יותר מ-140 אזרחים נהרגו בהתקפת חמושים בגבול אתיופיה-דרום סודאן

לדברי שר התקשורת של אתיופיה, בין ההרוגים נשים וילדים. האזור שבו בוצעה ההתקפה הוא ביתם של פליטים רבים שנמלטו ממלחמת האזרחים בדרום סודאן, אולם לדברי השר להתקפה אין קשר ללחימה

אי-פי וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי וגרדיאן

בכיר באתיופיה הודיע היום (שבת) כי מיליציה חמושה הרגה אתמול יותר מ-140 אזרחים סמוך לגבול עם דרום סודאן. התוקפים הגיעו מדרום סודאן והרגו אזרחים, בהם נשים וילדים, אמר שר התקשורת של אתיופיה גטצ'ו רדא לסוכנות הידיעות אי-פי.

"צבא אתיופיה כרגע רודף אחר הפושעים", הבהיר רדא והוסיף כי לתוקפים אין קשר לממשלת דרום סודאן או למורדים שנלחמו בה במדינה. "החיילים שלנו הצליחו להרוג עד כה 60 מבין התוקפים", אמר רדא. לפי הודעת הממשלה, החיילים האתיופים חצו את הגבול לתוך דרום סודאן כדי לתפוס את שאר התוקפים החמושים.

חיילים מצבא דרום סודאן בפאתי הבירה ג'ובה, שלשוםצילום: אי־אף־פי

ההתקפה התרחשה אתמול בג'קאווה שבמחוז גמבלה האתיופי ולדברי השר רדא, התוקפים הם חברי שבט מורלה הדרום סודאני. הוא הוסיף כי מספר ילדים נחטפו לדרום סודאן. באזור שבו אירעה ההתקפה משכנת אתיופיה אלפי פליטים דרום סודאנים שנמלטו ממלחמת האזרחים העקובה מדם בארצם שפרצה בדצמבר 2013. מאזור זה יוצאות מיליציות חמושות רבות של אתיופים ודרום סודאנים, אשר תוקפים מתקני ממשלה וצבא של דרום סודאן.

הלחימה בדרום סודאן פרצה בין נאמני הנשיא סלבה קיר לבין אנשיו של סגנו לשעבר ריק מצ'אר והיא מדרדרת את המדינה למשבר הומניטארי, כלכלי וחברתי. המשבר ההומניטארי הוא מהחמורים בעולם. בעקבות הלחימה נאלצו כשני מיליון בני אדם לעזוב את בתיהם, מהם מיליון וחצי בגבולות דרום סודאן ויותר מחצי מיליון במדינות שכנות, ובהן אתיופיה ואוגנדה.

באוגוסט אשתקד חתם קיר על הסכם שלום וחלוקת כוחות לסיום מלחמת האזרחים. החלטתו של הנשיא לחתום על המסמך באה כמה ימים לאחר שארה"ב העלתה במועצת הביטחון הצעת החלטה, שתטיל אמברגו נשק וסנקציות נוספות על דרום סודאן אם הסכם הפסקת האש לא ייחתם. ההסכם מעניק למורדים את התואר "סגן נשיא ראשון", לצד סגן הנשיא הנוכחי. המשמעות היא כי מצ'אר צפוי לשוב לתפקיד ממנו פוטר ביולי 2013, שישה חודשים לפני שהחלה המלחמה.

בחודש שעבר פרסם משרד האו"ם לזכויות אדם כי ממשלת דרום סודאן הפעילה מדיניות מכוונת של אונס, ביזה והרג אזרחים במהלך הלחימה אשתקד. הדו"ח כלל תיאורים קשים של אזרחים החשודים בתמיכה באופוזיציה, בהם ילדים ונכים, נשרפים בעודם חיים, נחנקים במכולות, נורים, נתלים מעצים או שגופותיהם מבותרות.

המורדים חוזרים לג'ובה

בחוצות הבירה ג'ובה, ליד כביש עפר העובר ליד מחנה של האו"ם, עומדים חיילים הנאמנים לאופוזיציה, לבושים מדים חדשים ונעולים נעלי צבא חדשות, במסדר לקראת מצעד צבאי. הם מונים כמה מאות, ונוכחותם כמו רומזת שהשלום מיושם סוף סוף בדרום סודאן. "בואם של החיילים יראה לציבור שהאופוזיציה מחויבת לשלום", אמר הגנרל ג'יימס קואנג צ'ואול, רמטכ"ל צבא המורדים, בשעה שבירך את חייליו.

שובם של כוחות האופוזיציה לג'ובה, שהיה מעוז של הממשלה במשך כל הלחימה, הוא ציון דרך בתהליך השלום, שנפגע שוב ושוב בשל עיכובים והמשך הלחימה. נוכחות החיילים היא תנאי לבואו של מנהיגם מצ'אר שיגיע מחרתיים. מצ'אר יתמנה לסגן הנשיא במסגרת הממשלה הזמנית, שאמורה לסלול את הדרך לבחירות חדשות.

"מאוחדים למען השלום", שלט תעמולה בו מופיעים הנשיא קיר (מימין) ומצ'אר (במרכז), שלשום בג'ובהצילום: אי־אף־פי

אלא שהקרבה הפיזית בין כוחות הממשלה לכוחות האופוזיציה, שני צבאות חמושים היטב, עלולה לשמש קרקע פורייה למתיחויות חדשות בין שתי הקבוצות, שהאמון אינו שורה ביניהן והן מאשימות זו את זו בקביעות בהפרות של הפסקת האש. 1,370 החיילים מכוחות האופוזיציה שיוצבו בג'ובה יהיו חלק מכוח צבאי ומשטרתי משולב, שימנה כ–8,000 בני אדם משני המחנות. כל הכוחות הנותרים יוצבו מחדש במרחק של לא פחות מ–25 ק"מ מג'ובה.

נסיגת הכוחות נועדה לצמצם את ההתנגשויות בין שני הצבאות העוינים, שכן זהו בדיוק הדבר שהצית את מעשי הטבח שהחלו ב–15 בדצמבר 2013, לאחר שהנשיא קיר, בן שבט דינקה, פיטר את סגנו, ריק מצ'אר, בן שבט נואר, באשמת קשירת קשר להפיכה.
עד מהרה הידרדרה קטטה, שהתפתחה בין חברי משמר הנשיאות הנאמנים לשני האישים, למסע הרג נרחב של חברי שבט נואר, מה שהביא לבריחתו של מצ'אר ותומכיו מהבירה ולגייס כוחות. עם התפשטות הלחימה לשאר המדינה, הואשמו שני הצדדים, שנעזרו במיליציות שהחליפו את נאמנותן לא אחת, בביצוע מעשי זוועה.

עדיין לא ברור כמה חיילים יישארו בבירה לקראת בואו של מצ'אר. צבא הממשלה, צבא שחרור העם הסודאני (SPLA), טוען שתשעה גדודים, המונים כמעט 7,000 חיילים, הועברו אל מחוץ לג'ובה. קשה לאמוד את חשיבות הצעד הזה, מפני שמספר החיילים המקורי אינו ידוע, וארגוני מעקב עצמאיים עדיין צריכים לאמת את מספר החיילים שיישארו בבירה.ואולם, גם אם יוצאו כל כוחות הצבא מג'ובה, אין ערובה שלא יפרצו שוב מעשי האיבה בין שני המחנות.

"עלינו לבנות אמון (בין כוחות הממשלה לכוחות האופוזיציה), אמר הגנרל ג'יימס אגונגו מאווט, סגן הרמטכ"ל של כוחות הממשלה, יו"ר של ועדה משותפת האחראית לעקוב אחר יישום הפסקת האש. השבת החיילים למחנות עשויה להיות צעד ראשון לסיום הלחימה, אבל יש צורך לערוך רפורמות מהותיות בקרב כוחות הביטחון. בראש ובראשונה יש להבטיח את התמקצעות הצבא, שנודע לשמצה מחמת היעדר משמעת בקרב חייליו, פגיעה בזכויות האדם ושבטיות.

חיילים צבא דרום סודאן בפאתי ג'ובה, שלשוםצילום: אי־אף־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"