ניגריה: הורי החטופות זועמים על הממשלה ומתחילים לאבד תקווה

234 תלמידות בגילאים 18-16 נחטפו לפני 11 ימים על ידי הארגון המוסלמי הקיצוני בוקו חראם. לרשויות עדיין אין קצה חוט באשר לגורלן

מוניקה מארק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוניקה מארק, גרדיאן

המשפחות של 234 תלמידות ניגריות, שנחטפו על ידי ארגון בוקו חראם לפני יותר מעשרה ימים, אומרות שהן מאבדות תקווה לראות את בנותיהן שוב, זאת חרף ההבטחות של הממשלה שהבנות יימצאו.

החטיפה של תלמידות בית הספר מהמעונות בהן ישנו, בזמן שחיילים של צבא ניגריה שמרו עליהן, הוא אחד האירועים הקשים בסדרה של התקפות מצד הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני על בתי ספר ציבוריים בניגריה. הוא מתרחש בתקופה בה המדינה עורכת דיון האם להרחיב בשנה נוספת את "מצב החירום" שהוכרז בשלושה מחוזות בצפון-מזרח המדינה, היכן שהארגון פועל באלימות אכזרית זה חמש שנים.

התלמידות, שהיו בנות 18-16, נחטפו לאחר שהארגון תקף את החיילים ששמרו על בית הספר בעיר צ'יבוק, שבמחוז בורנו. הן בדיוק סיימו את בחינות הסיום של בית הספר, והוא היה היחיד שפעל בתקופה זו בגלל האיומים מצד ארגון בוקו חראם לפעול נגד בתי ספר באזור, בעקבות ההתנגדות שלו לכל סוג של חינוך מערבי או שאינו מוסלמי, במיוחד חינוך נשים.

הורה של אחת התלמידות החטופות במהלך פגישה עם מושל המחוז

דנומה מפור, העומדת בראש התארגנות הורים ומורים מקומית, ששתי אחייניותיה בין החטופות, אמרה: "אפילו הבוקר לא קיבלנו כל עדכון. אנחנו תולים את התקוות שלנו בממשלה, אבל התקווה הזו הופכת לתסכול. העיירה עטופה בצער גדול". במקרים אחרים בהם נחטפו נשים על ידי הארגון הן הפכו בכוח לשפחות מין ועסקו בעבודות שונות במחנה בו הוחזקו.

אחרי כמה ניסיונות של הורים לא חמושים לסרוק את היערות בסביבה, היכן שמחנות החמושים נמצאים ושרבים סבורים שם הבנות נמצאות, הם הפסיקו את החיפושים וטוענים כי יש אין להם כל אמון בממשלה. האמה בלומאי, חקלאי שביתו האווה בת 16 נחטפה, הוציא את כל חסכונותיו, ויחד עם הורים נוספים יצא למסע בן יומיים לתוך היער. "אפילו אשתי התחננה לבוא, היא כל כך מודאגת שהיא לא מסוגלת לאכול כלום. הבת שלנו הוואה היא רק בת 16 והיא נעדרת כבר 11 יום", הוא אמר לגרדיאן. ההורים שבו מהמסע הזה רק אחרי שהקהילה שכנעה אותם כי אנשי הארגון חמושים בכלי נשק רבים יירו בהם בשנייה שיתקרבו.

ההורים הביעו את ייאושם גם לאחר שנשיא ניגריה, ג'ונתן גודלוק, כינס ועדת חירום ביום חמישי בה השתתפו מושלי מחוזות, בכירים במערכת הביטחון ומנהיגים רוחניים מרחבי המדינה. בתום הוועידה שנמשכה 7 שעות, הכריזה הממשלה שהצלת הבנות נמצאת בראש סדר העדיפויות שלה.

אימהות של התלמידות החטופות במהלך פגישה עם מושל המחוז

"עלינו לעשות הכל כדי להבטיח שהבנות החטופות ישובו להורידם וישוקמו, הצבא הבטיח לנו שהם עובדים על זה", אמר קיודה פיימי, ממחוז אקיטי, לאחר הישיבה במשכן הנשיאותי בבירת המדינה אבוג'ה. בישיבה הביעו המשתתפים דאגה גם מכך שארגון בוקו חראם, שמבקש ליצור מובלעה מוסלמית בתוך המדינה, מרחיב את הפעילות שלו לכיוון דרום ולמחוזות נוספים במדינה.

גודייה אוסמן, בת 18, שקפצה מהמשאית של החוטפים וכך ניצלה, מספרת שהיא חשה "רגשות אשם של ניצולה". היא ובת הדודה שלה החזיקו זו את זו בזמן שאנשי הארגון התפרצו לחדר בו ישנו במעונות בית הספר. "כשבת דודתי לאמי התחילה לבכות, אחד מהם כיוון אקדח לראשי ואמר שאם היא לא תפסיק לבכות, הוא יירה בשתינו.

החזקתי אותה ואמרתי לה שעלינו להישמע להוראות שלהם, אבל כל כך פחדתי שבקושי הצלחתי ללחוש את זה". היא נלחצה מאוד כשבת הדודה שלה לא הצליחה להפסיק לבכות בזמן שהסיעו אותן במשאיות. "הם הסיעו אותנו לתוך היער, ובכל פעם שהגענו לכפר, הם עצרו והחלו לירות לכל עבר, להרוג אנשים ולשרוף בתים. אמרתי לבנות שהיו איתי במשאית שכשנגיע לכפר אחר והם יהיו עסוקים בתקיפות שם, כולנו צריכות לקפוץ מהמשאית ולרוץ לתוך היער".

אבל הבנות האחרות היו מבוהלות מכדי לעמוד בתכנית. ,כשהגענו לכפר נוסף, הם התחילו לירות לכל עבר. קפצתי מהמשאית וציפיתי שהחברות שלי יקפצו אחרי, אבל הן לא עשו זאת. התחלתי לבכות ולרוץ לתוך השיחים", סיפרה אוסמן תוך כדי שקולה נשבר שוב ושוב. שעות לאחר שקפצה, היא נתקלה בקבוצה של הורים, שחיפשו אחר הבנות ביער - וכך ניצלה.

פירוש השם בוקו חראם בשפה מקומית הוא "חינוך מערבי אסור", וכמה מן ההתקפות של הארגון המוסלמי קיצוני נעשים כלפי מוסדות חינוך ממשלתיים. האיסלאמיסטים מעוניינים להקים בניגריה מדינה שתפעל לפי חוקי האיסלאם, ובשנה האחרונה הם ריכזו את התקפותיהם באזור הצפון־מזרחי, והרגו שם מאות בני אדם.

מטרותיו של ארגון הטרור דומות לאלה של תנועת הטליבאן באפגניסטאן, והוא יצר קשרים הדוקים עם מורדים המסונפים לאל־קאעדה באזור הסהרה. הוא נדחק בחודשים האחרונים לאזורים בלתי מיושבים בצפון המדינה, אך מהם הצליח להוציא לפועל מספר רב של התקפות קטלניות על אזרחים בכפרים בסביבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ