הדמוקרטים והרפובליקאים בדרך לפשרה בסנאט על רפורמת הנשק

על פי הפשרה המתגבשת, בדיקות הרקע לאמריקאים המבקשים לרכוש נשק יורחבו מאוד ויכללו גם מכירות הנעשות בירידים או באינטרנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סנאטורים מהמפלגה הדמוקרטית והרפובליקאית הגיעו הערב (רביעי) לפשרה בנוגע להרחבת בדיקות הרקע לאמריקאים המבקשים לרכוש נשק. ההסכם מגדיל מאוד את הסיכויים שרפורמת הנשק עליה הכריז נשיא ארה"ב, ברק אובמה, תזכה לתמיכת שתי המפלגות בסנאט. בכל מקרה, גם אם יאשר הסנאט את הרפורמה, צפויה לה עדיין דרך חתחתים בבית הנבחרים, שם ההתנגדות הרפובליקאית למגבלות על הזכות לשאת נשק גדולה יותר.

על פי הסכם שהושג בין הסנאטור הדמוקרטי ממערב וירג'יניה ג'ו מנצ'ין והסנאטור הרפובליקאי מפנסילבניה פטריק טומי, יחוייבו אזרחים שרכשו נשק בירידים לאמצעי לחימה או באינטרנט לעבור בדיקת רקע. מדובר בשינוי משמעותי, שכן היקף מכירת הנשק ברשת, שם לא מוטלת על הקונה כל חובה לעבור בדיקת רקע, הוא גדול מאוד. כיום מחייב החוק לבצע בדיקת רקע רק לאלו שקונים נשק דרך סוחר מורשה בחנויות.

הפשרה קובעת גם כי הממשל הפדרלי יוכל להמשיך ולנהל רישומים ומאגרי מידע על זהות המחזיקים בנשק, דבר שאליו התנגד איגוד הרובאים הלאומי (NRA) בתוקף. מאידך, מציעה הפשרה לפטור מבדיקות רקע את מכירות נשק הנעשות בתוך המשפחה. בדיקות הרקע הן למעשה המגבלות שמטיל הפיקוח הפדרלי על מכירת כלי נשק לפושעים ולחולי נפש. בסרטון - הסנאטורים מנצ'ין וטומי מסבירים את הפשרה המתגבשת.

מחר צפוי הסנאט לפתוח בדיונים על הצעת המפלגה הדמוקרטית להרחיב את בדיקות הרקע לכלל כלי הנשק (דבר שיהפוך את הסחר בנשק לעבירה מסוג פשע) ולהגדיל מאוד את מימון אבטחת בתי הספר בארה"ב. הפשרה המרוככת שגיבשו מנצ'ין וטומי אמורה לבוא כתיקון להצעה הדמוקרטית הרחבה, דבר שימנע ככל הנראה את הפיליבאסטר ויאפשר הצבעה על החוק בתוך שבוע או שבועיים. לאחר מכן יפתח בית הנבחרים בדיונים על החוק.

בין אם תתקבל הצעת הפשרה או לא, רפורמת הנשק המתגבשת תהיה מצומצמת בהרבה מכפי שהציע אובמה אחרי הטבח בבית ספר יסודי בניוטאון אשתקד. אובמה קידם הצעה שבנוסף להחמרת בדיקות הרקע, תאסור לחלוטין מכירת רובי סער ותגביל את גודל המחסניות, אולם הצעה זו כלל לא תעלה לדיון.

אובמה ביקר היום בניטאון בניסיון להגביר את הלחץ הציבורי על הקונגרס. משפחות ההרוגים בטבח, בו נרצחו בין היתר 20 ילדים, שהו השבוע בוושינגטון כחלק מהמאמצים לקדם את הרפורמה. רעיית נשיא ארה"ב, מישל אובמה, צפויה לנאום בהמשך השבוע על סוגיית הנשק במהלך אירוע בשיקגו.

הפגנה למען שינוי תקנות הבטיחות בנשק בוושינגטוןצילום: אי-אף-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ