אי-פי תפסיק להשתמש בביטוי "מהגר בלתי חוקי"

בעקבות כמה רשתות טלוויזיה אמריקאיות, הודיעה גם סוכנות הידיעות הגדולה בעולם שמעתה תעדיף שלא לתייג אנשים אלא להסתפק בתיאור התנהגותם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אי-פי, סוכנות הידיעות הגדולה ביותר בעולם, מפסיקה את השימוש במונח "מהגר בלתי חוקי" (illegal immigrant). סגנית נשיא הסוכנות, קתלין קרול, הסבירה השבוע בבלוג שלה כי ההחלטה נעשתה כחלק מהעדכון המתמיד של ספר הביטויים והמינוחים.

"ספר הביטויים והמינוחים אינו מאפשר יותר את השימוש בביטוי 'מהגר בלתי חוקי' או שימוש בביטוי 'בלתי חוקי' לתיאור אדם. במקום זאת, הגדרנו שהשימוש בביטוי 'בלתי חוקי' ייעשה רק במקרים של פעולה, כמו עצם ההגירה או החיים במדינה אחרת", כתבה קרול.

החלטת אי-פי באה אחרי שנים של מחלוקות ודיונים סביב העניין בכלי תקשורת בארה"ב וברחבי העולם. רשתות הטלוויזיה אי-בי-סי, אן-בי-סי וסי-אן-אן כבר הודיעו בעבר כי יפסיקו להשתמש במונח "מהגר בלתי חוקי" בטענה כי הוא מתייחס לאותם אנשים בחוסר הומניות וכי ללא כל קשר מדובר באי דיוק לשוני.

בסקר שערכה אשתקד רשת פוקס נמצא כי כמעט מחצית מההיספאנים בארה"ב מוצאים את הביטוי "מהגר בלתי חוקי" - פוגעני. במקביל, פנתה קבוצה של לשונאים לכלי תקשורת בארה"ב בבקשה שיפסיקו להשתמש במונח בטענה שהוא אינו מדויק ואינו אובייקטיבי. בסתיו 2012 הודיעה אי-פי כי תגביל את השימוש בביטוי "מהגר בלתי חוקי" למקרים מסוימים לנוכח מורכבות תופעת ההגירה.

קרול ציינה כי אי-פי תעדיף מעתה לתאר התנהגות ולא אנשים והוסיפה דוגמה: במקום להשתמש בביטוי "סכיזופרני" (schizophrenic), ייאמר מעתה "אדם שאובחן עם סכיזופרניה" (diagnosed with schizophrenia). "הדיונים על תיוג אנשים במקום תיוג התנהגותם הובילה אותנו חזרה לסוגיית ההגירה הבלתי חוקית. מצאנו שמדובר במקרה פרטי של העניין ולכל שינינו את ההנחיות לעורכים", הוסיפה קרול.

להחלטת אי-פי צפויה להיות השפעה מיידית על כ-1,400 עיתונים בארה"ב המנויים על שירותי סוכנות הידיעות. זמן קצר אחרי הודעת אי-פי הודיע העיתון "ניו יורק טיימס" כי ישקול גם הוא מחדש כיצד להגדיר אנשים המהגרים לארה"ב באופן בלתי חוקי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ