האופוזיציה בדרום אפריקה מתאחדת נגד מפלגת השלטון

מפלגת האופוזיציה המרכזית הודיעה כי הפעילה נגד האפרטהייד ממפלה רמפלה, שזוכה להערכה רבה בקרב השחורים, תתמודד מטעמה לנשיאות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

מפלגת האופוזיציה המרכזית בדרום אפריקה, הברית הדמוקרטית (DA), הכריזה כי הפעילה לשעבר נגד משטר האפרטהייד, ד"ר ממפלה רמפלה, תתמודד מטעמה בבחירות לנשיאות. הצבתה של אישיות שחורה מכובדת בראשות מפלגת האופוזיציה הגדולה נועדה לקרוא תיגר על מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC) הוותיקה.

רמפלה, רופאה ומנהלת לשעבר בבנק העולמי, זוכה להערכה רבה בקרב הרוב השחור של דרום אפריקה. היא היתה בת זוגו של מנהיג תנועת "התודעה השחורה" סטיב ביקו, שהוכה למוות בעת שהיה עצור בידי משטרת האפרטהייד ב-1977.

בשנה שעברה היא ייסדה מפלגה משלה בשם אגאנג, אולם זו התקשתה לצבור תנופה למרות האכזבה הגוברת ממפלגת השלטון ANC, העומדת בראש הכלכלה הגדולה ביותר ביבשת אפריקה מאז קץ שלטון המיעוט הלבן ב–1994. "איני יכול לחשוב על אדם מתאים יותר שיהיה המועמד שלנו לנשיאות בבחירות מכריעות אלה", אמרה ראש מפלגת DA, הלן זילה, במסיבת עיתונאים שבה הכריזה על בעלת בריתה החדשה.

הלן זילה (מימין) וממפלה רמפלה במסיבת עיתונאים בקייפ טאוןצילום: רויטרס

רמפלה, אשת עסקים מצליחה שגרפה מיליונים בתפקיד ניהולי בכיר בתעשיית המכרות, אמרה במסיבת העיתונאים כי מותו של נלסון מנדלה בדצמבר יצר הזדמנות לשינוי בנופה הפוליטי של המדינה. לדבריה, האזרחים יכולים כעת להצביע לא רק בשל נאמנותם, אלא לפי מה שיהיה טוב ביותר עבור המדינה. "אני סבורה שהחלטה זו היא לטובתה של דרום אפריקה בימים שבהם אנו מפליגים במים סוערים", אמרה, "מותו של נלסון מנדלה שינה דברים רבים בדרום אפריקה".

הצבתה של מאמפלה כמועמדת של DA עשויה לעזור למפלגה לשנות את התפישה הרווחת שהיא מפלגה ללבנים מיוחסים, אבל קרוב לוודאי שלא תהיה לה השפעה מרחיקת לכת על תוצאות הבחירות לנשיאות ולפרלמט, שיתקיימו בחודש מאי. בבחירות האחרונות ב–2009 זכתה מפלגת ANC בשני שלישים מקולות הבוחרים, ואף שהתמיכה בה נשחקה מאז כינונה של הדמוקרטיה הרב גזעית במדינה, עדיין מובטח לה רוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ