הרפובליקה המרכז-אפריקאית על סף מלחמה כוללת: "אזרחים נרצחים, האלימות המינית משתוללת"

מועצת הביטחון של האו"ם מתקשה להאריך את פעילות כוח משימת השלום ברפובליקה המרכז-אפריקאית, דווקא בשעה שארגוני סיוע מתריעים מהסלמת הסכסוך המזוין במדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלפרד יקאטום, מפקד מיליציה נוצרית מהרפובליקה המרכז אפריקאית. הוסגר בסוף השבוע לבית הדין בהאג
אלפרד יקאטום, מפקד מיליציה נוצרית מהרפובליקה המרכז אפריקאית. הוסגר בסוף השבוע לבית הדין בהאגצילום: AFP

מפקד מיליציה ברפובליקה המרכז-אפריקאית שנודע בכינוי "רמבו" והיה מבוקש בגין חשד לביצוע פשעי מלחמה, בהם רצח, גירוש ועינויים של מוסלמים, הוסגר לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. מבית הדין נמסר שאלפרד יקאטום, חבר פרלמנט, הוטס ביום שבת מהרפובליקה המרכז-אפריקאית להאג והועבר למתקן המעצר של בית הדין הבינלאומי. ועדת חקירה של האו"ם קבעה שמיליציות נוצריות תחת פיקודו של יקאטום ביצעו פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות כשהיעד המרכזי שלהן היה מוסלמים.

"אנו טוענים שליקאטום יש אחריות פלילית על כמה עבירות של פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה שבוצעו ברפובליקה המרכז-אפריקאית בין 5 בדצמבר 2013 לאוגוסט 2014", מסרה התובעת הראשית בהאג, פאטו בנסודה. "כעת הוא חייב להסביר בבית המשפט את פעולותיו".

חייל בנגלדשי בכוח שמירת השלום של האו"ם ברפובליקה המרכז אפריקאית, ב-2017צילום: Baz Ratner/רויטרס

הסגרתו של מנהיג המיליציה התאפשרה לאחר שבית הדין בהאג הוציא נגדו צו מעצר בגין רצח, גירוש, התנהגות אכזרית, כליאה, עינויים, רדיפה, העלמות אנשים וגיוס ילדים-חיילים מתחת לגיל 15.

מועצת הביטחון של האו"ם לא הצליחה להסכים בשבוע שעבר על תנאי הארכת הפעילות של כוח שמירת השלום ברפובליקה המרכז-אפריקאית, כל זאת ימים ספורים אחרי שבכיר בסוכנות סיוע התריע שהמדינה עלולה להיגרר למלחמה כוללת.

יאן אגלנד, מזכ"ל מועצת הפליטים הנורווגית, ארגון סיוע הומינטרי לא ממשלתי, הזהיר כי המשימה שהוטלה על כוח שמירת השלום ברפובליקה המרכז-אפריקאית היא מעבר לכוחותיו. הוא הוסיף שהניסיונות הנרחבים לשים קץ לסכסוך גם לא נושאים פרי. "מאמצי האו"ם נכשלים, מאמצי הגופים התורמים אינם נושאים פרי והממשלה אינה קדמת את המדינה לקראת שלטון יעיל", אמר אגלנד. "בנוסף לכך, שכנותיה של הרפובליקה המרכז-אפריקאית אינן ממלאות את תפקידן כשכנות טובות המייצבות את המדינה".

לוחמי ארגון המורדים המוסלמי סלקה ברפובליקה המרכז אפריקאית, ב-2013צילום: REUTERS

בשבוע שעבר חודש למשך חודש המנדט שניתן לכוח שמירת השלום של האו"ם במדינה, Minusca, וזאת בעקבות חילוקי דעות בנוגע לשאלה אם משימת האו"ם צריכה לספק תמיכה לכוחות הצבא של הרפובליקה המרכז-אפריקאית.

ארגוני סיוע התריעו ואמרו ש־Minusca זקוק נואשות למשאבים נוספים כדי לשפר את הכמות והאיכות שלו. כוח המשימה מתקשה להשתלט על המשבר ברפובליקה המרכז-אפריקאית ואנשיו הואשמו בהטרדות מיניות במדינה. כוח Minusca התקשה לשכנע מדינות לתרום לו חיילים בשעה שארה"ב מבקשת לצמצם את עלות החזקתו. מומחים סבורים כי מספר החיילים בכוח שמירת השלום, העומד כעת על 12 אלף, לא יעלה מעבר לכך. "המשלחת אינה מתקרבת למילוי התפקיד שהוטל עליה — להגן על האוכלוסייה האזרחית", אמר אגלנד. "האזרחים נרדפים, נרצחים, סופגים התעללויות — האלימות המינית משתוללת".

בפרק זמן בן 48 שעות שהתחיל ב–31 באוקטובר, נאלצו 27 אלף בני אדם להימלט אחרי שמחנה ובתי מגורים שסביבו הוצתו ונבזזו בעקבות עימותים בעיר בטאנגאפו שבצפון המדינה, סמוך מאוד לבסיס של כוח שמירת השלום של האו"ם. אגלנד אמר שהתחייבויות לתרומות בסך שני מיליארד דולר מצד גופים שהשתתפו בכנס שהתקיים בבריסל ב–2016, לא הצליחו להביא לפיוס ולשיקום רוב חלקי הרפובליקה המרכז-אפריקאית. "אם הסכסוך ימשיך כפי שהוא מתנהל כעת, האפשרות של מלחמה כוללת היא מציאותית הרבה יותר מכל תרחיש של פיוס ושיקום המדינה שחשבנו עליו ב–2016", אמר אגלנד.

לוחמי המיליציה הנוצרית אנטי-בלאקה ברפובליקה המרכז אפריקאית, ב-2013צילום: AP

"זהו מקום שבו מחירם של רימון יד וכיכר לחם זהה פחות או יותר", אמר איש הסיוע והוסיף שנוכחותם של יהלומים ומתכות יקרות אחרות במדינה גרמה לעלייה באלימות בקרב ארגונים חמושים. "קל מאוד להשיג רובים ורימוני יד במחיר נמוך, וזול עוד יותר למצוא צעירים מובטלים ונואשים".

הסכסוך האלים ברפובליקה המרכז-אפריקאית פרץ בסוף 2012, כשארגון המורדים המוסלמי "סלקה" — שרוב חבריו מוסלמים, רבים מהם מצ'אד ומסודאן — הדיח את פרנסואה בוזיזה מהשלטון. כוחות המיליציה הנוצרית "אנטי־בלאקה" השיבו מלחמה. מספר הארגונים החמושים, שרבים מביניהם התחרו על משאבי טבע, הכפיל עצמו פי כמה מאז.

המחסור במימון אילץ את גופי הסיוע במדינה לפעול לטווח הקצר, אמר אגלנד, למקד את מאמציהם רק באזורים שנפגעו באורח הקשה ביותר, ומשסברו שמצב החירום עבר, להסיר את תמיכתם. בעיר קרנו שבמזרח המדינה, נאלצה מועצת הפליטים הנורווגית לסגור תוכנית שהקימה לרכישת השכלה בבתי ספר, תוכנית שסייעה למנוע גיוס צעירים לארגוני חמושים.

מאמצי הסיוע ברפובליקה המרכז-האפריקאית קיבלו מאז תחילת השנה פחות ממחצית מ–500 מיליון הדולרים הנחוצים להם. כ–1.27 מיליון בני אדם נאלצו להימלט מבתיהם בגלל האלימות. פראן פוץ', נציג ארגון אוקספם במדינה, אמר שפעילות הארגון נפגעה קשות בגלל בעיות ביטחוניות. "היעדר גישה של כוחות סיוע הומניטריים לאזורים מסוימים מונע מאיתנו לנוע מחוץ לאזורים המצויים מחוץ לשליטת Minusca. כשמנסים להגיש עזרה הומניטרית לקהילות במקומות אחרים, זה קשה מאוד".

בקיץ האחרון התריע המשרד לתיאום עניינים הומניטריים באו"ם מפני עלייה בתקיפות פעילי סיוע במדינה, הנחשבת לאחת המסוכנות בעולם לפעילי סיוע. 118 תקריות שכאלה תועדו בין אפריל ליוני.

קיים חשש מאלימות מוגברת באזורים דוגמת באטנגאפו ובמבארי שבמרכז המדינה. בבטאנגאפו ברחו לפני שבועיים עשרת אלפים בני אדם לבית חולים מקומי ורבים נמלטו אל הסבך בעקבות התפרצות אלימות. בעקבות המצב נאלצו הצוותים הרפואיים נאלצו לצמצם את שירותיהם.

עובדי ארגון "רופאים ללא גבולות" מטפלים בדרך כלל באלף חולי מלריה בשבוע ברפובליקה המרכז-אפריקאית, אולם בשבוע האחרון ירד המספר ל–60, וזאת בגלל האלימות באזור. "בעוד שבועיים נראה כאן מקרים קשים של מלריה, משום שאנשים לא מגיעים לבית החולים, הם מסתתרים בסבך", אמרה הלנה קרדלך, מתאמת בשטח של הארגון, שתומך בבית החולים בבטאנגאפו. צוותים רפואיים באזור מודאגים מריבוי המקרים של אנשים שסובלים משלשולים, תת תזונה וזיהומים נשימתיים, בייחוד בקרב ילדים בני פחות מחמש.

מועצת הפליטים הנורווגית קראה לשקול מחדש את הסיוע ההומניטרי לרפובליקה המרכז-אפריקאית בשנת 2019, לפני הבחירות במדינה שיתקיימו בשנת 2020, ששעשויות, על פי החשש, להוביל להסלמה נוספת באלימות.

לכתבה בגרדיאן של רבקה רטקליף

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ