נמיביה מבקשת למחוק את עברה הגרמני

הקולוניאליזם הגרמני בנמיביה הסתיים ב‑1919, אבל מבחינות רבות נמשך עד היום. המאבק בו כעת מתרכז בעיקר בשינוי שמות של יישובים

דיוויד סמית, גרידאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיוויד סמית, גרידאן

הרוזן לאו פון קפריבי, ותיק מלחמת צרפת־גרמניה ויורשו של אוטו פון ביסמארק כקנצלר קיסרות גרמניה, נמחק ממפת אפריקה יותר מ-100 שנה לאחר מותו. שמו המשיך להיות קשור בנמיביה, מושבה גרמנית לשעבר, בשמה של רצועת קפריבי - אזור שאורכו 450 ק”מ הידוע בנהרות ובבעלי החיים שלו.

אולם השבוע נעלם שם זה לנצח. אזור תיירותי זה קיבל את שמו החדש “אזור זמבזי”, על שם הנהר המפריד בין צפון נמיביה לבין אנגולה. נשיא נמיביה היפיקֶפּוּנְיֶה פּוֹהאמבה הודיע גם כי עיר החוף לידריץ תיקרא מעתה נאמינוס, שם שפירושו “חיבוק” בקויקואגוֹואב, ניב מקומי של שפת קויסאן. הכפר שוקמנסבורג קפריבי ישוב להיקרא בשמו הקודם - לוהונונו.

מורשת הקולוניאליזם באפריקה באה לידי ביטוי בין השאר בשמות רחובות, ערים ומחוזות ברחבי היבשת, המהווים תזכורת כואבת לעבר טראומטי. שינוי השמות הוא תהליך איטי שנתקל לפעמים בהתנגדות קהילות מסוימות, בעוד קהילות אחרות סבורות כי הוא בעדיפות נמוכה לעומת צרכים דחופים יותר.

ברגשטראסה בעיירה נאמינוס, לשעבר לידריץ, ב-2004צילום: אנאגוריה

נמיביה היתה מושבה גרמנית בשנים 1919-1884, ולאחר מכן היתה בחסות דרום אפריקה עד שנת 1990. כיום עדיין חיה במדינה אוכלוסייה גרמנית קטנה. הממשלה בברלין התנצלה בשנת 2004 על מותם של 65,000 מבני הררו בתקופה הקולוניאליסטית ברעב ובעבודת כפיה במחנות ריכוז. שבט נאמה, שבט שהיה קטן יותר, איבד כמחצית מאנשיו באותה תקופה, המכונה “השואה של הקייזר”.

הסופרים דיוויד אולוסוגה וקספר אריכסן טוענים שהמחנות, עם שיטת “הביורוקרטיזציה של ההרג” שלהם, השפיעו על הנאצים במלחמת העולם השנייה. גרמניה שלחה ב–2011 כ–20 גולגולות של בני הררו ונאמה שהובאו אליה לניסויים גזעניים. הן התקבלו בנמל התעופה הבינלאומי של נמיביה על ידי לוחמים רכובים על סוסים, שקראו קריאות מלחמה. מאות גולגולות כאלה עדיין נמצאות בגרמניה.

יש המכנים את מה שאירע באותה תקופה “השואה שנשכחה”. פטרישה גלין, שכתבה את הספר What Dawid Knew, שהתבסס על חוויותיה עם בושמנים משבט חומאני בקלהארי, אומרת: “אני לא חושבת ששינוי שניים־שלושה שמות יספיק, בהתחשב בעובדה שבאף אחד ממחנות הריכוז הגרמניים לשעבר אין אפילו שלט שמספר מה קרה שם. אנשים יכולים להגיע לשם בעגלה ולמצוא את עצמם מוקפים בעצמות של המתים. אין שום הוכחה למה שקרה. אני חושבת שממשלת נמיביה לא עושה אפילו שמינית ממה שהיא חייבת לעשות כדי לכבד את המתים”.

כעס רב שורר עדיין בקרב קהילות מקומיות החיות בעוני, בכפרים דלים שמצבם שונה לחלוטין ממצבן של החוות הגדולות השייכות לגרמנים, והתושבים דורשים פיצויים. גלין מוסיפה: “בני נאמה עדיין חיים בגטאות. הם מציבים אתגר ענק לגרמנים, אבל הם חסרי אדמה. שינוי שני שמות לא משנה להם בכלל. המאמץ הזה הוא מועט מדי ומאוחר מדי”. בסרטון - ביקור בלידריץ.

בדרום אפריקה יש 11 שפות רשמיות, אך אף אחת מהן איננה שפת האוכלוסייה המקורית. בנאום שנשא לאומה בשנה שעברה התחייב נשיא דרום אפריקה ג’ייקוב זומה, לפעול “למען הענקת הכרה לקהילות קויסאן, מנהיגיהן והמבנה שלהן”.

זנזילה קויסאן, מזכיר ארגון־הגג המייצג את כל קהילות קויסאן, קידם בברכה את הצעד של נמיביה, אך התלונן שהיא איננה חתומה על הכרזת האו”ם בעניין זכויותיהם של בני המקום. “יש להחזיר את השמות המקוריים. הם מספרים על מה שקוצץ מהנרטיבים המקוריים של רבות ממדינות אפריקה הדרומית”, אמר קויסאן. “משמעות החזרת שמות המקומות היא שהיתה להם היסטוריה שיש להחזיר על כנה. היסטוריה מופלאה שקדמה לקולוניאליזם, ואנשים שסבלו מגירוש ומנישול”.

קויסאן הוסיף: “החזרת השמות היא פלטפורמה לתהליך החזרת אותם העמים, למאבק למען פיצויים לאותם העמים, ולהכרה בהם כעמים המקוריים של אזור דרום אפריקה. תושבי המקום עומדים כיום על זכויותיהם שנגזלו, והזעם והתרעומת גוברים בקרב בני עמנו”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"