יותר מ-40 הרוגים בהתקפות בוקו חראם בבחירות בניגריה

לוחמי הארגון פשטו על כפרים בצפון-מזרח ניגריה. הבחירות נמשכו יום נוסף בשל תקלות במערכת ההצבעה הביומטרית, ולדברי הממשלה שיעור ההצבעה צפוי להיות גבוה

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי־פי

ההצבעה בבחירות לנשיאות ניגריה נמשכה גם היום (ראשון) בכמה אזורים במדינה בגלל כמה בעיות טכניות שמנעו הצבעה תקינה אתמול. ההצבעה התארכה בכ–300 קלפיות מתוך 150 אלף ברחבי המדינה, בהן גם קלפיות בבירה לאגוס. הסיבה לתקלות נובעת מבעיות בתוכנת הזיהוי הביומטרי החדשה שנכנסה אתמול לשימוש בפעם הראשונה במדינה.

אתמול נהרגו יותר מ–40 בני אדם נהרגו במעשי אלימות בצפון-מזרח המדינה במהלך הבחירות. לוחמי בוקו חראם פשטו לפנות בוקר על העיירה מירינגה במדינת המחוז בורנו, הציתו בתים והרגו לפחות 25 בני אדם. עוד 14 בני אדם, בהם מחוקק, נהרגו בהתקפות על העיירות בירי ודוקו במדינת המחוז גומבה, כך דיווחה המשטרה. בעקבות המקרים מאות בני אדם חששו לצאת ולהצביע ברחבי האזור.

בשבועות האחרונים פועל צבא ניגריה ביחד עם צבאות קמרון, צ'אד וניז'ר כדי להדוף את הארגון הקיצוני מהאזור ולהבטיח בחירות שקטות ויציבות. במהלך המבצע נכבשו מחדש עשרות עיירות וכפרים בצפון מזרח המדינה ונהרגו עשרות לוחמים מהארגון.

מצביעים בקלפי בבירת ניגריה לאגוסצילום: אי־אף־פי

האלימות הגיעה גם לדרום המדינה שם נורו למוות שלושה בני אדם, בהם חייל, במדינת המחוז ריברס. האופוזיציה האשימה את תומכי הנשיא בהתקפה בריברס והודיעה כי תדחה את תוצאות הבחירות במדינת המחוז בשל זיופים. ראש ועדת הבחירות במדינה מסר כי הוא מודאג בשל הדיווחים על אי סדרים בבחירות בריברס ואמר כי אנשיו בוחנים את התלונות, לפיהן אנשי אופוזיציה לא הורשו להשתתף בספירת הקולות.

המשטרה הודיעה גם כי שתי מכוניות ממולכדות התפוצצו באחת הקלפיות בדרום-מזרח המדינה, אולם איש לא נפגע. ההצבעה ב–13 מחוזי בחירה תדחה עד אפריל בשל מחסור בפתקי הצבעה, כך מסר גורם רשמי. בשל הפסקות חשמל שגרתיות בכמה אזורים במדינה, ספירת הקולות התבצעה לאור פנסי מכוניות וטלפונים סלולריים.

כמעט 60 מיליון בעלי זכות הצבעה משתתפים בבחירות, בהן מועמד אופוזיציה עשוי לראשונה להביס נשיא מכהן במדינה המאוכלסת ביותר באפריקה. שני המתמודדים המובילים מבין 14 המועמדים הם הנשיא גודלאק ג'ונתן, נוצרי בן 57 מדרום המדינה, והשליט הצבאי לשעבר מוחמדו בוחארי, בן 72, מוסלמי מצפון ניגריה. בנוסף יבחרו המצביעים 360 חברים לאסיפה המחוקקת, בה כיום מובילה האופוזיציה ברוב קטן על מפלגתו של ג'ונתן. הנוף הפוליטי בניגריה השתנה לפני שנתיים כשמפלגות האופוזיציה המרכזיות התאחדו לראשונה מאחורי מועמד אחד — בוחארי.

הנשיא ג'ונתן נפל גם הוא קורבן לתקלות, לאחר שלא זוהה אתמול במערכת ההצבעה הביומטרית. "מפלגת העם הדמוקרטית" בראשותו תיארה את המצב כ"מבוכה לאומית גדולה" והוכחה לכישלונה של הטכנולוגיה החדשה, שלדבריה לא נבחנה. "היה צורך לקיים ניסיון בבחירות קטנות יותר לפני היישום בבחירות בסדר גודל כזה", אמר דובר הקמפיין של ג'ונתן לסוכנות הידיעות הצרפתית. מפלגת הקונגרס הפרוגרסיבי של בוחארי תומכת במערכת ההצבעה החדשה, שנועדה למנוע הונאות שפגעו בבחירות הקודמות.

למרות התקלות הטכניות רבים מהמצביעים המתינו בסבלנות בתורים הארוכים, בחום שהגיע עד ל–37 מעלות בכמה אזורים. אחרים נותרו שעות רבות אחרי סיום ההצבעה על מנת להיות עדים לספירת הקולות, ולעשות כל שביכולתם כדי לשמור על תקינות ההצבעה. "שיעור הצבעה גבוה והמסירות והסבלנות של המצביעים הניגרים הם, כשלעצמם, ניצחון לדמוקרטיה הניגרית", אמר דובר הממשלה מייק עומארי, ששיבח גם את חלקם של הצבא וסוכנויות הביטחון שהפכו לדבריו את הבחירות לאפשריות.

כישלון ממשלתו של ג'ונתן במיגור מורדי בוקו חראם, שהרגו 10,000 בני אדם בשנה שעברה, עורר זעם רב בניגריה. ההתקוממות האיסלאמית החריפה את המתיחות בין הנוצרים, בהם הנשיא ג'ונתן, שמעוזם בדרום העשיר בנפט לבין המוסלמים, בהם בוחארי, המהווים את הרוב באזור החקלאי ברובו בצפון ניגריה. אוכלוסיית המדינה המונה 170 מיליון בני אדם ונחלקת באופן כמעט שווה בין נוצרים למוסלמים.

כאלף בני אדם נהרגו במהומות לאחר הבחירות ב–2011 בהן הפסיד בוחארי לג'ונתן. אלפי ניגרים ועובדים זרים עזבו את המדינה על רקע חשש מפרוץ מהומות בבחירות הנוכחיות. ב–2011 לא היה ספק כי ג'ונתן ייזכה בבחירות, אך כעת המרוץ בין השניים צמוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ