ראש ממשלת סודאן ניצל מניסיון התנקשות בבירה חרטום

לפי הדיווח בטלוויזיה הממלכתית, עבדאללה חמדוק לא נפגע והועבר "למקום בטוח". בתיעוד שהועלה לרשת ניתן לראות את הנזק שנגרם לשיירת כלי הרכב של ראש הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוק, בבירה חרטום בשנה שעברה
ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוק, בבירה חרטום בשנה שעברהצילום: /אי־פי

התקשורת הממלכתית בסודאן דיווחה היום (שני) כי ראש הממשלה, עבדאללה חמדוק, ניצל מניסיון התנקשות בבירה חרטום. לפי הדיווח, אירע פיצוץ סמוך לשיירת כלי הרכב שבה נסע חמדוק אך הוא לא נפגע. לפי שעה, אין ארגון שקיבל אחריות למתקפה. ראש הממשלה הועבר ל"מקום בטוח", נאמר בדיווח. 

כמה שעות לאחר התקיפה צייץ חמדוק בחשבון הטוויטר שלו תמונה שבה הוא נראה יושב בלשכתו צופה בדיווחים הטלוויזיוניים על ניסיון ההתנקשות בו. חמדוק כתב כי מצבו טוב וכי הוא בטוח. לטענת הטלוויזיה הממלכתית, חמדוק היה בדרכו ללשכתו כשהפיצוץ התרחש. 

חמדוק מונה בחודש אוגוסט לראשות הממשלה לאחר שמחאות למען דמוקרטיה אילצו את הצבא להדיח את הנשיא עומאר אל-בשיר ולהחליפו בממשלה המונהגת על ידי אזרחים. קציני צבא עדיין מכהנים כמנהיגי המדינה בפועל, והם הראו רצון מועט להעביר את השלטון לממשל האזרחי.

בתיעוד שהועלה לרשת ניתן לראות שני כלי רכב מתוך השיירה חונים ברחוב וחלונותיהם מנופצים. כלי רכב אחר ניזוק, לפי התיעוד, בצורה משמעותית. 

בחודש שעבר נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מנהיג סודאן עבד אל-פתאח בורהאן באוגנדה. בלשכת ראש הממשלה מסרו אז כי בפגישה "הוסכם להתחיל שיתוף פעולה שיוביל לנורמליזציה של היחסים בין שתי המדינות". בורהאן עומד בראש מועצת הריבונות של סודאן ומשמש מנהיג המדינה בפועל מאז הדחתו של אל-בשיר. 

כשנה לאחר שהודח אל-בשיר, סודאן מתמודדת עם משבר כלכלי עמוק. לפי נתוני קרן המטבע הבינלאומית, האינפלציה במדינה עומדת על 60% ואחוז האבטלה עומד על יותר מ-22%. לטענת הממשלה, 30% מהצעירים במדינה, שהם יותר ממחצית האוכלוסיה בת 42 מיליון התושבים - הם מחוסרי עבודה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ