"הארץ"

גורמי צבא רשמיים בבורקינה פאסו הודיעו כי סגן מפקד משמר הנשיא במדינה, קולונל אייזק זידה, ימונה לראש ממשלת המעבר במדינה במקום מפקד הצבא, הגנרל הונרה טראורה. בהודעת הצבא נמסר כי "זידה נבחר פה אחד להנהיג את המדינה בתקופת המעבר, לאחר התפטרותו של הנשיא".

מוקדם יותר הודיע זידה כי הוא נוטל לידיו את השלטון במדינה וינהל אותה לאחר התפטרותו של הנשיא בלייז קמפאורה, נוכח הפגנות המוניות נגד ניסיונו להאריך את שלטונו בן 27 השנים במדינה.

טרם הודעתו של זידה, הכריז אתמול מפקד הצבא, הגנרל הונרה טראורה, שהוא לוקח לידיו את השלטון במדינה. ההודעות הסותרות מצביעות על התגלעות קרע בהנהגה הצבאית. בי-בי-סי דיווח כי לדבריו של זידה, טענתו של הגנרל טראורה על היותו ראש המדינה איננה נכונה עוד.

הקולונל אייזק סידה בבירת בורקינה פאסו, היום

"אני מקבל על עצמי את סמכויותיו של ראש המדינה בתקופת המעבר כדי לשמור על ביטחון המדינה ולהבטיח העברת שלטון חלקה על פי עקרונות הדמוקרטיה", הכריז זידה בהודעה מוקלטת. בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי זידה קרא לגוש המדינות במערב אפריקה ולקהילה הבינלאומית לגלות הבנה כלפי הצעד שנקט ולתמוך בשלטון החדש.

הנשיא לשעבר קמפאורה, שעלה לשלטון בהפיכה ב-1987, ניסה במשך יומיים להדוף את הקריאות להתפטרותו לאחר הפגנות אלימות, שבמהלכן הסתערו מפגינים על הפרלמנט ועל מבנה הטלוויזיה הממלכתית. לפי כמה מהדיווחים בעימותים נהרגו כ-30 בני אדם, אולם סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי רק ארבעה מפגינים מתו ושישה נפצעו קשה. הצבא הכריז על פירוק האסיפה המחוקקת והקמת ממשלת מעבר.

קמפאורה היה בעל ברית קרוב של ארה"ב וצרפת, אך גם היה מקורב לשליט לוב לשעבר מועמר קדאפי ולנשיא ליבריה לשעבר צ'ארלס טיילור, שהורשע בפשעי מלחמה ובפשעים נגד האנושות בבית הדין הבינלאומי בהאג. הוא מילא תפקיד מרכזי בכמה משברים אזוריים, ותיווך בתהליך השלום בחוף השנהב ובצעדים להשיב את השלטון האזרחים בגינאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ