הדרך לרפורמת הנשק בארה"ב עוברת ב-NRA

המגעים לשינוי חוקי אחזקת הנשק מתקשים להוליד שינוי מהותי ועמוק: עיקר הוויכוחים בקונגרס עוסקים בבדיקות הרקע למבקשים רישיון נשק

ג'ניפר שטיינהאור, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ניפר שטיינהאור, ניו יורק טיימס

כשהיא מוקפת בפצועים מפיגועי ירי שונים, הצהירה באחרונה הסנאטורית הדמוקרטית מקליפורניה, דייאן פיינסטין, כי היא נחושה לפעול למען חידוש החוק שהיא עצמה יזמה לפני 18 שנים ושהתבטל ב-2004: החוק האוסר על מכירת רובי סער.

"מקרי טבח מתרחשים בעסקים, במשרדי עורכי דין, בקניונים, באולמות קולנוע, ובעיקר בבתי ספר", אמרה פיינסטיין, "המקרים הללו לא מפסיקים, אלא ממשיכים בכל רחבי ארה"ב. קולומביין, וירג'יניה טק, טוסון, קולורדו, ניוטאון. המשותף לכולם הוא שהיורים השתמשו בכלי נשק חצי-אוטומטיים. אלו רובים שצריכים להיות רק ברשות הצבא".

אלא שפיינסטין איננה נאיבית בנוגע להליך החקיקה וציינה בסיום נאומה כי הדרך לאישור החוק לא תהיה קלה. ביום שני האחרון התבשר לה כי הדרך לא רק שאינה קלה, אלא גם באה אל קיצה - לפחות כך נראה כעת. בפגישה עם הארי ריד, מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, נאמר לפיינסטין כי הצעת החוק שלה לא תיכלל במסגרת רפורמת הנשק שעליה הצהיר הנשיא אובמה ושאמורה לעלות לאישור הקונגרס בחודש הבא.

שיעור בנשק במתקן הסמכה של ה-NRA בפיניקס, אריזונהצילום: רויטרס

מסתבר שחרף שני פיגועי הירי החמורים שאירעו בשנה האחרונה: המתקפה בבית הקולנוע בקולורדו (12 הרוגים) ובבית הספר בקונטיקט (26 הרוגים), וחרף התמיכה העקרונית של הנשיא אובמה וסגנו ג'ו ביידן ביוזמת פיינסטין, עדיין לא נוצר המומנטום הפוליטי שיאפשר להצעתה לעבור בבית הנבחרים ובסנאט.

הסיבות לכך מגוונות: איגוד הרובאים האמריקאי (NRA) מפעיל בוושינגטון לובי עוצמתי במיוחד. משני צדי המתרס, הרפובליקאי והדמוקרטי, קיימים פוליטיקאים שמתנגדים לחקיקה שתצמצם את חופשיות השימוש בנשק. במקביל, ברחבי ארה"ב הושמעו לא מעט ספקות בנוגע למידת היעילות של החוק החדש במיגור אלימות הנשק.

הפגנה למען שינוי תקנות הבטיחות בנשק בוושינגטוןצילום: אי-אף-פי

אך נראה כי המכשול המשמעותי ביותר ליוזמת פיינסטין הוא הדגש ששמים המחוקקים וארגונים שונים על הצורך בבדיקות רקע לרוכשי הנשק. כיום רק 60% מהרוכשים עוברים בדיקות רקע מסוימות, וכוונת המחוקקים לגרום למצב שבו כמעט כל רוכשי הנשק נבדקים.

אחד הארגונים הפעילים ביותר בסוגיית רפורמת הנשק נקרא "ראשי ערים נגד מכירת נשק בלתי חוקי" ובראשו עומד ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג. השתדלן המרכזי של הארגון, שמונה 115 ראשי עיר, הוא מרק גלייז, שטוען כי "מרבית מקרי המוות מאלימות נשק מקורם בירי מאקדח. לכן התיקון לחוק החשוב ביותר וגם זה עם הסיכוי הפוליטי הגדול ביותר, הוא חיוב בדיקת רקע לרוכשי אקדחים".

דיאן פיינסטיןצילום: אי–פי

גם לתיקון זה יש מתנגדים לא מעטים. הסנאטור הרפובליקאי מאוקלהומה, טום קובורן, שעבד ביחד עם עמיתו הדמוקרט מניו יורק, צ'ארלס שומר, על ניסוח הצעת החוק שתרחיב את בדיקות הרקע לכל רוכשי נשק, פרש לאחרונה משיתוף הפעולה מכיוון שהתנגד לעמדת הדמוקרטים לאכוף את הבדיקה גם בכל רכישות הנשק הפרטיות. קובורן הסכים לבדיקות רקע רק בחנויות הנשק, וחשש, כמו מחוקקים רבים אחרים, כי בדיקות הרקע בכל עסקת נשק היא רק שלב בדרך לרישום כל בעלי הנשק בארה"ב.

למרות כל זאת, ליוזמת בדיקת הרקע יש עדיין סיכוי גדול בהרבה לעבור מהצעת החוק של פיינסטין, שצפויה להיתקל בהתנגדות די גורפת. "ברור שאני מאוכזבת", היא אמרה השבוע, "עשיתי את המיטב שלי והמיטב לא הספיק. הייתי מצפה שהקונגרס יקשיב, אבל מתברר שהוא מקשיב הרבה יותר ל-NRA".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ