ארבעה חודשים אחרי הטבח

קונטיקט אישרה את החוק הנוקשה ביותר בארה"ב נגד נשיאת נשק

יותר מ-100 כלי נשק יוכנסו לרשימה שחורה והרשויות ינהלו, לראשונה, רישום של עברייני נשק. הדיונים סביב רפורמת הנשק הפדרלית עדיין תקועים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

הקונגרס של מדינת קונטיקט, שבה נרצחו בדצמבר האחרון 20 ילדים בבית הספר היסודי בעיירה ניוטאון, אישר היום (חמישי) את יוזמת החקיקה הנוקשה ביותר בתולדות ארה"ב נגד אחזקת נשק. מושל המדינה, דאנל מלוני, צפוי לחתום על החוק מאוחר יותר הערב.

על פי החוק החדש אסור למכור יותר מ-100 סוגים של רובי סער, אוסר על אזרחים לאגור מחסניות עם יותר מעשרה כדורים ומחייב בדיקות רקע לכל המבקשים להצטייד בנשק. כמו כן, הוא קובע כי הרשויות יתחילו לנהל, לראשונה בארה"ב, רישום של עברייני נשק מסוכנים במדינה.

הליך החקיקה בקונטיקט החל כחודש אחרי הטבח שביצע אדם לנזה בבית הספר "סנדי הוק", בו נרצחו גם שישה מבוגרים, ועל רקע הכרזתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שיש לקדם רפורמה פדרלית בסוגיית החזקת הנשק. ההליך שמקדם אובמה עדיין תקוע בקונגרס ובשבוע הבא צפוי הנשיא לבקר בקונטיקט כחלק ממאמציו להגביר את הלחץ על גבעת הקפיטול להגיע להצעת חוק מוסכמת. בסרטון - אובמה נואם על סוגיית הנשק באירוע באקדמיה לשוטרים בדנוור, קולורדו

אתמול ביקר אובמה בקולורדו וחזר על קריאתו להחיל בדיקות רקע על כל המבקשים לרכוש נשק, צעד שסיכויו להתקבל בקונגרס גבוהים יותר מאשר הטלת איסור גורף על מכירת רובי סער או הטלת מגבלות על אגירת מחסניות. הגעתו של אובמה לקולורדו והדברים שנשא בסוגיית הנשק - אינם מקריים. על אף שקולורדו היא מדינה השומרת את זכות הפרט לשאת נשק, היא ידעה בעשורים האחרונים שני מעשי טבח מהגדולים שבוצעו בארה"ב - הטבח בבית הספר קולומביין ב-1999 והטבח בבית הקולנוע בעיירה אורורה אשתקד. בעקבות כך היא הרחיבה את בדיקות הרקע והטילה מגבלות על מאגרי תחמושת.

אישור הרפורמה במוסדות השלטון בוושינגטון קשה הרבה יותר. איגוד הרובאים הלאומי (NRA), הנהנה מלובי חזק בבית הנבחרים ובסנאט, מצליח לטרפד רבים מהמאמצים לאפשר אכיפה נוקשה יותר. במקביל, הודיעו כמה שריפים ומפקדי מחוזות בקולורדו, המזוהים עם איגוד הרובאים, כי אין בכוונתן לאכוף את המגבלות חדשות. בקונטיקט העלו מתנגדי החקיקה תהיות ביחס לאפשרות שהיא תוכל למנוע מעשי טבח נוספים בנוסח סנדי הוק. "מחזיקי נשק המצייתים לחוק משלמים מחיר על מעשים של צעיר מעורער בנפשו", אמר הסנאטור הרפובליקאי של קונטיקט טוני גוגליאלמו. "אני חושב שעלינו לעשות משהו, אבל עלינו לעשות משהו טוב ולא משהו שמרגיש לנו טוב".

בתוך כך, אישר היום בית הנבחרים של מדינת מרילנד הצעת חוק המחייבת רוכשי נשק למסור לרשויות את טביעות אצבעותיהם. הצעת החוק, המגבילה אגירת מחסניות, אוסרת יותר מ-40 כלי נשק ואוסרת על אזרחים הלוקים בנפשם לרכוש נשק,  עדיין זקוקה לאישור הסנאט. כמו כן, מקדמת מרילנד הצעת חוק שבמסגרתה יחוייבו הנושאים בנשק להחזיק ברישיון. בארה"ב קיימות עוד כמה מדינות שבהן כבר חוקקו תקנות נוקשות נגד נשיאה בנשק, ובהן: קליפורניה, ניו יורק, ניו ג'רזי ומסצ'וסטס.

הורים לכמה מקורבנות הטבח בניוטאון בטקס זיכרון לילדיהם, לפני כשלושה חודשיםצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ