על סף משבר פוליטי ובצל עימותים אלימים, אתיופיה הודיעה על בחירות לפרלמנט

ההודעה על הבחירות, שנדחו מהקיץ האחרון ליוני 2021 בשל מגפת הקורונה, הגיעה במקביל לדיווח כי במתקפה השבוע בגבול סודאן נהרגו יותר מ–200 בני אדם. ראש הממשלה אביי שלח את הצבא לאזור, וחייליו הרגו 42 חמושים שהואשמו באחריות לטבח

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים משחקים בחזית בית שנפגע בקרבות בתיגראי, החודש
לוגו רויטרס

אתיופיה תערוך בחירות לפרלמנט ביוני 2021, כך הודיעה היום (שישי) ועדת הבחירות המרכזית במדינה, שבשבועות האחרונים התמודדה עם עימות פנימי בצפונה והשבוע ראתה גילוי נוסף של אלימות בקרבת גבול סודאן. במתקפה שלשום במדינת המחוז בנישנגול־גומוז נהרגו 222 בני אדם, כך מסר מתנדב בארגון הצלב האדום. לדברי המתנדב, מלסה מספין, 207 הרוגים הם אזרחים ו–15 האחרים הם חלק ממבצעי הטבח, כפי שהגדיר זאת ראש הממשלה אביי אחמד, בכפר בקוג'י שבמחוז בולן במערב אתיופיה.

יותר מ–40 אלף תושבי האזור נמלטו מבתיהם ביומיים האחרונים בעקבות המתקפה, שטרם ברור מי האחראים לה. פחות מיממה קודם למתקפה, אביי ביקר באזור בניסיון לפתור סכסוך שהביא בעבר לעימותים בין קבוצות אתניות. בארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" דיווחו כי בין ההרוגים היו בעיקר תושבים המשתייכים לבני האורומו, האמהרה והצ'ינאשה.

אתמול שלח אביי כוח צבאי לאזור, ואנשיו הרגו 42 חשודים במעורבות בביצוע המתקפה. לפני כחודש הודיע אביי על סיום מבצע בן שלושה שבועות במדינת המחוז תיגראי, סמוך לגבול אריתריאה, שנועד לדכא התקוממות של מפלגת השלטון המקומית "החזית העממית לשחרור תיגראי" (TPLF). 

אנשי המפלגה שלטו בעבר בממשלה הפדרלית והתייצבו בחזית המתנגדים לרפורמות הפוליטיות שהוביל אביי בשנתיים האחרונות, מאז נבחר לראשות הממשלה. אביי, שזכה אשתקד בפרס נובל לשלום בשל ההסכם שהשיג עם אריתריאה, זכה לביקורת בעקבות המבצע שהכריז על התיגראים — והביא יותר מ–950 אלף תושבים להימלט לסודאן, שם רבים עדיין שוהים במחנות פליטים.

רפורמה פוליטית אחרת שהוביל אביי בשנה שעברה היתה מיזוג שלוש המפלגות הגדולות במדינה ל"מפלגת השגשוג". ב–TPLF סירבו להשתתף באיחוד החדש. הבחירות לפרלמנט היו אמורות להתקיים באוגוסט השנה, אך נדחו בשל מגפת הקורונה. הן יתקיימו ב–5 ביוני, ובמהלך חודש מארס יתאפשר רישום להצבעה. אתיופיה היא המדינה שאוכלוסייתה היא השנייה בגודלה באפריקה, עם יותר מ–110 מיליון תושבים. יו"ר המפלגה שתזכה במספר המושבים הרב ביותר ייבחר לראשות הממשלה החדשה.

ראש הממשלה אביי אחמד משיב לשאלות חברי פרלמנט באדיס אבבה, בחודש שעברצילום: Mulugeta Ayene/אי־פי

ממשלתו של אביי סירבה להכיר בבחירות מקומיות שנערכו בתיגראי בספטמבר, ולפי ועדת הבחירות המרכזית לא צפויות להתקיים בשנה הקרובה בחירות במדינת המחוז הצפונית. לפי הוועדה, תאריך לבחירות ייקבע לאחר שהממשלה הזמנית בתיגראי — שקמה לאחר העימות עם הממשלה הפדרלית — תוכל להבטיח שאלו יתקיימו כסדרן.

בנוסף לעימות בתיגראי ולמתקפה האחרונה בבנישנגול־גומוז, ממשלתו של אביי מתמודדת גם עם התקוממות במדינת המחוז אורומיה, שתושביה הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר במדינה. אביי עצמו הוא ממוצא אורומי. מפלגת האופוזיציה המקומית, "החזית לשחרור אורומיה", הוכרזה בעבר כארגון טרור אך אביי ביטל את האיסור על השתתפותה בבחירות. 

לפני שבועיים מסרה המפלגה כי ראש הממשלה מקדם בחירות כניסיון להסיח את דעת הקהל משורת בעיות ביטחוניות. "על אף שמפלגת השלטון רוצה להסתיר את הבעיות הקיימות ולהסיח את הדעת, ברור לכל שהמדינה שקועה במשברים ביטחוניים ופוליטיים מרובים", נמסר בהודעה. "אנו קוראים לתקן את מנגנוני השלטון הרעועים במדינות המחוז ולהשיב את היציבות והביטחון בטרם ניתן יהיה לקיים בחירות".

פוליטיקאים רבים באורומיה נשלחו למאסר, בהם גם ג'וואר מוחמד — איל תקשורת ומי שהיה בעבר בעל ברית פוליטי של אביי. ג'וואר, איש מפלגת "הקונגרס העממי" הפדרליסטית, הפך למבקר חריף של אביי ובספטמבר הואשם יחד עם ראשי המפלגה בעבירות טרור. זאת, לאחר מחאה שקמה בעקבות רצח זמר המחאה הפופולרי, הונצ'לו הונדסה. בעימותים שפרצו בקיץ האחרון לאחר מותו של הזמר נהרגו לפחות 178 בני אדם באורומיה וכן בבירה אדיס אבבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ