האחריות על הפעלת מל"טים תועבר מהסי-איי-אי לצבא

לדברי מקורות בממשל, אובמה נחוש לאחד את התוכניות להתקפות מהאוויר באמצעות מל"טים ולהעביר את סמכות השימוש בהם לידי משרד ההגנה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

בכירים בממשל האמריקאי אמרו היום (רביעי) כי הבית הלבן מתכוון לשנות את מדיניות הפעלת המל"טים ולהעביר את סמכות השימוש בה מהסי-איי-אי לידי משרד ההגנה.
לפי הערכות, צעד שכזה יגביל את השימוש בהתקפות מל"ט ויגדיל את השקיפות ואת מתן הדין וחשבון להתקפות.

עד כה, הממשל קיים תכניות מל"טים מקבילות, שעל אחת אחראי הסי-איי-אי ועל השנייה אחראי משרד ההגנה. לדברי הבכירים, לפי התוכנית החדשה של הבית הלבן יאוחד מבנה הפיקוד והשליטה על היעדים להתקפה באמצעות המל"טים ותיקבע מערכת אחת של כללים והנחיות בעניין. לסי-איי-אי יישאר תפקיד כלשהו בתוכנית המל"טים, ככל הנראה בכל הנוגע למודיעין, אולם לצבא תהיה את הסמכות המבצעית לפגיעה ביעדים השונים. "זהו שינוי משמעותי מאוד", אמר בכיר בממשל האמריקאי ל"דיילי ביסט".

לדבריו, בתקופת המעבר, שתימשך ככל הנראה שנה, הפעולות המבצעיות של הסי-איי-אי בכל הנוגע לשימוש במל"טים תעבור בהדרגה לידי הצבא. מקורות אחרים בממשל אומרים שתהליך המעבר יימשך זמן רב יותר, אולם יסתיים בתקופת כהונתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה שתסתיים ב-2016. "לא ניתן לבצע תכנית שכזו מהיום למחר, אולם בבית הלבן מעוניינים לקדם אותה". לדברי המקורות, החיסרון המרכזי בתוכנית זו היא אובדן הניסיון שנצבר לאורך השנים בסי-איי-אי, שניהל בעשור האחרון התקפות רבות בפקיסטאן ובמדינות אחרות.

מל"טצילום: אי–פי

שאלת השימוש האמריקאי במל"טים עוררה באחרונה דיון ציבורי בארה"ב, במיוחד על רקע מינויו של ג'ון ברנן לתפקיד ראש הסי-איי-אי, שנחשב לאחד התומכים הגדולים בשימוש במל"טים בפקיסטאן ואפגניסטאן.

המצדדים אומרים שהלחימה במל"טים מאפשרת מעקב אחרי יעדי טרור ופגיעה בהם ביעילות תוך צמצום הפגיעה בחפים מפשע. השימוש במערכות נשק המופעלות ממרחק של אלפי קילומטרים מאפשר גם להעביר את הלחימה לשטח האויב מבלי לשלוח חטיבות שלמות של חיילים לארץ זרה. מנגד, ארגוני זכויות אדם ואזרח טוענים שאזרחים רבים נהרגים ונפצעים בתקיפות שהן למעשה הוצאות להורג בלתי חוקיות.

החודש הבטיח דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, כי אובמה לא ישתמש במל"טים כדי להרוג אזרחים אמריקאים בשטח ארצו. קרני אמר את הדברים בתגובה לשאלתו של הסנאטור ראנד פול, שקיים בשבוע שעבר פיליבסטר של 13 שעות במטרה לעכב עד כמה שניתן את מינויו של ברנן לתפקיד ראש הסי-איי-אי הבא.

השאלה המדויקת שהפנה פול לבית הלבן היתה "האם לנשיא יש סמכות להשתמש במל"ט חמוש כדי להרוג אמריקאי שאינו מעורב בלחימה בשטח ארה"ב". התשובה לכך ניתנה במכתב שהעביר שר המשפטים אריק הולדר - "לא". ניסוח זה מותיר שתי שאלות ללא מענה: אם לנשיא יש סמכות להשתמש במל"ט חמוש כדי להרוג אמריקאי אשר מעורב בלחימה בשטח ארה"ב, ואם לנשיא יש סמכות להרוג אזרח זר שאינו מעורב בלחימה בשטח ארה"ב.

בכהונה הראשונה של אובמה בבית הלבן גבר השימוש בסיכולים ממוקדים מן האוויר כחלק מהמאבק הגלובלי בטרור, ואובמה אף אישר חיסולו של אזרח אמריקאי, אנואר אל-עוולאקי בתימן. אולם הנתון המפתיע הוא השימוש ההולך וגובר במל"טים בשמי ארה"ב. העיתון "לוס אנג'לס טיימס" חשף בחודש שעבר כי רשות התעופה הפדרלית הנפיקה 1,428 רישיונות להטסת מל"טים בשטח ארה"ב, מתוכם 327 עדיין בתוקף. לפי נתוני הרשות, נכון לאוקטובר 2012, ביקשו 81 גופים אישור להפעיל מל"טים בשמי ארה"ב ובהם הצבא וחיל האוויר, אך גם משטרות מקומיות, אוניברסיטאות ואפילו שמורה אינדיאנית אחת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ