"הארץ"

בסרטון שפרסם היום (שני) הארגון האסלאמיסטי הקיצוני בוקו חראם נראות כ-130 ילדות מתוך 276 הילדות שנחטפו בחודש שעבר על ידי הארגון. הן לבושות בחיג'אב מכף רגל עד ראש ונראות מתפללות בחוץ. בסרטון מצהיר מנהיג הארגון, בובאקר שקאו, כי הילדות שנחטפו על ידי אנשי הארגון המירו דתן לאסלאם. עוד נאמר שם כי הילדות לא ישוחררו אם ניגריה לא תשחרר את אנשי הארגון העצורים בידיה.

שקאו מדבר במשך 17 דקות לפני שהסרטון עובר להראות את הילדות המתפללות במקום לא ידוע, שתיים מהן אוחזות דגל בשורה האחרונה ובשלב מסוים, שלוש בנות נעמדות ומדברות באופן ישיר למצלמה. שתיים מהן אומרות כי היו נוצריות והמירו את דתן לאסלאם והשלישית אומרת שהיא מוסלמית. בסרטון הקודם בו נראה שקאו הוא איים למכור את הילדות כשפחות.

מוקדם יותר הבוקר, טען מושל מחוז בורנו בניגריה כי יש בידו מידע על מקום הימצאן של 276 הילדות, שנחטפו על ידי הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני בוקו חראם ב-14 באפריל מפנימייה בעיירה צ'יבוק, הנמצאת כ-130 קילומטר ממיידוגורי, בירת מדינת המחוז בורנו. קאשים שטימה אמר שהעביר את הדיווח לצבא כדי שזה יאמת את הנתונים שבידיו, הוא סבור שהן לא הועברו לצ'אד או לקמרון, כפי שדווח בשלב מסוים.

השערתו מתאימה גם לזו של נשיא ניגריה גודלוק ג'ונתן, שאמר לפני מספר ימים לכתבים כי הוא סבור שהתלמידות עדיין בשטח ארצו ולא הועברו לקמרון השכנה; אנשי בוקו חראם פועלים בחודשים האחרונים בעיקר מאזור הגבול בין שתי המדינות, לאחר שנדחקו לשם לאחר מבצע ממושך של הצבא. "יש סיפורים על כך שהעבירו אותם מחוץ למדינה, אך אם הם יעבירו מספר כה גדול של נערות לקמרון, אנשים יראו. לכן, אני סבור שהן עדיין בניגריה", טען הנשיא הניגרי.

צילום מסך מתוך הווידאו שפרסם ארגון בוקו חראם בו נראות חלק מהילדות החטופות

היום בבוקר הציע נשיא צרפת לארח כנס על בוקו חראם ונשיא ניגריה הביע את הסכמתו להשתתף בכנס, שיתקיים בפריז ביום שבת. צרפת עדיין ממתינה לאישור השתתפות מהמדינות השכנות לניגריה - בנין, קמרון, צ'אד וניז'ר. גם ארה"ב, בריטניה ונציגים מהאיחוד האירופי יקחו חלק בכינוס.

ארה"ב, בריטניה וצרפת כבר הציעו סיוע טכני לממשלת ניגריה בחיפוש אחר הבנות החטופות, אבל גם ארה"ב וגם בריטניה התרחקו מרמיזות כאילו הן עומדות לשלוח חיילם לאזור כדי לקיים מצבע צבאי למיגור הטרור במזרח ניגריה. "אין כל כוונה בשלב זה להעביר חיילים אמריקאים לניגריה", אמר שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל ביום ראשון.

צילום מסך מתוך הסרטון בו נראה מנהיג בוקו חראם אבובאקר שקאו

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר כי אין זה סביר שניגריה תבקש עזרה מצבא בריטניה, אבל הוסיף: "אמרתי לנשיא ג'ונתן, היכן שאנחנו יכולים לעזור, בבקשה תבקש ונראה מה אנחנו יכולים לעשות". קמרון סיפר שהתקשר לנשיא הניגרי והציע כל דבר שיכול להחזיר את הילדות הביתה. הוא הוסיף שהשניים הסכימו שבריטניה תשלח צוות אנטי טרור ומומחי מודיעין שיעבדו לצד קבוצה דומה מארה"ב. בתוך כך, הנשיא ג'ונתן הכריז שצוות אנטי טרור ישראלי יגיע גם כן לניגריה כדי לסייע בחיפוש אחר החטופות.

מנהיגים וידוענים רבים ברחבי העולם פרסמו תמונות וטקסטים למען השבת הבנות. כך למשל קמרון צייץ בטוויטר הודעת תמיכה בבנות. וגם הגברת הראשונה של ארה"ב, מישל אובמה, הצטרפה בסוף השבוע לזעם הבינלאומי על הכישלון של צבא ניגריה להציל את הבנות. לדבריה, היא ובעלה כעוסים מאוד וחשים שברון לב. "בנערות האלה, ברק ואני רואים את בנותינו. אנחנו רואים את תקוותיהן, את חלומותיהן, ואנחנו יכולים רק לדמיין את הכאב הנורא שהוריהן חשים".

צילום מסך מתוך הסרטון בו נראות חלק מהבנות הניגריות החטופות

בסוף השבוע טען ארגון אמנטסי כי כוחות הביטחון של ניגריה התעלמו מאזהרות לפני חטיפת 276 התלמידות מבית ספר תיכון בצפון המדינה, שהתריעו כי בכוונת ארגון הטרור המוסלמי בוקו חראם לפשוט על המוסד. לפי אמנסטי, הצבא קיבל התרעה על ההתקפה המתכוננת ארבע שעות לפני שהחלה, אך לא עשה דבר כדי למנוע אותה. כמו כן, נשיא ניגריה גודלאק ג'ונתן, שספג ביקורת קשה על תפקודו בפרשה, סבור כי הנערות עדיין בשטח ניגריה, וכי לא הועברו לקמרון השכנה.

צילום מסך מתוך הסרטון שפרסם ארגון בוקו חראם בו נראות חלק מהחטופות
צילום מסך של הסרטון בו נראות הילדות החטופות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ