עם 98% אחוזי תמיכה ואפס הרוגים: נשיא רואנדה נבחר לכהונה שלישית

הנשיא הנבחר פול קגאמה מחזיק בתפקיד כבר 17 שנה וזוכה לפופולריות רבה בקרב העם, בעוד אחרים רואים בו עריץ. באופוזיציה, שלא העמידה אף מועמד רציני נגדו, פשוט שמחים שאיש לא נרצח

ג'ייסון ברק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קגאמה מצביע בבחירות לנשיאות בקיגאלי בירת רואנדה, היום
קגאמה מצביע בבחירות לנשיאות בקיגאלי בירת רואנדה, היוםצילום: MARCO LONGARI/אי־אף־פי
ג'ייסון ברק, גרדיאן

נשיא רואנדה פול קגאמה נבחר אתמול (שישי) לכהונה שלישית. קגאמה, שמחזיק בשלטון כבר 17 שנה, זכה ל-98.6% מהקולות לאחר ספירת 80% מהקלפיות, כך מסרה הבוקר (שבת) ועדת הבחירות המקומית. בחירתו של קגאמה היתה צפויה נוכח הפופולריות הרבה לה הוא זוכה במדינה, וקשיי האופוזיציה להתמודד מולו.

הבחירות לנשיאות במדינה נערכו בפעם השלישית מאז רצח העם שהתרחש בה לפני 23 שנה, שבמהלכו נרצחו כ–800 אלף בני אדם. קגאמה, אחת הדמויות השנויות במחלוקת ביותר ביבשת אפריקה, נתפש בעיני רבים כמנהיג ישר ובעל חזון, שהביא ביטחון ופיתוח למדינה אשר נקרעה לגזרים במלחמת אזרחים וברציחות המוניות. מצד שני, רבים אחרים מתעבים אותו ורואים בו עריץ חסר רחמים, שהקהילה הבינלאומית תומכת בו מתוך תמימות ורגשות אשמה.

עם פרסום התוצאות, אמר קגאמה שהוא ימשיך לעבוד למען הצמיחה הכלכלית של המדינה. תמותת תינוקות ורמות העוני ירדו בחדות בשני העשורים האחרונים מאז היבחרו של קגאמה, בעוד אחוז התושבים שיודעים קרוא-וכתוב זינק. רבים במערב משבחים את רואנדה על ניהול מערכת בריאות מתקדמת וכן על קידום זכויות הנשים, שמהוות רוב בפרלמנט ובקבינט.

"בשבע השנים הקרובות אני אטפל בנושאים שמשפיעים על תושבי רואנדה, ואהפוך את אנשי רואנדה לאנשים מפותחים כלכלית", הבטיח קגאמה בנאום בעיר הבירה ששודר בטלוויזיה הממלכתית. קיגאלי נחשבת לעיר הבירה הנקייה והמפותחת ביותר ביבשת כולה.

עובדי ועדת הקלפי סופרים קולות בעיר קיגאלי, אתמולצילום: MARCO LONGARI/אי־אף־פי

הנשיא בן ה-59, לשעבר מפקד של המורדים, זכה בבחירות ב–2003 ב-93% מקולות הבוחרים וב–2010 - 95%. התמודדותו כעת לכהונה שלישית מתאפשרת בעקבות רפורמה חוקתית שאושרה במשאל עם ברוב של 98%, וביטלה את הגבלה כהונת הנשיא לשתי קדנציות בלבד.

משנות ה-90, אז שימש שר הגנה, ולאחר מכן כסגן נשיא ונשיא, המשיך קגאמה לנהל מלחמות, ובמקביל גם ייצב את ארצו והשקיע מאמצים רבים בבניית תשתיות וזהות לאומית חדשה, מאמץ שהניב פירות. אבל יש גם צד אפל בעבר של רואנדה שמעורר חששות רבים.

ארגוני זכויות אדם טוענים כי השלטת הסדר בערים נעשתה בחלקה על ידי פעולות אכזריות של המשטרה "לניקוי הרחובות". פעילי האופוזיציה - שרבים מהם שוהים בגלות - מאשימים את קגאמה בכך שהוא משתמש במשטרה כדי לכלוא עיתונאים ולהתנקש במתנגדיו, גם מעבר לים. אחרים מפקפקים במהימנותם של הנתונים הכלכליים החיוביים, וטוענים שנורמות של קידום מקורבים פוגעות בצמיחה. ארגון אמנסטי אינטרנשיונל הודיע בחודש שעבר כי "עשרות שנים של התקפות נגד האופוזיציה, התקשורת העצמאית ופעילי זכויות אדם יצרו אקלים של פחד ברואנדה".

בכירים במדינה מכחישים את הטענות הללו ואומרים שהן מופרזות. "אין צורה אחת ויחידה של דמוקרטיה בכל העולם", קבע דובר הנשיא, גאסאמאגרה וולארס. "אצלנו נהוגה הצורה שנכונה לרואנדה, שמביאה בחשבון את ההקשר ואת רצון העם... אנחנו בטוחים שהתוצאות בבחירות היום ישקפו את הרגשות ואת הבחירה של הבוחרים ברואנדה".

משקיפים מציינים כי קגאמה נהנה מפופולריות רבה בקרב אזרחי ארצו, וקרוב לוודאי שהיה מנצח בבחירות גם אם הן היו חופשיות והוגנות.

רק שני מועמדי אופוזיציה הורשו להתמודד מול קגאמה בבחירות הנוכחיות. המוכר יותר מבין השניים הוא פרנק הבינזה, עיתונאי בן 40, העומד בראש המפלגה הדמוקרטית הירוקה, שסגן היו"ר שלה נרצח ב-2010. בעצרת בחירות בראנגו, עיירה קטנה בדרום רואנדה, אמר הבינזה ששלטונות ארצו "מתחילים להבין שהאופוזיציה יכולה למלא תפקיד בניהול המדינה". לדבריו, "עדיין מתייחסים אלינו כמו לאויבים... אבל עד כה בבחירות האלה אף אחד לא נרצח או נכלא או קיבל איומים, וזה מלמד על התקדמות מסוימת", אמר.

קגאמה ביקר מספר פעמים בישראל, כולל ביקור בשנת 2013 שבמהלכו השתתף בחגיגות יום ההולדת ה–90 של הנשיא לשעבר שמעון פרס. נשיא רואנדה אף היה אורח של שדולת אייפא"ק בוועידה השנתית שלה באפריל השנה. רואנדה היתה אחת מארבע המדינות האפריקאיות שראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בהן במהלך ביקורו המדיני במזרח אפריקה ביולי 2016 - הראשון של ראש ממשלה ישראלי ביבשת השחורה מזה שני עשורים.

לפני כשנתיים חתמו ישראל ורואנדה על הסכם סודי שבמסגרתו הסכימה המדינה האפריקאית לקלוט לתחומה אלפי פליטים שיגורשו מישראל בתמורה לתשלום כספי. פרטי ההסכם נותרו חסויים, אבל המסגרת הכללית – ״מהגרים תמורת מזומנים״ – גררה ביקורת קשה מצד ארגוני זכויות אדם בארץ ובחו״ל, שהזהירו כי הוא יסכן את חייהם של המגורשים ועשוי גם להוביל להיווצרות סחר בבני אדם.

בחירות גם בסנגל ומשאל עם במאוריטניה

מערכת הבחירות ברואנדה היא אחת משלוש מערכות בחירות חשובות שמתקיימות החודש באזור תת־הסהרה. בסנגל, מפלגת השלטון זכתה ב-125 מתוך 165 המושבים בפרלמנט, כך על פי גורמים רשמיים במדינה.

רבים במערב טוענים כי הבחירות בסנגל, שנערכו בשבוע שעבר, היו מזויפות והתוצאות אינן משקפות את הנעשה בקלפיות. ביום הבחירות חילקה הממשלה לאזרחים כרטיסי זיהוי ביומטריים, שעל פי האופוזיציה מנעו מחלק מהאזרחים להשתתף בבחירות. הקואליציה, בראשותו של הנשיא מאקי סאל, הביסה את המתחרה העיקרי שלה - מפלגתו של הנשיא לשעבר עבדולאי ואדה בן ה-91, שזכתה רק ב-19 מושבים בפרלמנט.

במקביל, החששות משחיתות הובילו את הרשויות במאוריטניה לערוך משאל עם הנוגע לשינוי החוקה במדינה. במשאל העם התבקשו לאזרחים לסמן האם הם תומכים במיזוג מוסדות שלטון מסוימים, ולבטל את מוסד הסנאט. האופוזיציה החרימה את משאל העם באמירה כי מטרתו לחזק את מעמדו של הנשיא מוחמד אולד עבד אל-עזיז ולשמור עליו בשלטון על אף מגבלות קיימות על אורך כהונת הנשיא.

במאוריטניה לא נערכו מעולם חילופי שלטון שקטים, וגורמים רשמיים הביעו תמיכה עקב כך בהארכת כהונתו של עבד אל-עזיז. הנשיא, מצדו, טען בעבר כי אין לו תכניות להאריך את כהונתו מעבר לשתי קדנציות בנות חמש שנים כל אחת, כפי שקבוע בחוקה כיום. עבד אל-עזיז עלה לשלטון לאחר ההפיכה ב-2008, והוא נחשב לבן ברית של מדינות המערב עקב מלחמתו בקבוצות טרור איסלאמיסטיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה מול בית המשפט העליון הארה"ב

פסק הדין שביטל את זכות האשה על גופה ראוי לשמש אות אזהרה גם כאן

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ