אחרי כחצי שנה של מלחמה: מאלי הסירה את מצב החירום

כניסת כוחות צבא מאלי לעיר קידאל, כחלק מהסכם שלום שהושג עם המורדים הטוראגים, סוללת את הדרך לבחירות לנשיאות בסוף החודש

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

שלטונות מאלי הסירו בסוף השבוע את מצב החירום שרר במדינה מאז חודש ינואר - כך דיווח הבי-בי-סי. מצב החרום הוכרז בעקבות פלישתה של צרפת למדינה לצורך גירוש הכוחות הקיצונים האיסלאמייים, אחרי שאלה כבשו את צפון המדינה ועשו דרכם לעבר הבירה במקו. הסרת מצב החירום באה ימים ספורים אחרי שצבא מאלי שב והשתלט על העיר האסטרטגית קידאל, כחלק מהמאמצים לחזק את הביטחון בעיר לקראת הבחירות הצפויות לנשיאות.

בחודשים האחרונים שלטו בקידאל בני שבט הטוארג, שהכריזו על ריבונתם בעיר. הטוארג התקוממו בינואר נגד הכוחות הצרפתיים וצבא מאלי במסגרת "התנועה הלאומית לשחרור אזוואד (MNLA) וחברו לקבוצות איסלאמיות המסונפות לאל-קאעדה שכבר שלטו באזורים המדבריים שבצפון מאלי. ואולם, זמן לא רב לאחר מכן, נטשו המורדים הטוארגים את הקבוצות האיסלאמיות, והביעו תמיכה במאמציה של צרפת.

בני טוארג המתנגדים להסכם מבעירים צמיגים בעיר קידאל, השבוע

על רקע הצלחתה של צרפת בסילוק הקיצונים האיסלאמיים מקידאל, נאחזו בני הטוארג בעיר והכריזו על ריבונותם. אך הממשל המרכזי בבמקו הודיע שבכוונתו לכבוש מחדש את המקום גם אם יידרש לעשות שימוש בכוח. הסכם שלום, שנחתם בין הצדדים בחודש שעבר, בא למנוע את המערכה הצבאית. במסגרת ההסכם נקבע כי כוחות צבא מאלי יוכנסו לעיר וכי הבחירות יתקיימו ב-28 ביולי.

לאורך התקופה שבה שהו מרבית ערי מאלי תחת כיבוש מיליציות איסלאמיות קיציוניות, גרמו המורדים נזקים כבדים לאוצרותיה ההיסטוריים של המדינה. בטימבוקטו נהרסו מספר מקדשים מפורסמים בטענה שעצם קיומם מחלל את האיסלאם. בנוסף לכך, במהלך נסיגתם החפוזה מהעיר, הציתו המורדים עשרות כתבי יד עתיקים במכון אחמד באבא, הספרייה הגדולה והחשובה ביותר של העיר. ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו) העניק בחודש שעבר פרס שלום יוקרתי לנשיא צרפת, פרנסואה הולנד, בשל החלטתו לשלוח כוחות צבאיים למאלי.

קצינים צרפתים, מלאיים וקציני או"ם במהלך המגעים עם בני הטוארג, בחודש שעבר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ