אלף טונות נפט דלפו לחופי מאוריציוס — והנזק עלול להיות בלתי הפיך

אונייה יפנית שסטתה ממסלולה ונתקעה בשונית אלמוגים בקרבת האי שבאוקיינוס ההודי החלה לדלוף לפני שבוע. החברה שבבעלותה היא נמצאת השלימה את שאיבת הדלק שנותר עליה, אך ארגוני סביבה מזהירים כי הנזק הסביבתי שנגרם בזמן שחלף הוא משמעותי

צילום לוויין של האונייה מול חופי מאוריציוס והנפט שדלף ממנה, אתמול
צילום לוויין של האונייה מול חופי מאוריציוס והנפט שדלף ממנה, אתמול. ראש הממשלה ספג ביקורת כי לא פעל מוקדם יותרצילום: /אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

קרוב לאלף טונות נפט דלפו בשבוע האחרון מאונייה יפנית שנתקעה מול חופי האי מאוריציוס שבאוקיינוס ההודי. היום (חמישי) הודיעו ארגוני סביבה כי השלימו את שאיבת הדלק שנותר על האונייה, כ-3,000 טונות, אולם שוניות האלמוגים באי וחופיו ספגו נזק רב בימים האחרונים. 

האונייה "וואקשיו" סטתה ממסלולה לפני כשבועיים ופגעה בשונית אלמוגים במרחק כקילומטר וחצי מהחוף. מעוצמת הפגיעה נוצרו סדקים בגופה, שהתרחבו בשל מכות הגלים, וביום חמישי שעבר החלה דליפת הדלק. חברת הספנות "נאגשיקי" אישרה כי שאיבת הדלק הושלמה וכי כמויות מזעריות של דלק נותרו על האונייה. החברה הוסיפה כי שלחה מומחים לסייע בניקוי הדליפה. 

אולם, ישנו חשש כי האונייה תתפרק עם התרחבות הסדקים. לפי ההערכות, במצב כזה לא ייגרם נזק רב נוסף. לדברי ז'אן הוג גארדן, דובר הקרן לשימור חיות הבר במאוריציוס, "נותרה כמות קטנה של נפט על האונייה. האיום של אסון גדול יותר חלף". עוד הוסיף גארדן כי "אסור לטעות, הנזק שכבר נגרם הוא משמעותי. ישנה עבודה רבה לעשות כדי להשלים את הניקיון בדחיפות. הנזק לשוניות האלמוגים הוא בלתי הפיך".

בהודעת חברת הספנות נמסר עוד כי "נמשיך לעשות כל מה שניתן כדי למזער את השפעת הדליפה והנזק הסביבתי". החברה אישרה כי תשתף פעולה עם הרשויות המקומיות, המבקשות פיצוי על הנזקים. "נפעל יחד עם הרשויות במאוריציוס וביפן כדי לפתור את המצב בהקדם האפשרי ונפעל למנוע דליפה נוספת ולהגן על הסביבה". 

הנזק לגוף האונייה ואקשיו, היוםצילום: STRINGER/רויטרס
מתנדב מנקה את הדליפה בחופי מאוריציוס, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס

החברה אף מסרה כי היא פתחה בחקירה כדי להבין מדוע האונייה סטתה ממסלולה והתקרבה לאי, ב-25 ביולי. ראש ממשלת מאוריציוס, פראבינד ג'וגנאות, ספג ביקורת על כך שארצו לא נקטה פעולה מיידית כדי לרוקן את האונייה מדלק עוד בטרם החלה הדליפה. לדברי תושבים באי, הוא אף הודיע לכתבים שהפנו אליו שאלות בנושא כי לא יורשו עוד להשתתף במסיבות עיתונאים.

לדברי גארדן, מהקרן לשימור, בעבודות הניקיון של הדליפה משתתפים מומחים יפנים לצד ארגונים מקומיים, שפועלים לסלק נפט מלגונת מהייבורג ובקרבת שמורת האי איגרט. צרפת שלחה אף היא מומחים, שישבו קודם לכן באי ראוניון, אחרי שממשלת מאוריציוס פנתה אליה לבקשת עזרה. האו"ם הודיע כי ישלח אף הוא צוותים. 

עבודות לניקוי הדליפה, אתמולצילום: Beekash Roopun/אי־פי
כוכב ים באזור שנפגע מהדליפה, אתמולצילום: STRINGER/רויטרס

"כמות הנפט שדלף נראית אולי קטנה באופן יחסי, אבל היא פגעה באזור מאוד רגיש של האי", הוסיף גארדן. "שוניות האלמוגים, יערות המנגרובים, ארבעה איים קטנים ושמורה ימית מוגנת — כולם נפגעו מהדליפה". בשלוחת אפריקה של ארגון גרינפיס הוסיפו כי ההשלכות של הנזק לסביבה עשויות להיות ארוכות טווח. 

"לאסון הזה יכולה להיות השפעה ניכרת על המגוון הביולוגי במאוריציוס", אמר דובר השלוחה, טל האריס. "יש צורך בסקירה דחופה ומקיפה של הנזק שנגרם, ובמעקב אחר המצב בשטח, על מנת שנוכל לדעת מה ניתן להציל וכמה מהר אפשר לפעול. יש לבחון לכמה זמן הנפט שדלף יישאר באזור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ