הסכם שלום נחתם בין המורדים לממשלה במאלי

חצי שנה לאחר שהצרפתים סילקו את האיסלאמיסטים שהשתלטו על צפון מאלי, הוסר המכשול האחרון שמנע את שיקומה של המדינה האפריקאית

אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם נוסיטר, ניו יורק טיימס

מורדים, בני השבטים הנוודים, שהתקוממותם בצפון מאלי אשתקד פיצלה את המדינה המערב אפריקאית, חתמו על הסכם שלום השבוע עם הממשלה, ובכך הוסר המכשול שמנע את שיקומה של המדינה.

המורדים מבני הטוארג נאחזו בחלקים מהמדבר שבצפון מאלי וסירבו להתפרק מנשקם ולאפשר לצבא להיכנס לקידאל, מוצב מאובק במדבר סהרה, בקרבת הגבול עם אלג'יריה. הסכם השלום, הקורא להצבת הצבא שם, בא בעקבות התערבות צבאית צרפתית בתחילת השנה, שעזרה לאחות מחדש את הקרע במדינה המפורקת.

ההתערבות הזאת לא היתה מוחלטת, וההסכם שנחתם ביום שלישי באואגדוגו, בירת בורקינה פאסו, פותר כנראה את המחלוקת הגדולה האחרונה. ההסכם גם עוזר לפנות את הדרך לקראת הבחירות שייערכו בסוף יולי. התורמים הבינלאומיים, שמיליארדי הדולרים, כסיוע שהבטיחו, חיוניים לשיקומה של מאלי, קוראים לבחירות.

חייל צרפתי עוזר לשחרר את צפון מאלי מידי האיסלאמיסטים בפברואר

לפני סדרת העימותים הצבאיים שאירעה לאחרונה, היתה מאלי אחת המדינות היציבות ביותר באפריקה. בינואר-פברואר סילקו הצרפתים את הקיצונים האיסלאמיים, מאנשי אל-קאעדה, שהשתלטו על צפון מאלי אשתקד. אולם הם לא גירשו את בני הטוארג, מה שהכעיס את הממשלה והתושבים בבמקו הבירה.

התקוממות בני הטוארג בינואר 2012 – האחרונה בסדרת המרידות שלהם שהחלו בשנות ה-60 - והתבוסה של צבא מאלי מולם סללו את הדרך להשתלטות האיסלאמית הקיצונית.

במשך שבועות, לאחר שהצרפתים סילקו בהצלחה את הקיצונים האיסלאמיים ממאלי, נאחזו בני הטוארג בקידאל והכריזו על ריבונותם במקום. הממשלה הודיעה שבכוונתה לכבוש את קידאל מידיהם בכוח אם יהיה צורך. ההסכם השבוע בא למנוע את המערכה הצבאית. בשבוע שעבר פורסמה טיוטה שקראה ל"הצבה הדרגתית של צבא מאלי בקידאל".

טייבילֶה דראמֶה, שעמד בראש משלחת המשא ומתן מטעם ממשלת מאלי, מסר ביום שלישי בלילה ש"ההסכם מבסס מחדש את הקונצנזוס הבינלאומי ששטחה של מאלי לא ניתן לחלוקה ושהיא מדינה חילונית". דראמה אמר שלא היו כל ויתורים למורדים בסוגיית הריבונות והוסיף: "לדעתי, הם ראו שהמצב לא לטובתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ