מיליוני חגבים פשטו על קניה - מכת הארבה החמורה ביותר זה 70 שנה

לפי הערכות האו"ם, נחילי הארבה מסוגלים לכלות ביום אחד גידולים בהיקף המספיק להאכיל כ-35 אלף בני אדם. בצפון המדינה נצפה נחיל ענק מעל שטח הגדול יותר משטחה של לונדון

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדה רודפת אחרי חגבים בשדה במחוז קיטוי ממזרח לניירובי, שלשום
ילדה רודפת אחרי חגבים בשדה במחוז קיטוי ממזרח לניירובי, שלשוםצילום: Ben Curtis/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

קניה מתמודדת בימים האחרונים עם מכת הארבה החמורה ביותר שידעה ב-70 השנים האחרונות, עם מאות מיליוני חגבים המכלים גידולים חקלאיים. לפי הערכות, נחילי הארבה העצומים הגיעו מאתיופיה וסומליה, שם לא נצפו כמויות כאלו זה 25 שנה.

נחיל בודד מכיל עד ל-150 מיליון חגבים על כל קילומטר רבוע. עד כה כילו נחילי הארבה שטח של כ-700 קמ"ר ולפי הערכות האו"ם הם מסוגלים להשמיד גידולים המספיקים להאכיל כ-35 אלף בני אדם - ביום אחד. באזור אחד בצפון קניה נצפה נחיל מרחף מעל שטח שאורכו 60 קילומטרים ורוחבו 40 קילומטרים (כ-2,400 קמ"ר).

חגבים במחוז קיטוי בקניה, ביום שישיצילום: Ben Curtis/אי־פי

הגשמים הצפויים במרס עלולים לגרום לזינוק של פי 500 במספרי החגבים, בשל הצמחייה החדשה שתגדל. הפוגה צפויה רק ביוני, כשמזג האוויר היבש יכריע את הארבה.

"הם אוכלים הכל - תירס, דורה, לוביה", אמר נדונדה מקנגה, חקלאי שניסה במשך שעות לגרש את החגבים מאדמתו ביום שישי. "אפילו הפרות התחילו לתהות מה מתרחש סביבן".

בשיחה עם נציגי מדינות תורמות בניירובי אמר דיוויד פירי, מארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO), כי "הצורך בפעולה הוא מיידי". לדבריו, על מנת להאיץ את פעילות מטוסי הריסוס במדינה - שיטת ההדברה היעילה ביותר נגד הארבה - דרושים 70 מיליון דולר.

חוואית במחוז קיטוי צופה בחגבים מכלים את אדמתהצילום: Ben Curtis/אי־פי

לדברי קיפקואץ' טאלה, מומחה הדברת מזיקים במשרד החקלאות הקנייתי, עד כה הודברו 20 נחילים. "יש עוד המון שנמצאים בדרך אלינו", הוסיף. עוד אמר טאלה, כי לרשות הממשלה עומדים ארבעה מטוסי ריסוס, וכי יש צורך בציוד הדברה נוסף. לדבריו, גם לאתיופיה השכנה יש ארבעה מטוסים.

פרנסיס קיטו, סגן מנהל תחום החקלאות במחוז קיטוי שממזרח לניירובי, הוסיף כי ישנו מחסור גם בחומרי ההדברה עצמם. "התושבים מפחדים מאוד בגלל שהחגבים אוכלים הכל", אמר קיטו. "מעולם לא ראיתי מספרים כאלו". לדבריו, הנחילים ניזונים גם מהמספוא של בעלי חיים ומסבים נזק כבד לפרנסתם של החקלאים במדינה. "החגבים מטילים ביצים ומולידים דורות חדשים", הוסיף.

חוקר האקלים מניירובי, אבובאכר סאלח באביכר, העריך כי שינויי האקלים תרמו להתרבות החגבים. נחילי הארבה, שמסוגלים לעוף למרחק של עד 150 ק"מ ביום, צפויים להתפשט גם לאוגנדה ולדרום סודאן - שעדיין מתמודדת עם נזקי מלחמת האזרחים ועם רעב כבד. לפי האו"ם, יעד נוסף של החגבים עשוי להיות עמק הריפט באתיופיה - שאוכלוסייתה היא השנייה בגודלה באפריקה - שנחשב ל"אסם התבואה" של המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ