אי-פי

בית הדין הפלילי הבינלאומי סגר היום (שלישי ) את התיק נגד סגן נשיא קניה ויליאם רוטו על מעורבותו באלימות שפרצה לאחר הבחירות לנשיאות ב-2007. השופטים, שקבעו כי אין די ראיות להוכיח את מעורבותו, סירבו לזכות את רוטו. הם ציינו כי יתכן שהסיבה להיעדר העדויות היא לחץ שהופעל על העדים והתערבות פוליטית.

זו הפעם השניה בה נאלץ בית המשפט להודות שכשל בניסיונותיו להעמיד לדין את המארגנים לכאורה של האלימות, שהביאה למותם של יותר מ-1,000 בני אדם ואילצה 600 אלף להימלט מבתיהם. הנשיא אוהורו קניאטה בירך על הפסיקה ואמר כי המשפט היה "סיוט" עבור האומה.

ויליאם רוטו בבית המשפט בהאג, ב-2013צילום: אי־אף־פי

רוטו הוא אחד הפוליטיקאים הבכירים ביותר שעמדו למשפט בבית הדין הבינלאומי. הוא הואשם על חלקו ברצח, גירוש ורדיפה של אזרחים לצד השדרן ג'ושוע סאנג - שגם התיק נגדו נסגר היום. תיק נגד נשיא קניה קניאטה על אישומים דומים קרס ב-2014 על רקע טענות התביעה כי הופעלו איומים על עדי ראיה על מנת לגרום להם לשנות את עדויותיהם.

רוטו וקניאטה היו בצדדים היריבים בבחירות ב-2007, אך הקימו לאחר מכן ברית שזכתה בבחירות שנערכו ב-2013. איש לא הורשע באלימות שפרצה לאחר הבחירות בדצמבר 2007, שנמשכה ארבעה חודשים. לאחר ההודעה על סגירת התיק יצאו תומכיו של רוטו לחגוג ברחובות בעיירתו אלדורט שבמערב קניה.

פעילי זכויות אדם מחו על כך שנמנע צדק מקורבנות האלימות. עורכת הדין מטעם הקורבנות, נלי וורנגה, אמרה כי הפסיקה היתה "אכזבה גדולה" וכי הם ישקלו לערער נגדה. "אנו מאמינים כי אנשים צריכים לתת את הדין", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ