הורי החטופות בניגריה: 234 נערות נעדרות, ולא 85 כפי שדיווחו הרשויות

התלמידות נחטפו על ידי הארגון האיסלאמי הקיצוני בוקו חראם בעיר צ'יבוק; מספר הנעדרות התבהר רק לאחר שמושל המחוז ביקר באופן אישי במקום

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי־פי

לאחר מספר דיווחים סותרים, היום (שני) פרסמו הורי התלמידות החטופות בניגריה כי מספר הנעדרות עומד על 234, ולא על 85 כפי שדווח קודם לכן. התלמידות נחטפו לפני שבוע במשך הלילה, מבית הספר שלהן בעיר צ'יבוק, שבצפון-מזרח ניגריה, על ידי אנשי הארגון האיסלאמי הקיצוני בוקו חראם. המספר הגבוה של התלמידות הנעדרות פורסם היום בעקבות ביקור של קאשים שטימה, מושל מחוז בורנו שהחטיפה ארעה בו, שהתעקש לבוא אל העיר ולחקור את הסיטואציה בעצמו, חרף הסיכון הביטחוני הכרוך בכך. הורי התלמידות סיפרו למושל שהרשויות לא מקשיבות להם.

בשבוע שעבר אמרה מנהלת בית הספר שממנו נחטפו התלמידות שרק 14 מן התלמידות החטופות הצליחו להימלט. המנהלת אסבה קוומבורה אמרה לסוכנות הידיעות אי־פי שהודעת דובר משרד ההגנה הניגרי כריס אולוקולדה, על פיה שוחררו כל התלמידות, פרט לשמונה, אינה נכונה.

אחת התלמידות, שהצליחה להימלט, סיפרה לכלי התקשורת כי היא וחברותיה חשבו שהחוטפים הם חיילים שבאו להגן עליהן מפני התקפה פוטנציאלית. אבל החוטפים שהתחזו לחיילים הם אנשי בוקו חראם, שחטפו את התלמידות. תושבים באזור דיווחו בליל החטיפה על יריות שנשמעו סביב ההוסטל שהתלמידות מתגוררות בו. התלמידות שברחו סיפרו כי החמושים הגיעו בלילה, העירו אותן ואמרו להן שהם חיילים שבאו לפנות אותן. "הם אמרו לנו ללכת אחריהם ולצאת ממתחם בית הספר כי אנחנו מצויות בסכנה, האמנו להם כי חשבנו שהם חיילים", סיפרה גולדיה עיסאיה, בת 18, שהצליחה להימלט מהחוטפים, לסוכנות הידיעות רויטרס.

צילום מסך של אבובקר שקאו, מנהיג בוקו חראם בניגריה

אבל כשהחוטפים התחילו לקחת כל דבר שמצאו בבית הספר והציתו את הבניין, הבנות המבוהלות שנדרשו לעלות לכלי הרכב באיומי נשק, הבינו שהן נחטפות. עיסאיה הצליחה לקפוץ מהמשאית והסתתרה מאחורי שיח. "הם חטפו את הבת שלי ואת האחיינית שלי", אמרה אם ודודה של שתי חטופות לרשת סי-אן-אן, "אני דואגת לביטחון שלהן בידי האנשים חסרי הרחמים האלה שנהנים להרוג ולהרוס".

לאחר החטיפה, חברי הארגון בזזו חנויות בקרבת מקום והרגו מספר אנשים שנקרו בדרכם, כפי שמסרו עדי ראייה. משטרת ניגריה תרה באזור אחר התלמידות החטופות. צ'יבוק הוא אזור פראי ברובו, שבו עצים רבים, מערות וגבעות. לבוקו חראם יש שם כמה מחנות, רבים מהם לאורך הגבול עם קאמרון השכנה. אנשי הארגון כבר חטפו בעבר נערות כדי שישמשו כשפחות מין ועובדות במחנה.

פירוש השם בוקו חראם בשפה מקומית הוא "חינוך מערבי אסור", וכמה מן ההתקפות של הארגון המוסלמי קיצוני נעשים כלפי מוסדות חינוך ממשלתיים. האיסלאמיסטים מעוניינים להקים בניגריה מדינה שתפעל לפי חוקי האיסלאם, ובשנה האחרונה הם ריכזו את התקפותיהם באזור הצפון־מזרחי, והרגו שם מאות בני אדם. מטרותיו של ארגון הטרור דומות לאלה של תנועת הטליבאן באפגניסטאן, והוא יצר קשרים הדוקים עם מורדים המסונפים לאל־קאעדה באזור הסהרה. הוא נדחק בחודשים האחרונים לאזורים בלתי מיושבים בצפון המדינה, אך מהם הצליח להוציא לפועל מספר רב של התקפות קטלניות על אזרחים בכפרים בסביבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ