למען השלום: האפיפיור נישק את רגליהם של מנהיגי דרום סודאן כדי שיפסיקו לריב

בתום כינוס שנערך בוותיקאן ירד האפיפיור פרנסיסקוס על ברכיו ונישק את רגליהם של הנשיא סלבה קיר ומנהיג האופוזיציה ריק מצ'אר וביקש שימשיכו לכבד את הסכם השלום השברירי במדינה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האפיפיור מנשק את רגליו של הנשיא סלבה קיר, אתמול
האפיפיור מנשק את רגליו של הנשיא סלבה קיר, אתמולצילום: VATICAN MEDIA/רויטרס
לוגו אי-פי
אי-פי

האפיפיור פרנסיסקוס מוכן לעשות הכל למען השלום. זאת הוא הוכיח אתמול (חמישי) כשרכן לנשק את רגלי שני מנהיגי דרום סודאן בתקווה שיפתרו את המחלוקות ביניהם ויסיימו את מלחמת האזרחים העקובה מדם במדינה.

בתום כינוס שנערך בנוכחותם בוותיקאן, ביקש האפיפיור מנשיא דרום סודאן, סלבה קיר, וממנהיג האופוזיציה שלה, ריק מצ'אר, להמשיך לכבד את הסכמי השלום שהושגו למרות הקשיים שהולכים וגוברים. אז הוא ירד על ברכיו ונישק את נעליהם של השניים, אחד אחרי השני.

האפיפיור מנשק את רגלי מנהיגי דרום סודאן

הוא נישק גם את רגליהם של שלושת סגניו של הנשיא קיר שנכחו במקום. אחת מהם, הסגנית רבקה נינדנג גראנג', אמרה כי מעשיו של האפיפיור נגעו ללבה מאוד. "מעולם לא ראיתי משהו כזה. הדמעות זלגו מעיניי", סיפרה.

אף שהאפיפיור נוהג לערוך טקסים שבו הוא שוטף רגלי אסירים, הוא מעולם לא נהג באופן דומה עם מנהיגים פוליטיים אחרים בעולם. "אני מביע את תקוותי מכל הלב שהעוינות תגיע סוף סוף לסיומה, ששביתת הנשק תכובד, שתתגברו על המחלוקות האתניות והפוליטיות ושהשלום יימשך לטובת הכלל ולטובת כל האזרחים שחולמים להתחיל את בניית האומה", אמר האפיפיור בדברי הסיום שלו.

האפיפיור מנשק את רגליו של מנהיג האופוזיציה ריק מצ'אר, אתמולצילום: AFP

דרום סודאן קיבלה את עצמאותה מסודאן ב-2011, אולם שנתיים לאחר מכן נקלעה המדינה הצעירה למלחמת אזרחים אכזרית שהביאה עד כה למותם של 400 אלף בני אדם. את המלחמה הובילו קיר ומצ'אר, סגנו לשעבר של הנשיא – שניהם מנהיגים יריבים משני שבטים שונים בדרום סודאן שהאשימו זה את זה באלימות קשה.

הכינוס בן יומיים בוותיקאן נערך חודש לפני תום התקופה המקדימה את תקופת המעבר בדרום סודאן כפי שנקבע בהסכם השלום השברירי בין הצדדים. ב-12 במאי, צפוי מצ'אר לשוב לדרום סודאן כדי לחזור ולכהן כסגנו של הנשיא קיר. אולם ההסכם, שנחתם בספטמבר בבירת סודאן חארטום, נקלע לעיכובים ודחיות, פספס מספר דד-ליינים, ובמקביל הלחימה במדינה נמשכה וסעיפים רבים בהסכם מעולם לא יושמו.

ההפיכה שהתרחשה אתמול בסודאן והביאה להדחתו של הנשיא עומר אל-בשיר רק הגבירה את החששות בדרום סודאן שמא האלימות בסודאן תערער עוד יותר את ההישג המדיני במדינה. "סודאן סייעה לנו עם תהליך השלום. אנחנו מקווים שהמשטר החדש ייקח חלק בהסכם ויבטיח שהוא ייושם" אמר מצ'אר.

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון צפיות בשבוע בשיאי המגפה: ההצלחה המפתיעה של הדשבורד

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ