צרפת לא תשתתף בטקסי זיכרון לרצח העם ברואנדה

הסיבה לביטול ההשתתפות - נשיא רואנדה פול קגאמה אמר בראיון כי צרפת אימנה את הרוצחים והגנה עליהם. בצרפת זועמים על ההאשמות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

ממשלת צרפת הודיעה כי לא תשתתף בטקסי הזיכרון שייערכו מחר (שני) לציון 20 שנה לרצח העם ברואנדה. ההחלטה התקבלה לאחר שנשיא רואנדה, פול קגאמה, האשים את צרפת ובלגיה, שרואנדה היתה מושבה שלה עד 1962, בכך שהשתתפו ברצח העם. ב-1994 אנשי שבט ההוטו טבחו בבני שבט הטוטסי ורצחו כמיליון בני אדם בתוך מאה ימים. זה נחשב לרצח העם המהיר ביותר בהיסטוריה.

ב-1959 קיבלה רואנדה אוטונומיה חלקית מבלגיה לקראת הכרזת העצמאות שלה, שלוש שנים לאחר מכן. באותה שנה עלו בני ההוטו לשלטון והחלו לרדוף את בני הטוטסי. הרדיפות נמשכו עשרות שנים, עד לרצח העם בשלהי מלחמת האזרחים ב-1994. רצח העם התרחש לאחר שנשיא רואנדה דאז, ג'ובנל האביארימנה משבט ההוטו, מת בהתרסקות מטוס. האלימות הגיעה לקיצה רק לאחר ש"החזית הפטריוטית של רואנדה" (RPF) - קבוצת מורדים משבט הטוטסי - הביסה את כוחות הממשל ולקחה את השלטון. המפלגה שולטת ברואנדה עד היום, ומתוכה הגיע גם הנשיא קגאמה.

אפולן אודטה, ניצול מרצח העם ברואנדה, מנציח את זכר הנרצחים בקבר המוני בניאמטה, 2004

קגאמה מוביל מזה שני עשורים את מאמצי שיקום המדינה השסועה וההרוסה. השלטון עודד את מיליוני בני שבט הטוטסי בתפוצות לשוב למולדתם. הוא קרא גם לבני שבט ההוטו, שברחו לאחר עליית הטוטסי לשלטון, לחזור לרואנדה. נכון להיום, חיים ברואנדה כ-12 מיליון בני אדם, 84% מהם בני שבט ההוטו, 15% בני טוטסי וכ-1% הם ילידים.

ההאשמות החריפות של גקאמה כלפי צרפת שוגרו במהלך ראיון נרחב שהעניק למגזין דובר הצרפתית "אפריקה הצעירה", ועתיד להיות משודר הערב. זו לא הפעם הראשונה שקגאמה יוצא בהאשמות כאלה, וצרפת כבר הכחישה בעבר את מעורבותה בטבח. שר החוץ של צרפת, לוראן פביוס, אמר שההאשמות מחבלות במאמצי ההתקרבות של שתי המדינות. שרת המשפטים של צרפת, כריסטיאן טאובירה, ביטלה את תכניותיה לקחת חלק באירועים מחר בקיגלי, בירת רואנדה.

פול קגאמה, נשיא רואנדה. מאשים את צרפת בחלקה ברצח העם

בשנים האחרונות חלה התקרבות מסוימת בין שתי המדינות: קגאמה ביקר בפריז ב-2011, צרפת הקימה ועדת חקירה שתחקור את רצח העם ברואנדה, ובחודש שעבר בית משפט צרפתי הרשיע את פסקל סימביקאנגווה באחריות ברצח העם ושלח אותו ל-25 שנות מאסר. צרפת אף הסכימה להודות ש"טעויות רציניות" נעשו בהקשר לרצח, אך מכחישה שהיא אחראית לו.

בשנת 2008, ועדת חקירה ברואנדה הגיעה למסקנה כי צרפת היתה מודעת להכנות לקראת רצח העם ואף סייעה לאמן כוחות חמושים משבט ההוטו שהשתתפו בהרג. צרפת מצידה טוענת כי צבאה עזר להגן על אזרחים כחלק ממנדט שקיבלה מהאו"ם. עם זאת, קגאמה אמר בראיון שישודר הערב כי צבא צרפת הגן על הכוחות משבט ההוטו בזמן שאלו טבחו באנשי אנשי הטוטסי.

פליט משבט הטוטסי מביט על מחנה פליטים מחוץ לרואנדה ארבעה חודשים לאחר רצח העם ב-1994

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ