הסכם שלום נחתם בין אתיופיה לאריתריאה - סוף למלחמה של 20 שנה

ראשי המדינות נפגשו אתמול באריתריאה במפגש ששפע חיוכים וחיבוקים, והיום הכריזו על סיום סכסוך הגבולות שפרץ ב-1998 ולא יושב מאז

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא אריתריאה וראש ממשלת אתיופיה בשדה התעופה באסמרה, היום
נשיא אריתריאה וראש ממשלת אתיופיה בשדה התעופה באסמרה, היוםצילום: /אי־פי
אי-פי

מנהיגי אתיופיה ואריתריאה חתמו על הסכם שלום, שמביא לסופו את אחד העימותים הממושכים באפריקה. ראש הממשלה החדש של אתיופיה, אביי אחמד, נחת אתמול (ראשון) בבירת אריתריאה והתקבל בנמל התעופה על ידי הנשיא איסאיאס אפוורקי. הפגישה שפעה חיבוקים ונשיקות והועברה בשידור חי בטלוויזיה. עד לפני כמה חודשים, רבים שיערו שכלל לא תתקיים.

בחודש שעבר הסכים אביי במפתיע להסכם השלום משנת 2000, שיסיים סכסוך גבולות שנמשך 20 שנה ובמהלכו נהרגו 80 אלף בני אדם. היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות נותקו בתחילת המלחמה, ב–1998. אביי היה בין הלוחמים בעיר ששתי המדינות תבעו את שטחה.

ציוץ של ראש הסגל של ראש ממשלת אתיופיה

ראש הסגל של אביי, פיטסום ארגה, כתב בטוויטר כי מטרת הביקור היא "להגביר את המאמצים להביא שלום בר קיימא". הוא גם העלה תמונות של הפגישה ואמר כי אביי "התקבל בחמימות רבה" על ידי אפוורקי. "לשתי המדינות שלנו יש היסטוריה משותפת וקשר שאין כדוגמתו", הוסיף ארגה. "מעתה נוכל להתגבר על שני עשורים של אי־אמון, ולהתקדם לכיוון חדש".

ברחובות אסמרה שלאורכם נסעו שני המנהיגים נתלו דגלי שתי המדינות, והמונים שרו ורקדו. רבים בקהל לבשו חולצות שעליהן נראו תמונותיהם של המנהיגים. לאחר מכן נועדו השניים לבדם וצולמו לפני קיר שעליו נתלו תמונותיהם.

ביקור ראש ממשלת אתיופיה אחמד בבירת אריתריאה. מפגש שלום היסטורי

משרד החוץ של אתיופיה הודיע כי הביקור היה "חלק מהמאמצים לנרמל את הקשרים עם אריתריאה", וכי אביי ישוחח עם מנהיגי מדינה השכנה "כיצד לתקן את היחסים" ביניהן.

אזרחי אתיופיה נדהמו מהפגישה, ששודרה בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית האתיופית. "זוהי תחילת הסוף, תקרת הזכוכית נשברה", כתב בפייסבוק שאוויט וודאסי. ג'פאט סו תהה אם הוא חולם.

ההחלטה לקבל את הסכם היא הרפורמה הגדולה והמפתיעה ביותר של ראש ממשלת אתיופיה, שנכנס לתפקידו באפריל. אביי גם שחרר מהכלא עיתונאים וחברי אופוזיציה, פתח את הכלכלה הריכוזית והורה לבטל את חסימתם של מאות אתרי אינטרנט.

ימים לאחר הודעתו של אביי, נשיא אריתריאה ציין כי התקבלו סימנים חיוביים מאתיופיה. הוא שיגר משלחת רשמית, לראשונה זה שני עשורים, כדי "להעריך את ההתפתחויות ישירות ולעומק" ולתכנן את הצעדים הבאים. אתיופיה הודיענ שחברת התעופה הלאומית תפעיל טיסות לאריתריאה, ואביי הציע שאריתאריאה תשתמש בנמלי ארצו.

אריתריאה, המונה חמישה מיליון תושבים, היא אחת המדינות המסוגרות בעולם. אפווקי שולט בה מאז קיבלה עצמאות בשנת 1993 לאחר שנים של לחימה. תחת שלטונו, הפכה אריתריאה למקור לפליטים שנמלטו לאירופה, ישראל ואפריקה.

משקיפים מנסים להעריך אם הסכם השלום ייגרום להקלה בחוקי הגיוס הנוקשים וביחס לעריקים במדינה. שירות החובה הצבאי, שנמשך בממוצע מגיל 18 עד גיל 55, ועריקים נכלאים לשנים ארוכות. רוב האזרחים שמנסים להימלט הינם עריקים או משתמטים משירות צבאי ואזרחי, והם מוגדרים על ידי השלטונות כ"בוגדים" ומתנגדים פוליטיים. אשתקד דווח כי ממשלת אריתריאה מוציאה להורג אזרחים שנתפסים בגבולה. "שלום ישמוט את הסיבה לשמירה על מוכנות תמידית למלחמה", אמר מרטין פלאו, מחבר ספר על אריתריאה ועמית מחקר באוניברסיטת לונדון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ