מדינה ראשונה באפריקה דוחה את הבחירות הכלליות בגלל הקורונה

ועדת הבחירות באתיופיה הודיעה כי המגבלות שהוטלו בשל המגפה לא יאפשרו לקיים את ההצבעה באוגוסט. הבחירות נחשבו למבחן גדול לראש הממשלה אביי אחמד שהנהיג פתיחות ורפורמות כלכליות, אך מתמודד עם יריבויות אתניות אלימות

רויטרס
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדי ניקיון מחטאים קרון רכבת באדיס אבבה, בחודש שעבר
עובדי ניקיון מחטאים קרון רכבת באדיס אבבה, בחודש שעברצילום: AFP
רויטרס
בלומברג

אתיופיה דחתה את הבחירות הכלליות שתוכננו להיערך באוגוסט בשל התפרצות הקורונה, כך הודיעה ועדת הבחירות המרכזית במדינה. אתיופיה היא המדינה הראשונה באפריקה שדוחה בחירות בשל התפשטות נגיף הקורונה.

ההצבעה בקיץ נחשבה למבחן הגדול של ראש הממשלה אביי אחמד, שעומד בראש מדינה שבעבר נחשבה לאחת הדכאניות בעולם. "בשל המגפה נאלצנו להשעות את הפעילויות שלנו", מסרה ועדת הבחירות באתיופיה. לפי ועדת הבחירות, עיכובים בהעברת ציוד וכמות העבודה הרבה שיהיה צריך להשלים בשל המגבלות שמוטלות במדינה לא יאפשרו הצבעה בזמן. עוד נמסר שמועד חדש לבחירות יוכרז ברגע שהמגפה תשכך.

עובד ניקיון בתחנת רכבת באדיס אבבה, בשבוע שעברצילום: AFP

עד כה דווח על 25 חולי קורונה באתיופיה, המדינה השנייה בגודלה באפריקה מבחינת גודל אוכלוסייה עם 105 מיליון תושבים. אביי הבטיח לעשות ליברליזציה בכלכלת המדינה והנהיג רפורמות שבמסגרתן שוחררו אלפי אסירים פוליטיים, עיתונאים ופעילי אופוזיציה.

הבחירות האחרונות באתיופיה, דמוקרטיה פרלמנטרית, לוו בטענות לאי סדרים והפחדות. ראש הממשלה בן ה-43, שזכה בשנה שעברה בפרס נובל לשלום על יוזמתו המוצלחת לפתור את סכסוך הגבולות עם אריתריאה, הבטיח לקיים בחירות חופשיות והוגנות. הוא מיצב את עצמו כמועמד של אחדות, ולדבריו הרפורמות שהוא מוביל יחליפו את דיכוי האוכלוסייה כדבק שמחזיק ביחד את כל אזוריה הפדרליים.

ויליאם דווידסון, מומחה לאתיופיה ממכון המחקר ICG אמר כי ניתן לנצל את דחיית הבחירות באתיופיה כדי לחזק את הדמוקרטיה במדינה. "לשם התחלה, מפלגת השלטון יכולה לדון עם יריביה בנושאים חשובים כמו קיום התנאים לבחירות חופשיות, תיקון עוולות עבר ופיוס", הוא אמר.

ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד באדיס אבבה, בחודש שעברצילום: Tiksa Negeri/רויטרס

הפתיחות שהנהיג אביי באתיופיה מאז עלייתו לשלטון ב-2018 זיכתה אותו בשבחים מבית ומחוץ, אולם היא גם השיבה יריבויות אתניות ישנות שביחד עם אסונות טבע גרמו לעקירת שני מיליון בני אדם מבתיהם.

אתיופיה סגרה את גבולותיה היבשתיים והציבה כוחות ביטחון כדי למנוע מעבר של אנשים. המדינה אסרה על התקהלויות גדולות בציבור ובתחבורה הציבורית, סגרה בתי ספר וביטלה אירועי ספורט למשך 15 ימים, מועדוני לילה נסגרו עד להודעה חדשה, וחברת התעופה הלאומית "אתיופיאן איירליינס" השעתה טיסות ל-30 מדינות שנפגעו קשה מהקורונה.

יתר על כן, אנשים שנכנסו למדינה לפני סגירת הגבולות חויבו להיכנס לבידוד ביתי למשך שבועיים. אביי קרא למדינות ה-G20 לסייע לאפריקה בסכום של 150 מיליארד דולר כדי להתמודד עם מצב החירום ולמחוק או להמיר חובות של מדינות בעלות הכנסה נמוכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ