מחבלים ביצעו פיגוע כפול בצפון-מזרח ניגריה והציתו כפר; יותר מ-100 הרוגים

בעיר מיידוגורי נהרגו יותר מ-70 בני אדם, בהם אורחי חתונה, בפיצוץ כפול בשוק הומה אדם. 60 ק"מ משם נרצחו 39 בני אדם, שכפרם נשרף עד היסוד

אי-פי וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי וד-פ-א

בפעולות טרור של הארגון המוסלמי הקיצוני "בוקו חראם" נהרגו בצפון ניגריה יותר מ-100 בני אדם ביממה האחרונה. שתי מכוניות ממולכדות התפוצצו אתמול (שבת) בשוק הומה בעיר מיידוגורי, ובאותו לילה הציתו חמושים כפר והחריבו אותו. הדיווחים באים על רקע ביקורת גוברת על כישלון הצבא והממשלה לדכא את המרד האיסלאמי בצפון־מזרח המדינה.

בפיגוע במיידוגורי, בירת מדינת המחוז בורנו והמקום שבו הוקם "בוקו חראם", בחרו המחבלים באזור מאוכלס בצפיפות שבו סימטאות צרות - דבר שהעצים את עוצמת הפיגוע בצורה מרבית. למספר הנפגעים הגדול תרמה העובדה שהפיגוע נערך במוצאי שבת, כשהשוק היה פתוח עד שעה מאוחרת.

בנפגעים היו אורחי חתונה וצופים במשחק כדורגל בקולנוע. 70 בני אדם נהרגו בתקרית הזו, ויש חשש שמניין ההרוגים עוד יעלה. במיידוגורי נמצא הפיקוד המשותף של הצבא וחיל האוויר הניגרי נגד בוקו חראם. הפיצוץ הראשון היה של משאית עמוסה בעצי הסקה. בפיצוץ השני, שכוון נגד האנשים שנחפזו לסייע לנפגעים בפיצוץ הראשון, נפגעו אנשים רבים יותר.

זירת הפיגוע בעיר מיידוגורי. לפחות 70 בני אדם נהרגו

ניצולים מסרו שלכדו גבר שהסיע את הרכב השני אל מקום הפיגוע, קפץ ממנו, תפס מונית תלת־אופניים וניסה להימלט מהמקום. הוא הוכה קשות ונלקח לבית חולים מקומי שבו מת, לדברי מאבטח שהיה שם.

במרחק 60 ק"מ משם רצחו אנשי ארגון הטרור 39 בני אדם, סיפר נהג מונית מקומי. לדבריו, הוא היה בדרכו חזרה לביתו בכפר מיינוק, שהותקף פעמים רבות בשנה שעברה, ומצא את הגופות הקבורות. הרשויות מסרו כי אף בקתה לא נותרה על תלה.

יותר מ-300 אנשים נהרגו בפברואר במדינות אדמאווה ויוֹבֶּה. חיילי צבא הממשלה מואשמים בהזנחת עמדות ביקורת ובנטישת אזרחים לחסדי הקיצונים שרצחו לאחרונה כמאה אנשים, בהם 59 תלמידים בבית ספר תיכון.

אנשי הצלב האדום בזירת הפיגוע במיידוגורי

החיילים לעומת זאת מתלוננים שהמורדים עולים עליהם במספרם ובנשקם ואומרים כי הם נאלצים להילחם ברובים אוטומטיים נגד תותחי נ"מ וטילים נגד טנקים.

אלפי אנשים איבדו את בני משפחותיהם, את בתיהם ואת פרנסתם. עשרות אלפים נמלטו מבתיהם והם כעת במעמד של פליטים בתוך ארצם ובמדינות השכנות, שאליהן ברחו כדי להימלט מהתקפות הקיצונים.

במדינות השכנות לניגריה גובר החשש שהמרד יתפשט אליהן. אנשי בוקו חראם כבר פועלים בקמרון, בצ'אד ובניז'ר ולאחרונה התקבלו ידיעות שקיצונים ניגרים מאיימים להגן על המוסלמים ברפובליקה המרכז אפריקאית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ