הכירו את הסיוט של רשת החשמל בחוף השנהב

דֵלֵסְטרוֹן, גיבור-על מרושע, הפך לסנסציה ברשת אחרי שהצליח להביא לידי ביטוי את זעם האזרחים על מצבן הקשה של תשתיות החשמל במדינה

מוניקה מארק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוניקה מארק, גרדיאן

בניגוד למדינות אחרות במערב אפריקה, נהנתה חוף השנהב במשך עשרות שנים מאספקת חשמל סדירה. האור בבתים דלק, והרזרווה סופקה ללא פחות משש מדינות שכנות. זה, לכשעצמו, אינו דבר של מה בכך: שחיתות והיעדר השקעה בתשתיות הביאו לכך שהפקת החשמל היומית ב-47 מדינות באפריקה שמדרום לסהרה מסתכמת ב-68 ג'יגה וואט בלבד – כמות השווה לייצור החשמל היומי בארגנטינה.

אך גם בחוף השנהב השתנו הדברים מקצה לקצה בשנתיים האחרונות. רעש הגנרטורים הוא פסקול מוכר במדינות אחרות במערב אפריקה, אך בחוף השנהב התקבלו השיבושים ברשת החשמל בביקורת חריפה. אפילו לאורך שנות המלחמה שקרעה את חוף השנהב בעשור שעבר, הפסקות חשמל היו מחזה נדיר ורק מעטים נזקקו לגנרטור בבית. "זה סיוט", אומרת פטומאטה טוּרֵה, סוחרת דגים מרובע אבובו שבאבידג'אן. "בכל שבוע אני מקפיאה סחורה בשווי 2 מיליון פרנק מערב אפריקני (כ-17 אלף ש"ח), אך מערכת החשמל קורסת כל הזמן".

התרבות הפסקות החשמל והפיכתן למטרד יומיומי, הולידה גם דמות מצוירת בשם דלסטרון וזו צוברת פופולריות גדולה בעיקר ברשתות החברתיות. דלסטרון, בעל עיניים רושפות מבעד לברדס שחור, הוא נבל שמטיל אימה בכל מקום שבו מכה. שמו לקוח מהמילה délestage שפרושה בצרפתית הוא "הפסקת חשמל יזומה".

"אחרי שפגעתי ברשתות, אני מגיע גם לחשבונות", אומרת הדמות

"זו דרך קלילה להתייחס לבעיה. אני מקווה שהדמות תניע את הממשלה למלא את אחריותה", אומר יוצר הדמות, שארל דאדייה. לדבריו, אחרי שהפסקות החשמל בחוף השנהב החלו להשפיע על משק החשמל של טוגו, בנין, מאלי גאנה ובורקינה פאסו (המחוברות לרשת שלה), הפכה הדמות שלו לדמות בינלאומית. "כשדלסטרון לא בסביבה, הוא משליט הרס במדינות שכנות. הוא גיבור פאן אפריקאי".

במגפיים ומכנסונים שמתאימים לאקלים המשווני, עוקץ דלסטרון את חברת החשמל הממשלתית עד שזו נאלצה להגיב בדמות משלה - אלקטרה. אלא בינתיים, גיבורת הקמפיין השלילי לא מצליחה להאיר את הממשלה באור חיובי. "אם אני רואה ציוץ שמודיע על ביקור צפוי של דלסטרון בשכונה כזו או אחרת, אני יודע שאין טעם לטעון שם את הטלפונים שלי", אומר תיירי קוליבאלי, בעל מרכז שירות לטלפונים ניידים באבידג'אן, הבירה המסחרית של חוף השנהב.

הפופולריות של דלסטרון מעידה גם על התמורות החברתיות בחוף השנהב ומחוצה לה. צעירים עירוניים באפריקה שמדרום לסהרה פונים כיום יותר ויותר לרשתות חברתיות כאמצעי לשחרור תסכולם הגובר. תנועה פוליטית אהודה בסנגל בשם Y'En A Marre ("נמאס!" בצרפתית), הוקמה על ידי קבוצת ראפרים ועיתונאי על רקע הפסקות החשמל הקבועות בשבועות שקדמו לבחירות. התנועה הצליחה ליצור מומנטום דרך פורומים ברשת ועל ידי כך לאלץ את נשיא סנגל זה שנים, עבדולייה וואד, למשוך את מועמדותו לקדנציה שלישית.

משק האנרגיה של 47 מדינות מדרום לסהרה שווה בגודלו לזה של ארגנטינה

פאדל בארו, מייסד Y'En A Marre, מספר כי הגה את הרעיון בדירתו שבבירה דקאר, אחרי יממה רצופה ללא חשמל. "המדיה החברתית היתה גורם חשוב בהנעת הציבור הצעיר, אבל חשיבותה העיקרית היא בעידוד קהילות אפריקאיות בעולם להפעיל לחץ חיצוני. הבעיה היא שעם כל כך הרבה הפסקות חשמל, אי אפשר להגיע לאנשים רבים. הם פשוט לא יכולים להתחבר לאינטרנט".

תרגום: יותם מורציאנו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ