בתגובה לפיגוע באוניברסיטה: קניה תקפה מחנות של ארגון א־שבאב בסומליה

תקיפת מחנות האימונים היא התגובה הצבאית הראשונה של קניה להתקפה הקשה שבה נהרגו כ-150 סטודנטים. בנוסף החלו הרשויות במדינה לאסוף שמות של חשודים בהצטרפות לארגון

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס ורויטרס

קניה הפציצה היום (שני) מהאוויר שני מחנות אימונים של ארגון הטרור א־שבאב בסומליה, בתגובה לפיגוע באוניברסיטה במזרח קניה בשבוע שעבר, שבו נהרגו כ–150 בני אדם. המדינה גם החלה בהרכבת רשימה של אזרחים החשודים בהצטרפות לארגון א־שבאב.

תקיפת מחנות האימונים היא התגובה הצבאית הראשונה לאירוע. נשיא קניה אוהורו קניאטה אמר לאחר הפיגוע כי יגיב ב"דרך האפשרית החמורה ביותר" לטבח באוניברסיטה.

גורמים צבאיים רשמיים אמרו כי קשה להעריך את הנזק שגרמו התקיפות למחנות האימונים בשל עננת האבק הסמיכה. קניה כבר הפציצה בעבר אתרים של ארגון א־שבאב בסומליה בתגובה למתקפות דומות, ואנשי א־שבאב ,שמניחים שתגובה כזו תבוא, עוזבים את המחנות האלה מראש.

חיילים קנייתים באוניברסיטה בגאריסה, היוםצילום: אי־פי

לצד התקיפות הצבאיות, החלה קניה לאסוף שמות של אנשים החשודים בהצטרפות לארגון, המסונף לאל קאעדה, או בהתקרבות לאיסלאם הקיצוני. מקור המעורה בתכנון התגובות לפיגוע מסר כי "מתגבשת רשימה של כל אותם צעירים נעדרים שאנו חושדים שהצטרפו לא־שבאב", והוסיף כי חברי פרלמנט, מושלים מחוזיים וגורמי ביטחון רשמיים ישתתפו בהרכבת הרשימה.

הציבור בקניה עדיין נסער ממתקפת הטרור על הקולג' האוניברסיטאי בעיירה גאריסה. חמושים מא־שבאב פרצו לקמפוס, עברו בין מעונות הסטודנטים וירו בתלמידים. זו היתה מתקפת הטרור הקטלנית ביותר במדינה מאז 1998, אז הופצצה השגרירות האמריקאית.

הלחץ הציבורי על השלטונות לתקוף בתגובה לפיגוע גבר בימים האחרונים, בצד הכעס על כך שלקח לממשל שמונה שעות לשלוח חיילי קומנדו לזירת האירוע. בסוף השבוע איימו סטודנטים באוניברסיטאות שונות במדינה לארגן הפגנות המוניות ומתואמות אם אמצעי הביטחון במוסדות החינוך לא ישופרו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ