אי-פי
רויטרס

יותר מ-300 תלמידי בית ספר בניגריה ששוחררו ביום חמישי מידי ארגון הטרור בוקו חראם נפגשו אתמול (שישי) עם הנשיא מוחמדו בוהארי ועם מושל מדינת המחוז קטסינה, אמינוּ בלוֹ מסארי. בשיחה עם סוכנות הידיעות אי־פי אמר מסארי כי הממשלה לא שילמה כל דמי כופר לחוטפי הנערים. לא ידוע על צעדים אחרים שנקטה הממשלה בתמורה לשחרורם.

המושל מסארי הוסיף כי הממשל המקומי יעבוד בשיתוף עם המשטרה כדי להגביר את האבטחה סביב בית הספר של התלמידים בעיירה קנקרה, וכן בבתי ספר אחרים בקטסינה. לדברי הנערים, בעת החטיפה רק שומר אחד הוצב בבית הספר. הנשיא בוהארי בירך על שחרור הנערים ונפגש עם כולם ביום שישי וקרא להם להתמיד בלימודיהם. 

"הקושי הזה שעמו נאלצתם להתמודד לא צריך להרתיע אתכם. התחזקו והמשיכו לרדוף אחר חלומותיכם", אמר הנשיא שנולד וגדל בקטסינה. "אני למדתי בבית הספר וכשגדלתי נבחרתי לנשיאות פעמיים. החינוך הוא המפתח להצלחה, עשו כמיטב יכולתכם כדי לרכוש השכלה, לצד ידע דתי, כדי שינחה אתכם ואת משפחתכם בעתיד".

בדברים שנשא שלשום לאחר שחרור הנערים, בוהארי הודה כי ישנם אתגרים ביטחוניים בצפון־מערב המדינה וכי על הממשלה להגביר את המאמצים להגן על בתי ספר באזור ממתקפות דומות. חטיפתם של 344 התלמידים ביום שישי שעבר עוררה בניגריה את זכרון החטיפה הגדולה של תלמידות בית ספר במחוז צ'יבוק ב-2014. התגובה המהירה יחסית של הממשלה הפעם נעשתה בין היתר על רקע התוצאות העגומות של אותה פרשה — יותר ממאה נערות עדיין נעדרות, וככל הנראה מתו או נישאו לחוטפיהם. 

סאליסו קנקרה, אביו של אחד הנערים ששוחררו ביום חמישי, אמר כי כל זמן שבנו היה בידי החוטפים הוא לא הצליח להירדם בלילה. "עכשיו אני יכול לישון", אמר בשמחה. עשרות הורים הביעו תחושות דומות עם הגעת האוטובוסים ועליהם הנערים המשוחררים בחזרה אל בית הספר אתמול. אחד האבות התכופף לנשק את הקרקע, בטרם חיבק את בנו ובכה חרישית.

הנערים ששוחררו בבניין הממשל בקטסינה, אתמולצילום: AFOLABI SOTUNDE/רויטרס

אחד הנערים, שסירב למסור את שמו, אמר לכתב של ערוץ טלוויזיה מקומי כי החוטפים אמרו שהם אנשי בוקו חראם — אולם הוא עצמו חשד כי הם כנופיית שודדים חמושים שאינה קשורה לארגון הטרור. חרף דבריו, הארגון פרסם הודעת קבלת אחריות לחטיפה שבה ציין כי חינוך מערבי כמו זה שקיבלו הנערים מנוגד לעקרונות האיסלאם.

"הם היכו אותנו בבוקר ובכל לילה. סבלנו מאוד. מדי יום קיבלנו שתי מנות מים, ומנת אוכל אחת", הוסיף הנער. לדבריו, הם לא נראו כמו אנשי ארגון טרור, אלא כמו "ילדים קטנים עם רובים גדולים". אחד הנערים ששוחררו אמר בשיחה עם סוכנות הידיעות "רויטרס" כי החוטפים לקחו אותם תחילה למקום מסתור, אך לאחר שמטוס קרב חלף בשמיים הם החליטו להמשיך למקום שונה. 

בליל החטיפה, ב-11 בדצמבר, הגיעו החוטפים החמושים ברובי קלצ'ניקוב לבית הספר לנערים בקנקרה ובאיומי רובים הצעידו את התלמידים ליער סמוך. הם אולצו לשכב על הקרקע בזמן שהחוטפים ניהלו קרב יריות עם חיילים שרדפו אחריהם. הנערים סיפרו כי לאחר מכן הוצעדו דרך יערות כשהם יחפים בכל לילה, ובימים עצרו לנוח.

נשיא ניגריה מוחמדו בוהארי בקטסינה, אתמולצילום: AFOLABI SOTUNDE/רויטרס

בשונה מהחטיפה בצ'יבוק לפני שש שנים, הממשלה הניגרית פעלה מהר יותר הפעם. אז חלפו שבועות רבים של התייעצות פנימית, ברקע מחאה ציבורית גוברת וקמפיין בינלאומי בהשתתפות ידוענים, טרם ננקטו צעדים להשבת 270 הנערות. בזמן הזה, אנשי בוקו חראם הפרידו אותן לקבוצות קטנות והצליחו להבריחן לאזורים מרוחקים יותר.

לדברי אודו בולמה בוקרטי, חוקר במכון טוני בלייר המתמחה באזור שמדרום לסהרה, "שחרור הנערים הוא סיום פנטסטי לשבוע נוראי. ההורים התאחדו עם יקיריהם, וכל המדינה יכולה לנשום לרווחה". הוא הוסיף כי החטיפה היא הוכחה לכך שבוקו חראם הצליח לגייס כנופיות חמושות בצפון־מערב ניגריה. זאת, בניגוד להכרזתו בעבר של הנשיא בוהארי כי הארגון הובס.

בוקרטי הוסיף כי מדובר בסימן מדאיג, בשל העובדה כי כנופיות אלו הגבירו בשנה החולפת את מתקפותיהם באזור קטסינה, ואחראיות להריגתם של יותר מ-1,100 בני אדם. לדבריו, על אף שהן אינן פועלות מתוך מניע אידיאולוגי, נראה כי מנהיג בוקו חראם אבו בכר שקאו יצר ברית עם כמה מאותן כנופיות. לדבריו, כבר בינואר האחרון החל שקאו לחזר אחר מנהיגי הכנופיות, באמצעות סרטון שפרסם ברשת ובו פנה אליהם בשפה המקומית, פולאני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ