נשיא אוגנדה הודיע שיחתום על החוק המטיל מאסר עולם על הומואים

למרות הגינויים הבינלאומיים, הודיע הנשיא כי לא יטיל וטו על החוק לאחר שנועץ עם ועדת מומחים שקבעה כי "הומוסקסואליות אינה גנטית"

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס וגרדיאן

נשיא אוגנדה, יוברי מוסווני, אמר לחברי מפלגתו ביום שישי כי יחתום על החוק שמטיל עונשים כבדים על הומואים ולסביות, כולל מאסר עולם בכמה מקרים. החוק, שהוביל לביקורת נרחבת מאז שאושר בפרלמנט במדינה, קובע עונש של 14 שנות מאסר על "קידום או הכרה" ביחסים הומוסקסואלים במקרים של הרשעה ראשונה. הרשעות חוזרות ב"הומוסקסואליות חמורה", הכוללת בין היתר מגע בציבור, יכולות להוביל למאסר עולם. פעילי זכויות אדם קיוו כי הנשיא יטיל על החוק וטו בשל הביקורת הבינלאומית שנמתחה עליו.

דובר מפלגת השלטון, חזית ההתנגדות הלאומית (NRM), אמר כי המפלגה "מברכת על הצעד שיגן על העם מפני סטיות חברתיות". לפי ארגון אמנסטי, הומוסקסואליות אינה חוקית ב-28 מבין 54 מדינות אפריקה. עונש מוות יכול להיות מוטל על הומואים במאוריטניה, בדרום סומליה, בסודאן ובצפון ניגריה, באזורים הפועלים לפי חוקי השריעה. בחודש שעבר חתם נשיא ניגריה על חוק שהופך יחסים בין בני אותו מין ללא חוקיים ואוסר התאספויות וארגונים הומוסקסואלים, ומאז גדל באופן משמעותי מספר ההומואים שנעצרו במדינה.

הפרלמט באוגנדה העביר את החוק בדצמבר, ולאחר מכן כתב מוסווני מכתב לפרלמנט ואמר כי החוקקים עשו טעות פרוצדורלית בהעברתו. הוא מסר כי יש ללמוד את החוק לפני העברתו, וכי יבקש את דעתם של מומחים. "האדם הנורמלי נוצר כדי להימשך למין השני, על מנת להתרבות ולהנציח את המין האנושי", כתב הנשיא. במכתב הוא גם ציין כי נשים רבות הופכות ללסביות בשל "רעב מיני" ומשום שהן לא מצליחות להינשא. דובר המפלגה מסר כי החלטתו של הנשיא התקבלה בעקבות דעתם של 14 מומחים רפואיים, שהכריעו כי הומוסקסואליות היא התנהגות חברתית ולא מאפיין גנטי.

נשיא אוגנדה, יוברי מוסווניצילום: אי-פי

בדו"ח נכתב עוד כי הומוסקסואליות היא "לא מחלה, אלא התנהגות לא נורמלית שניתן ללמוד באמצעות הניסיון בחיים", והוסיפו כי "להומוסקסואליות יש השלכות רציניות על בריאות הציבור, ולכן אי אפשר להיות סבלניים כלפיה".

מאז עבר החוק בפרלמנט, זכה החוק לביקורת בינלאומית נרחבת. הודעתו של הנשיא הובילה לגינויים של פעילי זכויות אדם ומומחים רפואיים, שמתחו ביקורת על האמתלה לפיה החלטתו מתבססת על הכרעות מומחים. פרנק מוגישה, שעומד בראש הארגון למיעוטים מיניים באוגנדה, מסר כי "הנשיא יודע שהחוק אינו חוקתי, ושנאתגר אותו אחרי שיחתום עליו. אני עדיין מאמין כי הוא לא יחתום על הצעת החוק הנוכחית. אבל הערותיו הפוליטיות על החתימה רק יגבירו את האלימות ואת השנאה כלפי בני הלהט"ב באוגנדה".

50 מומחים עולמיים ומדענים אתגרו את דבריו של מוסווני במכתב פתוח שפרסמו. "הומוסקסואליות אינה פתולוגיה, הפרעה נפשית או מחלה. היא מגוון של התנהגות מינית הנמצא אצל אנשים ברחבי העולם", כתבו, "לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים הם אנשים נורמליים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ