם צווי מעצר, בלי לנקוב בשמו של אל-בשיר. אל טאישי לא אמר מתי יוסגרו המבוקשים לידי בית הדין.

בית הדין הוציא נגד אל-בשיר צווי מעצר ב-2009 וב-2010 בגין רצח עם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות שביצע או הורה לבצע בדארפור. לאורך השנים הקפיד הנשיא לשעבר לבקר אך ורק במדינות שאינן חתומות על אמנת רומא ולא הצטרפו לבית הדין הבינלאומי, בעיקר באפריקה ובמזרח התיכון. הימלטותו המתמשכת ממעצר הפכה לסמל לאוזלת היד של בית הדין.

אל-בשיר, בן 75, הודח באפריל אשתקד בידי הצבא אחרי חודשים של הפגנות המוניות במחאה על שלטונו, בתום 30 שנה בתפקיד. בדצמבר הרשיע אותו בית משפט בסודאן בשחיתות ודן אותו לשנתיים מעצר במתקן שיקומי מיוחד. השופט אף הורה להחרים מיליוני אירו ופאונד סודאני שנמצאו בביתו אחרי שהודח מכסאו.

אל-בשיר הוא המנהיג שכהונתו בראש המדינה היתה הארוכה ביותר מאז זכתה לעצמאותה ב–1956. לאורך שנות שלטונו הוא עמד מאחורי מקרי טבח בדארפור, בהרי נובה ובדרום סודאן, שם השליכו כוחותיו חביות נפץ ממטוסים על כפרים מרוחקים וגרמו למותם של מאות אלפי בני אדם. בשנות התשעים אירח אל-בשיר את אוסמה בן לאדן ודחף את ארצו לבידוד בינלאומי ולחיים תחת סנקציות אמריקאיות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ