גרדיאן
רויטרס

ראש ממשלת לסוטו תומס תאבאנה הודיע היום (שבת) שהציב חיילים לרחובות כדי "להשליט סדר" והאשים גורמים משפטיים עלומים בניסיון לפגוע בדמוקרטיה במדינה. תאבאנה חשוד במעורבות ברצח פרודתו ב-2017 ורבים במדינה קראו לו לפרוש מתפקידו עד לבירור המקרה.

בהצהרה שנשא לציבור אמר תאבאנה בן ה-80, "הצבתי את הצבא בניסיון להשיג שליטה על המצב, וכדי לקחת את הצעדים הנדרשים כדי להשיב את הסדר והביטחון לרחובות". הוא הוסיף שעשה זאת כדי "למנוע סכנה על האומה". תושבים סיפרו שרכבים משוריינים וחיילים חמושים בציוד לפיזור הפגנות מסיירים בבירה, מסרו.

תאבאנה ואשתו בבית המשפט בפברוארצילום: /אי־פי

גורם בכיר בממשלה מסר לסוכנות הידיעות הצרפתית שכוחות הצבא עצרו את נציב המשטרה, את סגנו וקצין משטרה בכיר נוסף. "קצין צבא בכיר יידע את ראש הממשלה על כך שהשלושה נעצרו", אמר הגורם.

בנאומו אמר תאבאנה כי הוא הופתע מכך ש"כמה מוסדות שבטחנו ביכולתם לשמור על הסדר עסוקים בהכתמת העקרונות הדמוקרטיים והיציבות". הוא הוסיף שהצבא יסייע גם באכיפת הסגר שהממשל הפעיל בניסיון לרסן את התפרצות וירוס הקורונה במדינה, שבה לא דווח בינתיים על אף חולה.

הכרזתו של ראש הממשלה מגיעה יום לאחר שבית המשפט החוקתי פסל את הוראתו להשהות את הפרלמנט למשך שלושה חודשים במסגרת צעדי המניעה נגד וירוס הקורונה וכינה אותה "חסרת היגיון". "ראש הממשלה פועל בצורה שרירותית וחסרת היגיון", אמר השופט.

תאבאנה חשוד במעורבות ברצח של פרודתו ליפוללו תאבאנה, מחוץ לביתה שבמסרו – מעשה שבו הואשמה אשתו החדשה מייסאיה תבאנה, איתה התחתן כחודשיים לאחר הרצח. תאבאנה ואשתו לשעבר ניהלו הליך גירושים מכוער בתקופה שקדמה לרציחתה ב-14 ביוני 2017.

המשטרה הודיעה שהיא בודקת חשד למעורבותו של ראש הממשלה במעשה לאחר שתיעוד שיחות הטלפון שבוצעו מהזירה כלל גם את מספר הטלפון שלו. מקרה הרצח של אשתו לשעבר של ראש הממשלה עורר טלטלה בממלכה העצמאית השוכנת בדרום היבשת האפריקאית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ