"הארץ" ורויטרס

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, קרא הבוקר (שני) לדרום אפריקה ליישם את צו המעצר שהוציא בית הדין הבינלאומי נגד נשיא סודאן, עומאר אל-באשיר, ולהסגיר את האחרון להאג. "הצו נגד אל-באשיר בגין מעורבות בפשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה צריך להילקח ברצינות", אמר באן השוהה בז'נבה. היום צפוי להתקיים בבית משפט בפרטוריה דיון בעתירה שהגיש ארגון זכויות אדם דרום אפריקאי בדרישה להסגיר את אל-באשיר. על פי ההערכות, משרד המשפטים המקומי יצהיר כי הוא מתנגד להסגרה ויבקש לבטל את העתיקה.

בתוך כך, נמשכת חוסר הבהירות בנוגע למקום הימצאו של אל-באשיר. אמש אמר שר ההסברה הסודאני, אחמד בילאל אוסמאן, כי נשיא סודאן עזב את דרום אפריקה וחזר לארצו למרות צו בית משפט נגדו. זמן קצר אחר כך הודיעה ממשלת סודאן, באמצעות דוברו של הנשיא מוחמד חטמן, כי אל-באשיר לא חמק מדרום אפריקה ונמצא עדיין ביוהנסבורג. נציג הפרקליטות הדרום אפריקאית שעוסק בתיק אמר היום כי הממשלה "עדיין צריכה לברר" אם נשיא סודאן היה על סיפון המטוס שהמריא אתמול חזרה לחארטום והוסיף כי "עצם המראת המטוס אינה אומרת שאל-באשיר היה עליו".

נשיא סודאן עומאר אל-באשיר במהלך כינוס האיחוד האפריקאי ביוהנסבורגצילום: אי־אף־פי

אתמול הודיע שופט בית המשפט בפרטוריה, הנס פבריציוס, כי הוא דוחה את ההחלטה אם להסגיר את אל-באשיר ב-24 שעות וקרא לממשלת דרום אפריקה לנקוט צעדים הכרחיים כדי למנוע מנשיא סודאן לעזוב את המדינה לפני שתפורסם ההחלטה בעניינו. דובר מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC), מפלגת השלטון בדרום אפריקה, אמר בתגובה להתפתחויות כי בית הדין בהאג "אינו מועיל יותר למטרות שלשמן הוא נוסד" וקרא לוודא שכל תקנותיו מיושמות באופן שיבטיח "משפט בינלאומי הוגן ועצמאי".

בשש השנים האחרונות, מאז הוגש נגדו כתב האישום, מקפיד אל-באשיר לבקר אך ורק במדינות שאינן חתומות על אמנת רומא ולא הצטרפו לבית הדין הבינלאומי, בעיקר באפריקה ובמזרח התיכון. דרום אפריקה כן חתומה על האמנה ומכאן הניסיון לעצור אותו. עם זאת, ממשלת דרום אפריקה התחייבה להעניק לנשיא חסינות ולא להסגיר אותו במהלך ביקורו בתחומה.

ב–2003 התקוממו תושבי חבל דארפור נגד האפליה וההזנחה מצד הממשל הסודאני. ההתקוממות שלוותה בפעילות מיליציות חמושות זכתה לתגובת ברזל מצדו של באשיר, צבא סודאן והמיליציות הנאמנות לו. לפי נתוני האו"ם, יותר מ–300 אלף בני אדם נהרגו באלימות בחבל ולפחות 2.5 מיליון נאלצו להימלט מבתיהם. ממשלת סודאן טוענת כי באלימות במערב המדינה נהרגו לא יותר מעשרת אלפים בני אדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ