"אווירת פחד ממשי": באתיופיה עוצרים המוני אזרחים, בהם כאלו שאינם קשורים ללחימה

בחסות מצב החירום עליו הוכרז בתחילת החודש, הרשויות באתיופיה מבצעות מעצרים המוניים של בני חבל תיגראי ולא מדלגות גם על מבוגרים, נשים וילדים. האזרחים מספרים על חשש לעזוב את בתיהם: "ילדיי פוחדים שלא אחזור", סיפר אחד מהם

חיילים באדיס אבבה, בתחילת החודש
חיילים באדיס אבבה, בתחילת החודשצילום: /אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בני המשפחה התעוררו בבהלה לקול חבטה חזק שנשמע מחוץ לחלונם באישון לילה. תוך זמן קצר פרצו שוטרים ללא צו לבית שבאחד מפרברי אדיס אבבה, הפכו את חדר המגורים וחיפשו תחת המיטות. הם תפסו שלושה מבני המשפחה, בהם גבר בן 76, קטוע רגל, שמשכו בכוח ממיטתו בעוד שבניו מתחננים מהם שייקחו אותם במקומו.

"הם לא ריחמו עליו, אפילו כשהתחנן ואמר שהוא נכה וסוכרתי", סיפר נכדו של הזקן, קירובל, שהסכים להזדהות רק בשמו הפרטי מחשש לנקמת השלטונות. היתה זו רק משפחה אחת מתוך מאות ואולי אלפי משפחות מחבל תיגראי, שנעצרו בבירת אתיופיה ובסביבתה בשבועות האחרונים.

פסל ובו הכיתוב "אדיס אבבה" באמהארית בבירה, בתחילת החודשצילום: /אי־פי

ממשלת אתיופיה שבראשות אביי אחמד מנהלת בשנה האחרונה מלחמה נגד המורדים התיגרים בחבל הצפוני ביותר במדינה. התיגרים שלטו בממשלת אתיופיה ובצבאה במשך עשרות שנים עד שאביי עלה לשלטון ב–2018 ודחק אותם. אך מאז תחילת המלחמה התיגרים הביסו את הצבא האתיופי בתיגראי, המשיכו דרומה, כבשו לאחרונה שתי ערים אסטרטגיות, וכעת מאיימים להתקדם אל אדיס אבבה.

בתחילת החודש הכריזה הממשלה על מצב חירום שהוביל לחיפושים נרחבים אחר כל מי שממוצא תיגראי. לרבים מאלו שנתפסו לא היה כל קשר למורדים, וחלקם אפילו לא תמכו בהם. אלו לא היו רק גברים ונשים צעירים, אלא גם אמהות עם ילדיהן וקשישים, כך עולה מדיווחים של ארגונים הומניטריים ושיחות עם יותר מעשרה מבני משפחותיהם של העצורים. הם נתפסו ברחובות, בבתיהם ובמקומות העבודה שלהם, כולל בבנקים, בבתי ספר ובמרכזי קניות. הם הובאו לתאים צפופים בתחנות משטרה ובמרכזי כליאה.

הפגנת תמיכה בצבא אתיופיה באדיס אבבה, בתחילת החודשצילום: /אי־פי

המשטרה עצרה אותם ממגוון סיבות. שמות המשפחה שלהם, הפרטים שצוינו בתעודות הזהות וברישיונות הנהיגה שלהם ואפילו הצורה שבה הם מדברים אמהרית, השפה הלאומית של אתיופיה. בנוסף לתיגרים, נעצרו בערים בכל רחבי המדינה גם בני קהילות אתניות אחרות, לפי מספרים שנמסרו על ידי המשטרה, ארגונים הומניטריים ומפלגות אופוזיציה. נעצרו גם לפחות 10 מאנשי האו"ם באתיופיה ו–34 נהגים העובדים כקבלני משנה.

"מצב החירום באתיופיה עלול לפגוע קשות בזכויות האדם ובתנאים ההומניטריים במדינה", אמרה בשבוע שעבר מישל באשלה, נציבת זכויות האדם של האו"ם. "לתנאי אכיפתו יש מרחב גדול, ואיסורים מעורפלים הכוללים אפילו 'תמיכה מוסרית עקיפה' במה שהממשלה מכנה 'ארגוני טרור'".

חנות למכשירים סלולריים באדיס אבבה, בתחילת החודשצילום: /אי־פי

המעצרים, המבוצעים ממניעים אתניים, נעשים במקביל לעלייה משמעותית של דברי שנאה ברשת, המוסיפים דלק למדורה של מלחמת האזרחים הקורעת את אתיופיה. דיווחים על מעשי טבח, טיהורים אתניים ותקיפות מיניות שמבוצעים על ידי כל הצדדים בעימות פוגעים קשות על אחדות המדינה והפיוס שראש הממשלה אביי, חתן פרס נובל לשלום, הבטיח עם עלייתו לשלטון לפני יותר משלוש שנים.

נחישותו של אביי להילחם עד חורמה גברה לאחר האיומים מצד ממשל ביידן, שהטיל סנקציות על בעלי בריתו מאריתריאה וביטל את מעמדה של אתיופיה כמדינה פטורה ממסים בשוק האמריקאי. שעה שהמורדים הגיעו למרחק של כ–300 ק"מ מאדיס אבבה, אביי הבטיח להגן עליה "בדם", על אף ששליחים אפריקאים ומערביים ניסו לתווך להשגת הפסקת אש.

המשטרה הגנה על המעצרים באמתלה שהעצירים הם תומכי מפלגת "החזית העממית לשחרור תיגראי" (TPLF), המפלגה ששלטה באתיופיה עד לעליית אביי וכעת נחשבת לארגון טרור. לטיציה ביידר, מנהלת חטיבת קרן אפריקה בארגון Human Rights Watch, אמרה כי מצב החירום "נותן לגיטימציה ותוקף חוקי למעשים לא חוקיים והוא יוצר אווירת פחד אמיתי".

חוששים מהגרוע מכל

רבים מהתיגרים אומרים שהם מפחדים לצאת מבתיהם. כמעט כל אלה שהסכימו להתראיין סירבו למסור את שמם המלא מחשש למעצר או נקמה מצד השלטונות. אחדים מאלה שמתגוררים מחוץ לאדיס אבבה אמרו שהם שוהים אצל חברים שאינם תיגרים כדי להתחמק ממעצר. אחרים אמרו שחדלו לדבר בשפה התיגרית מחוץ לביתם, וכי מחקו מהטלפונים הסלולריים שלהם מוזיקה ומסמכים העלולים להסגיר את זהותם.

חיילים באדיס אבבה, בתחילת החודשצילום: TIKSA NEGERI/רויטרס

אם שיחת טלפון לקרוב משפחה אינה נענית, הם חוששים מהגרוע מכל. "אני מפחד אפילו להתקשר", אמר תיגרי המתגורר בניירובי, לאחר שנודע לו כי חמישה קרובי משפחה וחברים נעצרו.

באדיס אבבה דורשים אנשי ביטחון מבעלי בתים לדווח על דיירים תיגרים. באחד מבתי הספר אמר מורה שארבעה מורים תיגרים נעצרו על ידי אנשי ביטחון שעה שאכלו ארוחת צהריים. ארגונים הומניטריים מסרו שתחנות המשטרה מלאות כל כך, שהשלטונות התחילו להעביר עצורים למתקנים מאולתרים ומאובטחים, כולל מרכזי פעילות נוער, מחסנים ובית סוהר גדול. קרובי משפחה של העצירים אומרים שהם מפחדים להתקרב למתקנים האלה מחשש שגם הם ייעצרו.

לפי שלושה דיווחים שונים, רבים מהעצורים מוחזקים בתאי בטון דחוסים, ללא שירותים או מזון, ומשגיחים עליהם סוהרים שמתעללים בהם בטענה שהם טרוריסטים. אלה שמתמזל מזלם מקבלים מזון מבני משפחה וידידים ומחלקים אותו לאחרים.

פעילים למען זכויות אדם מזהירים מפני עלייה בפוסטים הקוראים לפגוע בתיגרים. עיתונאים, פוליטיקאים ופעילים בארגונים ממשלתיים מפרסמים בתקשורת החברתית, כולל בפייסבוק ובטוויטר, פוסטים שבהם הם מכנים את התיגרים "בוגדים" וקוראים לשלטונות לרכז אותם במחנות ריכוז ולשכניהם "לדלל" ולגרש אותם מסביבתם.

פייסבוק, המואשמת בכך שאינה מרסנת את דברי השטנה, מחקה החודש פוסט של אביי שקרא לאזרחים "לקבור" את אנשי TPLF. טוויטר הפסיקה לפרסם את מדור Trends באתיופיה, כי "הסיכונים בתיאום עלולים לעורר אלימות או לגרום לנזקים".

רבים מהתיגרים חוששים שבמוקדם או במאוחר הם ייעצרו. איש עסקים, ששילם שוחד בסך 400 דולר כדי להשתחרר, אמר ששוטרים הודיעו לו שיבוא שוב לעצור אותו. קירובל חושש שדודו הנכה ודודניו יישארו במעצר. "הילדים שלי חוששים שלא אחזור בכל פעם שאני יוצא מהבית. כולם מפחדים", אמר.

לכתבה של עבדי לטיף דאהר בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?