בגיל 85, נשיא קמרון נבחר לכהונה שביעית בצל דיכוי הבדלנים דוברי האנגלית

פול ביאה, המנהיג המבוגר באפריקה, זכה ב-71% אחרי שבית דין שמינה ושמורכב מחברי ממשלו דחה את עתירות האופוזיציה. שיעור ההצבעה היה נמוך ביותר, בייחוד באזורים שמבקשים להיפרד מהמדינה

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא קמרון פול ביאה מצביע בקלפי בבירה יאונדה, בתחילת החודש
נשיא קמרון פול ביאה מצביע בקלפי בבירה יאונדה, בתחילת החודשצילום: Sunday Alamba/אי־פי
אי-פי
גרדיאן

המנהיג המבוגר ביותר באפריקה, נשיא קמרון פול ביאה בן ה-85, זכה אתמול (שני) בכהונה שביעית לאחר שמועצה חוקתית שאותה מינה דחתה את כל העתירות שהוגשו אליה בנוגע לבחירות לנשיאות במדינה. ארה"ב טענה לאי סדרים בבחירות "שאולי לא השפיעו על התוצאה הסופית, אבל יצרו רושם שהבחירות לא היו מהימנות ובאמת חופשיות והוגנות".

ביאה קיבל 71.28% מהקולות בבחירות שנערכו ב-7 באוקטובר. מוריס קאמטו, מועמד מטעם מפלגת האופוזיציה "התנועה למען רנסנס של קמרון", סירב להשתתף בטקס ההכרזה על ביאה כמנצח לאחר שפורסם כי קיבל רק 14% מהקולות.

תומכיו של ביאה חוגגים את ניצחונו ביאונדה, אתמולצילום: Rodrigue Mbock/אי־פי

שיעור ההצבעה בבחירות לנשיאות היה 54%, נמוך בהרבה מבחירות קודמות, ועמד על 10% באזורים דוברי האנגלית, שבהם המורדים מנהלים מאבק מר למען התנתקותם מהמדינה שרוב אוכלוסייתה דוברת צרפתית. לטענת הבדלנים, דרישותיהם שדוברי אנגלית ימונו לבתי משפט ולבתי ספר דוכאו ביד קשה על ידי רשויות המדינה.

מועמדה של מפלגת האופוזיציה המרכזית, החזית הסוציאל-דמוקרטית, הגיע למקום הרביעי, בין היתר בגלל החרם שהטילו הבדלנים דוברי האנגלית על ההצבעה.

ראש המועצה החוקתית, קלמו אטנגנה, אמר שהבחירות היו "חופשיות, הוגנות, שקופות ומהימנות".

חייל מחוץ לקלפי בבירת קמרון, בתחילת החודשצילום: Sunday Alamba/אי־פי

מנהל קמפיין הבחירות של קאמטו אמר בסוף השבוע: "אנחנו לא מכירים בביאה כנשיא הרפובליקה. אנחנו רוצים שהקמרונים ידעו שדברים יתחילו לקרות עכשיו. לא נקבל זאת ללא מאבק".

מאז יום ראשון הוצבו שוטרים וכוחות ביטחון ברחובות הבירה יאונדה ובבירה הכלכלית דואלה כדי למנוע מפעילים ואנשי אופוזיציה להפגין ברחובות נגד הנשיא החדש-ישן ביאה. צבא קמרון ביצע בשבועות האחרונים כמה פשיטות על אזורים בשתי הערים שמאוכלסים בדוברי אנגלית.

יומיים לפני הבחירות לנשיאות, גבר דובר אנגלית שהסתתר בדירה ביאונדה, התעורר משיחת טלפון בשעה ארבע וחצי מבעלת הבית שלו. "היא הזהירה אותי שהמשטרה נמצאת בשכונה, מבצעת פשיטות מבית לבית", הוא אמר. "היא דיבר בשקט כדי שלא ישמעו אותה". מיד לאחר שניתק את השיחה דפקה המשטרה על דלת דירתו.

ג'ופרי (שם בדוי) גר בשכונת אובילי השקטה ביאונדה מאז שברח לפני שנה מהאלימות בבמנדה, עיר הולדתו. השוטרים ביצעו חיפוש בביתו ובבתי שכניו, עברו על המחשבים הניידים והטלפונים הניידים שלהם. אנשים ללא תעודות זהות נלקחו לתחנת המשטרה. "אני לא יודע מה עושים להם", אמר ג'ופרי.

צילום: AFP

משפחות אנגלופוניות רבות ביאונדה חיות בפחד ממגע עם הרשויות, ומשתדלות ככל האפשר שלא לצאת החוצה. "אם אני יוצאת החוצה לרחוב, אני מרכינה את ראשי ולא רוצה לדבר עם אף אחד", אמרה פאולה, שבעלה נחטף ונהרג לפני כמה חודשים על ידי אנשי מיליציה לא מזוהים. "אני לא לוקחת איתי את מכשיר האנדרואיד שלי למקרה שהמשטרה תקח אותו ותמצא הודעות או תמונות של הלחימה", היא אמרה והוסיפה שהיא שומרת על קשר עם חברים ובני משפחה באזורים דוברי האנגלית דרך קבוצות וואטסאפ.

קמרונים רבים חשו שהבחירות לנשיאות היו חסרות משמעות משום שהתוצאה לעולם לא משתנה. "ביאה תמיד מנצח", אמר סו עמנואל, נהג דובר אנגלית. "השרים שלו הצביעו במקומות שבהם הם לא היו רשומים, אבל אלה מאיתנו שעזבו את בואה ובמנדה בגלל המלחמה לא יכלו להצביע. אני לא מתעניין בתוצאות. תנו לו לשלוט לעד".

קרוב לרבע מיליון בני אדם נמלטו מהאזורים דוברי האנגלית בקמרון בעקבות הלחימה בין המורדים הבדלנים לבין כוחות הצבא המקומי. במהלך הלחימה נהרגו מאות בני אדם, וארגוני זכויות אדם טוענים שצבא קמרון מבצע הפרות חמורות של זכויות אדם.

בהצהרה שפרסמו האמריקאים לא נמסרו פרטים על "אי הסדרים" בבחירות לנשיאות קמרון. עם זאת, הטענות לזיופים ושיעור ההצבעה הנמוך משמעותם שהמנדט של ביאה לשלוט חלש. המנהיג הקמרוני נמצא בשלטון בארצו מאז 1982. הממשלה דוברת הצרפתית ביטלה לפני כמה שנים את ההגבלות על כהונת הנשיא כחלק ממגמה רווחת במרכז אפריקה שספגה ביקורת על ידי רבים בקהילה הבינלאומית.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש התייחס לתוצאות הבחירות בקמרון ואמר שכל הוויכוחים צריכים להיות מטופלים "דרך ערוצים חוקיים קיימים". הוא הוסיף שדיאלוג הוא הדרך היחידה לאחדות.

"מה שאני יכול לומר לכם זה שקמרון לעולם לא תהיה אותו הדבר", אמר עורך הדין ופעיל זכויות האדם פליס נקונגו באלה לסוכנות הידיעות אי-פי. לדבריו, אחרי שכל האפשרויות המשפטיות לערער על התוצאות מוצו, הקמרונים מודעים יותר לזכויותיהם לאחר שצפו בשימועים שקיימה המועצה החוקתית.

האופוזיציה בקמרון הגישה יותר מתריסר עתירות למועצה החוקתית, אך כולן נדחו על ידי הגוף שמונה על ידי הנשיא ביאה ומורכב מחברים בכירים בממשלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

The SS Exodus in 1947.

מקזבלנקה לישראל על סיפון האקסודוס

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ