תיקון של חוקת צפון דקוטה עשוי לאסור הפלות מלאכותיות

בתי המחוקקים קבעו כי חיי האדם מתחילים בעת ההתעברות. התיקון יעבור אישור במשאל עם. הצעות חוק דומות במיסיסיפי ומדינות אחרות בארה"ב נדחו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לוגו רויטרס
רויטרס

שני בתי המחוקקים של צפון דקוטה אישרו שלשום הצעת תיקון לחוקת המדינה, ממנה עולה כי חיי האדם מתחילים למעשה בעת ההתעברות. הדבר עשוי להוביל להוצאה אל מחוץ לחוק של הפלות מלאכותיות.

אם התיקון יאושר על ידי אזרחי צפון דקוטה במשאל עם, היא תהיה המדינה הראשונה בארה”ב שחוקתה כוללת סעיף מסוג זה. הצעות חוק דומות הובאו בפני אזרחי מדינות אחרות, ובהן מיסיסיפי, ונדחו.

באותה עת אושרה בבית התחתון, שבו יש רוב למפלגה הרפובליקאית, הצעת חוק קיצונית פחות, ולפיה ייאסרו על פי חוק, הפלות בשבוע ה-20 להריון ולאחריו. כמו כן, יותר רק לרופאים בעלי רישיון לביצוע הפלות בבתי החולים המקומיים לבצע את ההליך.

צילום: רויטרס

בצפון דקוטה, מדינה עשירה במאגרי נפט, קיים רק מרכז אחד לביצוע הפלות, בעיר פארגו. היא אחת מכמה מדינות שבבתי המחוקקים שלהן יש רוב רפובליקאי, ומבקשות להחיל הגבלות על ביצוע הפלות, ובכך לערער על פסק הדין רו נגד וייד של בית המשפט העליון של ארה”ב משנת 1973, שהתיר את ביצוע ההפלות בארה"ב.

פסק הדין קובע כי יש לנשים זכות לבצע הפלה מלאכותית עד לשלב ההריון, שבו העובר מסוגל לשרוד בכוחות עצמו מחוץ לרחם.

סעיף העליונות של חוקת ארה”ב קובע כי במקרים שיש סתירה בין חוק של מדינה לבין חוק פדרלי, החוק הפדרלי קובע. ואולם פעילים נגד הפלות במדינות שונות ניסו בשנים האחרונות ליזום חקיקה המגדירה את תחילת החיים בעת ההתעברות, וזאת באמצעות משאלי עם שנערכו בעת הבחירות לנשיאות.

על פי הצעת התיקון לחוקה בצפון דקוטה, תיחשב על פי חוק ביצית מופרה לאדם בעל זכויות. המתנגדים להצעת החוק טוענים כי היא תגדיר למעשה ביצוע הפלות מלאכותיות ואפילו שיטות מסוימות למניעת הריון כמעשי רצח. הסנאטור הרפובליקאי מהמדינה, ג'ון אנדריסט, אמר כי "אני שונא להצביע בענייני הפלות אבל כנראה שלאנשים במדינה הזו יש רצון חזק במיוחד".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ