האו"ם חילץ 82 ילדים-חיילים מאחת המיליציות בקונגו

הקבוצה כוללת נערות בנות 13 וילדים ונערים בני 8 עד 17 שגויסו בחצי השנה האחרונה למיליציית "מאי מאי" הפועלת באזור עשיר במחצבים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

משלחת האו"ם לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הודיעה בסוף השבוע כי הצליחה לשחרר 82 ילדים-חיילים מאחת המיליציות הצבאיות הפועלות במדינה. לדברי המשלחת, הקבוצה כוללת נערות בנות 13 וילדים ונערים בני 8 עד 17, שגוייסו בכוח בחצי השנה האחרונה למיליציית "מאי מאי בקטה קטנגה", הפעילה במחוז קטנגה שבדרום־מזרח המדינה. 40 מהילדים כבר התאחדו עם בני משפחותיהם ואחרים מטופלים על ידי אנשי האו"ם.

חרף הפעילות המוגברת של כוחות האו"ם במזרח קונגו, נותר האזור הגובל באוגנדה, רואנדה ובורונדי אלים מאוד וקיימת בו פעילות מוגברת של כוחות צבאיים מקומיים הדורשים חלוקה צודקת של האדמות ואוצרות הטבע. אל המשלחת אמור להצטרף בקרוב כוח בינלאומי לוחם, לראשונה בתולדות הסכסוך בקונגו.

ילד בן 14, חייל בצבא סיירה ליאון

מנהל משלחת האו"ם לקונגו, מרטין קובלר, אמר כי כל הילדים זוהו והופרדו ממפקדיהם בתום מאמצים שבהם לקחו חלק הרשויות המקומיות להגנת הילד. "אנחנו מודאגים מאוד מהדיווחים על גיוסים שמבצעות קבוצות חמושות כמו מאי מאי במזרח המדינה. הילדים עומדים בפני סכנות שאיננו יכולים לקבל. הגיוס של ילדים, בעיקר בני 15 ופחות מכך, נחשב לפשע מלחמה ואלה העוסקים בגיוס חייבים לשאת באחריות.

מנתוני משלחת האו"ם לקונגו עולה כי מאז ראשית שנת 2013 הוצאו לפחות 163 ילדים, ובהם 22 בנות, מידי מיליציית מאי מאי. מחוז קטנגה, ביתו של נשיא קונגו ג'וזף קבילה, סובל ממעשי אלימות קשים, מרידות ומעשי רצח המוניים, מאז סיום הקולוניאליזם במדינה.

קטנגה נחשב לאחד המחוזות העשירים בקונגו ובשטחו נמצאים מכרות נחושת רבים המופעלים על ידי חברות זרות. בחילופי אש שפרצו בחודש מארס בבירת המחוז, לובומבאשי, נהרגו 23 בני אדם. בסרטון - כתבת טלוויזיה על הילדים החיילים והמאבק על אוצרות הטבע של קונגו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ