חשש מהתפשטות האבולה בעולם: נוסעים הושמו בהסגר בבריטניה והונג קונג

אף שהתברר כי הנוסעים אינם חולים, בריטניה הודיעה כי היא רואה במגיפה איום רציני. רופא בכיר מת מהמחלה בסיירה לאון, ובליבריה נסגרו בתי הספר

גרדיאן ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן ורויטרס

חשש מהתפשטות נגיף האבולה מאפריקה אל יבשות נוספות, לאחר שרשויות הבריאות בהונג קונג ובבריטניה הכניסו לבידוד נוסעים שהראו סימנים אפשריים של המחלה. בהונג קונג אושפזה ביום שני אשה שחזרה לאחרונה מקניה עם סימפטומים הדומים לאלה של מחלת האבולה, אך מתוצאות הבדיקות שנערכו לה עולה כי היא לא נדבקה בנגיף. בבירמינגהאם, בריטניה, נלקח לבידוד אדם שהתלונן על חום לאחר שחזר בטיסה מניגריה דרך פריז, וגם במקרה זה תוצאות הבדיקה היו שליליות.

החששות מהתפשטות המגפה, שהתפרצותה הנוכחית הביאה למותם של 672 בני אדם במערב אפריקה בחצי השנה האחרונה, התגברו לאחר שבשבוע שעבר מת בניגריה אדם שהגיע מליבריה ופיתח את תסמיני המחלה בזמן הטיסה. לפני כן, אותרה המחלה רק בליבריה, סיירה לאון וגינאה. אתמול ערכה ממשלת בריטניה פגישת חירום לבחינת אמצעים להתמודדות עם המחלה, והזהירה מפני אפשרות של של סכנה חמורה אם וירוס האבולה יתפשט למדינות נוספות.

שר החוץ של בריטניה, פיליפ האמונד, אמר כי אין מקרים ידועים של המחלה במדינה, אך הממשלה מתייחסת למגיפה ברצינות רבה. לאחר הפגישה, אמר האמונד כי השרים דנו באמצעים נוספים שבריטניה יכולה לנקוט כדי לסייע בריסון המחלה, ובאמצעי זהירות שיהיה צריך ליישם אם אזרחים בריטים יידבקו במחלה במערב אפריקה. "מבחינתנו החשש הוא מהאפשרות שמישהו שנדבק במחלה באפריקה יחלה כאן, ולא מהאפשרות שהמחלה תתפשט לבריטניה. יש לנו סטנדרטים שונים של פרוצדורות לשליטה על זיהומים שהופכים את הסיכוי שדבר כזה יקרה לנמוך מאוד", אמר.

ד"ר קנט ברנטלי, הרופא האמריקאי שנדבק באבולה ומאושפז בליבריה, בתמונה בבית חולים במונורוביה הבירה לפני שחלהצילום: רויטרס

ליבריה הודיעה היום כי תסגור את כל בתי הספר ברחבי המדינה ותכניס לבידוד כמה ישובים, בניסיון לרסן את התפשטות המחלה. כוחות הביטחון ברחבי המדינה הונחו לאכוף את האמצעים החדשים, המהווים חלק מתוכנית במסגרתה גם יוצאו לחופשה בכפייה כל עובדי הממשלה הלא הכרחיים. בעוד ארגון הבריאות העולמי לא הכריז על מגבלות נסיעה בשל המגיפה, חברת התעופה האפריקאית ASKY השהתה את כל טיסותיה מבירות ליבריה וסיירה לאון ואליהן, והתאחדות הכדורגל של ליבריה ביטלה את המשחקים ברחבי המדינה.

בסיירה לאון מת אתמול ד"ר שאיק עומר חאן, הרופא שהוביל את המאבק נגד המחלה במדינה, כך מסר קצין הרפואה הראשי. חאן, בן 39, טיפל ביותר ממאה חולים במדינה והוגדר על ידי משרד הבריאות כ"גיבור לאומי". הוא טופל במחלקה המנוהלת על ידי ארגון "רופאים ללא גבולות" בצפון הרחוק של סיירה לאון. חאן מת פחות משבוע לאחר שהוכרז על כך שנדבק במחלה. "זהו אובדן גדול לסיירה לאון, משום שהוא היה המומחה היחיד במדינה לקדחות נגיפיות דימומיות", אמר קצין הרפואה, ברימה קרגבו.

עשרות עובדי בריאות במערב אפריקה חלו או מתו מאבולה, ושני עובדים אמריקאים מאושפזים בליבריה לאחר שנדבקו בנגיף. אחד מהם הוא הרופא האמריקאי ד"ר קנט ברנטלי, שנמצא כעת במחלקה המבודדת של בית החולים בבירה מונרוביה, והשנייה היא ננסי ריטבול העובדת עבור ארגון הסיוע SIM. היום דווח כי חל שיפור במצבם של השניים, אך הוא נותר קשה.

אבולה היא אחת המחלות המדבקות והקטלניות בעולם, ושיעור התמותה ממנה בהתפרצות הנוכחית — החמורה ביותר בהיסטוריה — עומד על 60%. שיעור התמונה הכללי מהמחלה יכול להגיע גם ל–90%. שמה המלא של המחלה הוא הקדחת הדימומית אבולה, והיא גורמת בין היתר לחום גבוה, לתשישות, להזעה ולדימומים פנימיים וחיצוניים אצל הנדבקים בנגיף. סיבת המוות ברוב המקרים היא הלם היפוולמי (ירידה משמעותית בנפח הדם בגוף), וכשל של מערכות הגוף. נכון להיום אין טיפול תרופתי או חיסון למחלה, והנגיף עובר בנוזלי הגוף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ