אתיופיה נאבקת בבצורת הקשה ביותר שפקדה אותה זה עשור

השדות הירוקים ברחבי המדינה לא מסגירים את הבצורת החמורה. העובדה כי 80% מהאוכלוסייה תלויה בחקלאות הופכת אותה לפגיעה במיוחד לשינויי אקלים קיצוניים

ג'ייסי פורטין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ייסי פורטין, ניו יורק טיימס

מדי יום מתיישב יאסין מוחמד עליייה בחוותו הקטנה, לועס עלי גת ופוקח עין שלא ייכנסו מסיגי גבול. הגת, הוא אומר, עוזר להתגבר על תחושת הרעב. בעונה הגשומה, מיולי עד ספטמבר, היה השנה רק יום אחד של גשם בכל חודש, הוא אומר. "בדרך כלל יורד גשם כמעט מדי יום, אבל השנה היבול שלי הרוס".

הגבעות המוריקות והשדות המעובדים כאן לא מסגירים את העובדה המדאיגה: זוהי הבצורת החמורה ביותר שפקדה את אתיופיה ביותר מעשר השנים האחרונות. פלג המים שגובל עם שדותיו של יאסין התייבש והשוחות שחפר כדי להשקות אותם לא התמלאו. הוא זרע שלוש פעמים השנה, בציפייה לגשמים שלא באו. שדות התירס והסורגום שלו לא יניבו יבול השנה. בגלל המצב, הוא נאלץ למכור ארבע משמונה הפרות שלו בהנחה גדולה כדי לקנות תירס, שמחירו בשוק היה כפול מזה בשנה שעברה.

יאסין בן ה־50 כבר התרגל לדלג על ארוחות, אבל הוא חושש שבעלי החיים שנותרו לו לא יספיקו לפרנס את משפחתו עד עונת הקציר הבאה. אם לא תהיה ברירה, הוא ינדוד מערבה, שם הגשמים בוגדניים פחות. "איכרים אחרים כבר עזבו", הוא אומר, "כשהם הולכים הם שואלים אותי: למה אתה נשאר פה למות?".

העוצמה של אל ניניו השנה – תופעה של התחממות המים באוקיינוס השקט – מקטינה את כמויות הגשמים היורדים באזורים נרחבים של אתיופיה, ובגחמה של גורל, עלולה לדברי מקורות אתיופיים רשמיים, האו"ם וארגונים אחרים, לחולל שיטפונות באזורים אחרים במדינה.

פגרי בקר שמתו בבצורת בצפון מזרח אתיופיהצילום: JACEY FORTIN / NYT

החודש התריעה ממשלת אתיופיה כי 8.2 מיליון בני אדם יזדקקו לסיוע במזון, לעומת ההערכות באוגוסט שעמדו על 4.55 מיליון בני אדם. יותר מ־80% מאוכלוסיית אתיופיה מתפרנסים מחקלאות, המפיקה כ־40% מתוצר המדינה. עובדה זו הופכת את אתיופיה לפגיעה במיוחד לבצורת ושינויי אקלים. על פי נתוני הבנק העולמי, אחרי בצורת 2002, התמ"ג באתיופיה הצטמצם ב־2.2%.

מכת הבצורת השנה מעלה שוב את זיכרון שנת 1984, אז מכת הרעב החמורה שפקדה את המדינה עלתה לכותרות בעולם. אבל אתיופיה, המדינה השנייה הכי מאוכלסת באפריקה, עמלה זה שנים לפוגג מוניטין זה. מאז עלתה לשלטון ב–1991, משקיעה מפלגת השלטון, החזית הדמוקרטית המהפכנית של העם, מאמצים גדולים לצמצם את העוני, לבנות כבישים, בתי ספר ומרפאות. לדברי הממשלה, ב–20 השנים האחרונות שיעור הצמיחה הכלכלית היה דו־ספרתי.

אבל בכל הנוגע לחירויות אזרחיות ומדיניות דמוקרטית רב־מפלגתית, תדמית הממשלה חיובית פחות. בבחירות במאי הוקצו כל 547 המושבים בפרלמנט לקואליציה השלטת ולבעלות בריתה. כעבור כמה חודשים, כשעונת הגשמים בוששה לבוא, האשימו המבקרים את הגורמים הרשמיים בהמעטת חשיבותו של המשבר.

עם זאת, לדברי מיטיקו קאסה, מזכיר הוועדה להתמודדות ומניעת אסון לאומי, הממשלה התארגנה בעוד מועד והקצתה מאז יולי לאוכלוסייה סיוע בסך 192 מיליון דולר למזון, ומים. "תגובתה היתה מהירה משום שמערך ההתרעה המוקדם מפותח היטב באתיופיה", הוא אומר.

אף על פי כן, אין ספק שהמדינה זקוקה לסיוע בינלאומי. ההערכות האחרונות אומדות את היקף בקשות הסיוע למזון ב–596 מיליון דולר, לעומת ההערכות הקודמות של 432 מיליון. דו"ח של האו"ם שפורסם בספטמבר מעריך שמספר בני האדם העלולים להיזדקק לסיוע במזון ב–2016 מתקרב ל–15 מיליון נפש.

בינתיים, האיכרים ובעלי המקנה באזורים מוכי הבצורת ממשיכים למכור את נכסיהם המידלדלים. אף שבמבט ראשון קשה לפי שעה לזהות מקומות כמוכי בצורת, הרי שבאזורים אחרים סימני האסון כבר מובהקים. באזור אמיבארה בצפון מזרח מחוז אפאר, הקרקע החולית הקשה כבר שורצת פגרי ראשי בקר.

"כל מה שאכלנו השנה היה תירס", אומר יאסין, המוכר את ראשי הבקר שלו בשביל לשרוד זמן רב ככל האפשר, "אבל עכשיו אנחנו פוחדים שגם זה לא יהיה", הוא אומר. "אמשיך למכור את בעלי החיים שלי עד שלא יישאר לי כלום".

אל הידיעה ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

רוטגר האוור ודריל האנה ב"בלייד ראנר"

40 שנה לסרט המוזר, שהיה גם הצלחה מסחררת וגם כישלון מהדהד

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ