ארגון הטרור הניגרי: אללה ציווה למכור את התלמידות החטופות

בסרטון שפרסם מנהיג "בוקו חראם" הוא קיבל אחריות לחטיפת 276 הנערות בצפון-מזרח המדינה. טענות כי אשת הנשיא הורתה לעצור פעילה שקראה לשחרורן

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

ארגון הטרור המוסלמי "בוקו חראם" קיבל הערב (שני) אחריות לחטיפת 276 תלמידות בצפון-מזרח המדינה בחודש שעבר. בסרטון שפרסם הארגון, שבו נראה מנהיגו אבו-באקר שקאו אומר: "חטפתי את בנותיכם, ואללה ציווה עליי למכור אותן". כמו כן, מנהיגי המחאה האזרחית בניגריה, הקוראת לממשלה לעשות יותר כדי להביא לשחרור התלמידות שנחטפו, טוענים כי אשת הנשיא הורתה לעצור שתיים מהפעילות הבכירות.

בסרטון אפשר לראות את שקאו לצד שני חמושים. בין היתר, הוא אמר למצלמה כי התלמידות היו צריכות להינשא מלכתחילה ולא ללכת לבית ספר. כמו כן, הצהיר: "אני אמכור נשים. אני מוכר נשים". הדבר מהווה אישור רשמי לכך שהנערות בידי ארגון הטרור המזוהה עם אל-קאעדה.

המשטרה הניגרית לא הגיבה על דבר מעצר הפעילה, ששוחררה זה מכבר, אבל מקור בממשל באבוג'ה אמר כי סיבה לצעד היתה כי נעמי מוטה ניאדאר, מנהיגת המחאה, שיקרה באומרה כי היא אם לאחת הנעדרות. היא נעצרה אתמול לאחר פגישה שקיימו היא ומובילים אחרים של המחאה עם פיישנס, אשתו של הנשיא גודלאק ג'ונתן. עמיתה למאבק לוואן אבאנה, ששתיים מאחייניותיו נחטפו, סיפר כי היא נלקחה לתחנת המשטרה אסוקורו שליד מעון הנשיא.

"גברת נעמי נעצרה אמש. אנחנו מתחננים בפניהם שיצילו את הבנות שלנו. במקום לנקוט צעדים להצלתן, הם עוצרים אותנו", טען אבאנה. המקור בממשל הנשיאותי אמר בתגובה: "היא נעצרה בגלל התחזות. היא טענה שהיא אם לאחת הבנות, לכן המשטרה חוקרת אותה". אבאנה השיב לדברים האלה באומרו כי ניאדאר מעולם לא טענה שבתה נחטפה.

"הם טוענים כי זו תרמית, ובתה לא נחטפה. אבל כשאנו אומרים 'החזירו את בנותינו', אנחנו מתכוונים למשמעות הרחבה של 'בנות ניגריה'. אין להם מושג", המשיך אבאנה.

אחרים סיפרו כי פיישנס ג'ונתן הביעה ספק כי החטיפה בכלל התרחשה והאשימה את הפעילים בהשתייכות לבוקו חראם. לדבריהם, היא טענה כי בכוונתם רק להטיל רפש בשלטון של בעלה וכי הם אינם תומכיו בשלטונו. סראטו אנגוס נדירפאיה, המתגוררת בצ'יבוק, הכפר שבו אירעה החטיפה, סיפרה כי סוכנים של שירות ביטחון המדינה הסיעו אותה ואת ניאדאר לתחנת המשטרה, וכי הם שחררו אותה, אך חברתה נותרה במעצר.

נדירפאיה סיפרה על האשמותיה של הגברת הראשונה: "היא סיפרה שקרים רבים כל כך, שאנחנו רק רוצים להשמיץ את ממשלת ניגריה, ושאיננו תומכים בשלטון בעלה". לדבריה, נשים אחרות שהיו בפגישה הריעו להאשמות אשת הנשיא. "הן טענו שאנחנו בוקו חראם, שגברת ניאדאר חברה בבוקו חראם".

פיישנס ג'ונתן (מימין), אשת נשיא ניגריה, לצד ראש ממשלת טרינידד וטובגו, ב-2012

לוחמי בוקו חראם, הרוצים להקים מדינה איסלאמית בניגריה, הסתערו ב-14 באפריל על בית ספר תיכון בכפר צ'יבוק, שבצפון מזרח ניגריה. הם לקחו את הנערות במשאיות, ומאז לא נשמע דבר על גורלן. ממשלת ניגריה לחוצה מאוד בשל כך, בעיקר מהעובדה שהפורום הכלכלי העולמי עבור אפריקה (WEF), כינוס של אישים עשירים ובעלי עוצמה, יתקיים השבוע בבירה אבוג'ה לראשונה.

חטיפת התלמידות מביכה מאוד את הממשלה לקראת הכינוס, שאמור להתמקד בפוטנציאל הצמיחה של הכלכלה הגדולה באפריקה. במקום זאת, מטילה הפרשה צל על הפורום היוקרתי, בעיקר בגלל הסכנות הביטחוניות הגוברות בניגריה. אמש הופיע הנשיא לשיחה משודרת עם התקשורת, שבה הבטיח כי הנערות יימצאו בקרוב וישוחררו, אבל הודה כי אין לו מושג היכן הן נמצאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ