מקרון מאשים את ארדואן בהתערבות במלחמת האזרחים בלוב; טורקיה: "טענות מופרכות"

נשיא צרפת האשים את ארדואן, התומך בממשל בטריפולי המוכר על ידי האו"ם, בהפרת הסכם שהושג בוועידת שלום בשבוע שעבר. אנקרה שלחה ספינות מלחמה ושכירי חרב סורים לאדמת לוב

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקרון וארדואן בוועידת השלום בברלין, בשבוע שעבר
מקרון וארדואן בוועידת השלום בברלין, בשבוע שעברצילום: /אי־פי
לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא צרפת עמנואל מקרון האשים אתמול (רביעי) את נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, בהפרת הסכם שהושג בוועידת שלום להפסקת ההתערבות הזרה במלחמת האזרחים בלוב. מקרון התייחס לספינות מלחמה טורקיות ושכירי חרב סורים ששלח ארדואן לאזור.

אחרי פגישה שקיים עם ראש ממשלת יוון, קיריאקוס מיצוטאקיס, תיאר מקרון את ההסכם הימי בין טורקיה לבין ממשלת לוב, הנתמכת על ידי האו"ם, כמסמך לא מחייב וחסר תוקף חוקי ופוליטי.

ארדואן וא-סראג' באיסטנבול, בנובמבר. מגרש פנוי הקורץ לשחקנים בינלאומייםצילום: PRESIDENTIAL PRESS OFFICE/רו

"בימים האחרונים הגיעו ספינות מלחמה טורקיות מלוות בשכירי חרב סורים לאדמת לוב. זוהי הפרה רצינית ומפורשת של ההסכמות שהושגו בברלין", אמר מקרון שהתייחס בדבריו למפגש הפסגה שהתקיים בתחילת החודש. באותו מפגש הסכימו איחוד האמירויות, מצרים ורוסיה - התומכות במפקד מיליציית "צבא לוב הלאומי" חליפה חפתר, יחד עם מעצמות המערב - וגם טורקיה, התומכת בממשל בטריפולי, על קידום הפסקת אש ועל אימוץ אמברגו הנשק של האו"ם.

מוקדם יותר אתמול הודיע צבא טורקיה כי שלח ארבע פריגטות וספינת תדלוק כדי לתמוך בפעילות האו"ם באזור ולאבטח את נתיבי הסחר הימי. כלי השיט, אמר, מצויים כעת בים התיכון סמוך למים הטריטוריאליים של לוב.

מקרון בעיר אַנגוּלֵם בדרום-מערב צרפת, היוםצילום: AFP

טורקיה כאמור תומכת בממשלתו הרעועה של פאיז א-סראג' הזוכה גם לתמיכת האו"ם. צרפת הואשמה בידי הממשל הטורקי בתמיכת הממשלה היריבה במזרח - המזוהה עם מפקד מיליציית הצבא הלובי, הגנרל חפתר. צרפת הכחישה תמיכה שכזו.

מקרון התייחס בביטול להסכם הימי בין טורקיה לבין ממשלתו של א־סראג', שהופך את השטח שבין המדינות למעין מרחב כלכלי בלעדי, חרף התנגדותן של יוון, מצרים וקפריסין הממוקמות בין שתי המדינות. "צרפת תומכת ביוון ובקפריסין בכל הנוגע לריבונות באזורי הסחר הימי שלהן, ומגנה, לצד שותפותיה באירופה, את ההתערבות ואת הפרובוקציות של טורקיה", אמר נשיא צרפת. מקרון הוסיף, "אני חוזר ומדגיש שביטול המסמך הוא תנאי מקדים לכל פתרון מדיני בלוב".

חיילי מיליציה התומכים בממשלה המוכרת בידי האו"ם בטריפולי, באוקטובר. סופו של המשבר אינו ידועצילום: ISMAIL ZITOUNY/רויטרס

טורקיה מצידה מאשימה את מקרון בהשמעת "טענות מופרכות" נגד אנקרה ובמשבר השורר בלוב. "אין זה סוד שצרפת העניקה לחפתר תמיכה ללא תנאי במטרה להשיג גישה למשאביה הטבעיים של לוב", מסר משרד החוץ הטורקי. עוד נמסר כי "תקיפת הממשלה הלגיטימית בידי חפתר, בסיוען הצבאי של מדינות דוגמת צרפת, היא איום מסוכן על שלמותה הטריטוריאלית ועל ריבונותה של לוב".

בתחילת החודש אישר הפרלמנט הטורקי לשלוח כוחות צבא ללוב למשך שנה כדי לתמוך בכוחות הממשלה המקומית שנתמכת על ידי האו"ם, על רקע מלחמת האזרחים העקובה מדם המתנהלת במדינה. האופוזיציה הטורקית מתחה ביקורת על המהלך, שאושר ברוב גדול של 325 תומכים מול 184 מתנגדים.

לכתבה המלאה ברויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ