בצפון קרוליינה זכו הדמוקרטים בניצחון קריטי בקרב נגד דיכוי זכויות הצבעה

לפני שמונה שנים הזיזו הרפובליקאים בצפון קרוליינה גבולות מחוזות על מפה - וזכו בבחירות לבית המחוקקים למרות שהרוב הצביע לדמוקרטים ■ השבוע פסל ביהמ"ש שם את המפות כלא-חוקתיות, במהלך שעשוי להתפשט ברחבי ארה"ב

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
  • מה קרה: ביהמ"ש בצפון קרוליינה פסל מפות של גבולות מחוזות בחירה ששורטטו לפני שמונה שנים על ידי הרפובליקאים. מאז התוויית הגבולות החדשים זכו הרפובליקאים בשני בתי המחוקקים במדינה למרות שרוב הבוחרים הצביעו בעד הדמוקרטים.
  • מה הנימוק להחלטה: שרטוט הגבולות נעשה באופן מוטה כדי להשיג רוב רפובליקאי, והתבסס גם על שיקולים גזעיים – אלה מהווים פגיעה בחוקה, בשוויון ובחופש הדיבור.
  • מדוע זה חשוב: להחלטה השלכות גם על גבולות מחוזות בחירה לבית הנבחרים של ארה"ב, ולמדינות אחרות שבהן נעשה ג'רימנדרינג – דיכוי זכויות הצבעה באמצעות שרטוט גבולות מחוזות.

הרפובליקאים ספגו מכה במאמציהם להתוות מחדש גבולות מחוזות בחירה במדינת צפון קרוליינה, לאחר שבית המשפט במדינה פסל את מפות המחוזות ודרש כי יגישו מפות חדשות תוך שבועיים. בית המשפט קבע כי התוויית גבולות המחוזות אינה חוקתית, ומהווה פגיעה בזכויות הצבעה (פעילות שנקראת ג'רימנדרינג) של מצביעי מפלגה מסוימת.

הפסיקה שניתנה אתמול (שלישי) על ידי פאנל של שלושה שופטים בעיר ראלי בצפון קרוליינה חשובה משום שצפון קרוליינה היא מדינה שבה הבחירות צמודות, והיא יכולה לנטות לכל אחד מהצדדים הפוליטיים. ביוני כי ההכרעה בעניין גבולות מחוזות בחירה לא תיעשה ברמה הפדרלית, והשאיר אותה בידי בתי משפט של המדינה. מאחר שבצפון קרוליינה יש בבית המשפט העליון רוב של שופטים דמוקרטיים, יש סיכוי טוב שהפסיקה תישאר בעינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ