אסירים בגואנטנמו ששובתים רעב מוזנים בכפייה

שביתת הרעב החלה לפני חודשיים במחאה על כליאת העצירים לתקופה בלתי מוגבלת וחיפוש בספרי קוראן. הזנה בכפייה נחשבת לפי האו"ם לעינוי

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
אי-פי

צבא ארצות הברית הודיע שאסירים בכלא גואנטנמו השובתים רעב מוזנים בכפייה, כדי למנוע אובדן משקל שיסכן את חייהם. שביתת הרעב בבסיס האמריקאי שעל אדמת קובה, בו מוחזקים 166 אסירים מ-23 מדינות שונות, פרצה כפברואר כמחאה על כליאתם לתקופה בלתי מוגבלת, ובשל מה שהעצירים מכנים חיפוש חודרני בספרי הקוראן שלהם. על פי הצבא 42 מבין העצירים שובתים רעב, אולם עורכי הדין אומרים שמספרם רב יותר ועומד על 130.

פרקליטיהם של העצירים המוחזקים בגואנטנמו מסרו אתמול (ראשון) שממשלת ארה"ב מדווחת להם אם ניתנת הזנה בכפייה ללקוחותיהם. עורכת הדין קורי קריידר נמנית עם הראשונים שקיבלו הודעה על כך. הרשויות מסרו לה כי סמי מוקבאל, אזרח תימני העצור במקום, מקבל הזנה כפויה, והיא הורשתה אתמול לשוחח עמו בטלפון.  קריידר טוענת שמוקבאל ירד כ-15 ק"ג ממשקלו מאז התחילה השביתה.

ארה"ב נמנעה עד כה למסור את שמותיהם של  העצירים השובתים. דובר בית הכלא אומר ששניים מהם אושפזו בשל התייבשות, אך בינתיים שוחררו מבית החולים. הזנה בכפייה נחשבת לפי האו"ם לסוג של עינוי, והצלב האדום העוקב אחר מצב העצירים מתנגד לה.

מפגינים בתימן קוראים לשחרור קרוביהם מגואנטנמו, לפני שבועייםצילום: אי-פי

שביתת הרעב החלה ב-6 בפברואר. על פי מכתב של 51 מעורכי הדין לשר ההגנה צ'אק הייגל, שנשלח באמצע מארס, השביתה "הואצה בשל חיפושים בספרי הקוראן, מעשה שנתפש כחילול הקודש". עוד נכתב כי "העצירים מתנגדים לחיפושים והחרמה של פריטים אישיים אחרים כגון מכתבים מבני משפחותיהם, תצלומים ודואר רשמי, בלא כל סיבה או התגרות מצדם". שלטונות ארה"ב מכחישים את טענת העצירים.

בסוף השבוע קראה נציבת האו"ם לזכויות אדם נאווי פילאי לוושינגטון לסגור את הכלא בגואנטנמו. פילאי התבטאה בחריפות, אמרה ששביתת הרעב "נואשת אך לא מפתיעה" והביעה "אכזבה עמוקה" מהתכחשותו של הממשל האמריקאי לבקשה לסגור את בית הכלא. רק תשעה מבין האסירים הכלואים במקום הורשעו או שהוגשו נגדם כתבי אישום.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ