הצי האמריקאי יציב תותח לייזר על ספינה בסמוך לאיראן

התותח יוצב בשנה הבאה על ספינה במפרץ הפרסי. הוא מסוגל להפיל מטוסים בלתי מאויישים ולהעלות באש סירות מהירות או לסנוור חיישני ריגול

טום שנקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טום שנקר, ניו יורק טיימס

הצי האמריקאי יציב בקרוב לראשונה תותח לייזר, שהצליח בניסויים לשתק סירות סיור ולעוור או להשמיד מטוסי ריגול ללא טייס (מל"טים). האבטיפוס של תותח הלייזר יותקן על ספינה בשם Ponce המוצבת במפרץ הפרסי.

הפונסה נועדה במקור להובלה של כלי רכב אמפיביים כמו רחפות או הנגמ"שים האמפיביים של הנחתים. כעת היא משמשת כבסיס למסוקים וסירות במפרץ הפרסי, שבו סירות תקיפה איראניות הטרידו ספינות מלחמה אמריקאיות. איראן מפתחת צי של מל"טי ריגול, שעשויים בעתיד אף לשאת טילים.

הלייזר לא יהיה מבצעי עד שנה הבאה, אבל נראה שההכרזה של אדמירל ג'ונתן גרינרט, בכיר בצי האמריקאי, ביום שני נועדה לשמש כאזהרה לאיראן, לא להגביר את הפעילות במפרץ הפרסי בחודשים הקרובים במקרה של התגברות המתיחות סביב הסנקציות והמבוי הסתום במגעים על הגרעין האיראני.

הצי פרסם סרטון ותמונות של הנשק מפיל מל"ט בניסויים.

הלייזר יכול להשתמש בעוצמות שונות כדי ליצור אפקטים שונים. החל מהעלאת סירת תקיפה או מל"ט באש ועד ירי לא קטלני על מצלמות וחיישנים נוספים של האויב כדי לסנוור אותם מבלי לגרום נשק פיזי.

לפנטגון יש היסטוריה ארוכה של הכרזות מנופחות בדבר היכולות של כלי הנשק הניסיוניים שלו, אבל מחקר עצמאי של הקונגרס קבע כי הנשק החדש נושא עמו הזדמנויות היסטוריות.

"התקנת לייזרים על ספינות צי עשויה להביא לשינויים בטקטיקות ימיות, עיצוב ספינות ותוכניות רכש לכלי נשק ימיים, ולהביא שינוי טכנולוגי לצי - משנה משחק - המשתווה להכנסת טילים בשנות ה-50", נכתב בהערכה של שירות המחקר של הקונגרס השייך לספריית הקונגרס. המחקר מצא גם כי הלייזר יוכל לספק לספינות את האמצעי הזול ביותר להתמודד עם חלק מהמטרות כמו מטרות שטח, אוויר וטילים בליסטיים.

עם זאת, לטכנולוגיה ישנן מגבלות, כמו הקושי לפעול במזג אוויר גרוע מפני שאדי מים עשויים להפריע לקרן. כך גם אבק, חול ועשן עשויים להוות מגבלה. בנוסף, מדובר בנשק שדרוש שהמטרה תהיה בקו ראייה, כלומר אי אפשר להתמודד עם איומים שנמצאים מעבר לאופק. בנוסף האויב יכול למגן את הציוד שלו באמצעות משטחים מחזירי אור.

בכירים בצי מודים שהדגם הראשון שייכנס לשימוש אינו חזק דיו כדי להפיל מטוסי קרב או טילים, אבל החוקרים עדיין עובדים על פיתוח יכולות כאלה. בין היתרונות שמנו חוקרי הקונגרס נמצאת העלות שעומדת על פחות מדולר בודד לפולס של לייזר. לשם השוואה, טילי נ"מ לטווח קצר עשויים לעלות 1.4 מיליון דולר לטיל.

לנשק הלייזר יש גם אספקה חסרת אין סופית של תחמושת - פולסים של אנרגיה - כל עוד הספינה יכולה לייצר חשמל. הקרן מגיעה למטרות במהירות האור והנשק יכול לעקוב אחרי מטרות מהירות.

האדמירל מתיו קלנדר אמר כי הלייזר השמיד מטרות בכל 12 הניסויים שלו. האבטיפוס עולה קצת פחות מ-32 מיליון דולר, אומר בכירים. אבל, אם הנשק יוכיח את עצמו והצי יזמין יחידות רבות, גם העלות הזו תפחת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ