בעקבות ארגנטינה, אורוגואי הכירה בנישואים חד־מיניים

הפרלמנט אישר את הצעת החוק ברוב גדול חרף התנגדות הכנסייה. זכויותיהם של זוגות הומואים ולסביות יושוו גם בכל הנוגע לגירושים, ירושה ואימוץ

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הקונגרס של אורוגואי אישר אתמול הצעת חוק המתירה טקסי נישואים חד-מיניים. בכך, הופכת אורוגואי למדינה השנייה ביבשת אמריקה המאפשרת נישואים בין בני זוג מאותו המין באופן מלא. 71 מתוך 92 המחוקקים בבית התחתון הצביעו בעד הצעת החוק, שבוע לאחר שאושרה בסנאט ברוב גדול. הנשיא, חוסה מוחיקה, צפוי לחתום בקרוב על החוק, המשווה גם את זכויותיהם של זוגות הומואים ולסביות לאלה של זוגות הטרוסקסואליים גם בכל הנוגע לגירושים, ירושה ואימוץ. בנוסף הוחלט על העלאת גיל הנישואים ל-16, במקום 12 לבנות ו-14 לבנים.

על אף שאורוגואי היא מדינה קתולית, וחרף התנגדות הכנסייה וארגונים נוצריים אחרים בטענה שנישואים חד-מיניים יהרסו את מוסד המשפחה, זכתה הצעת החוק לתמיכה מקיר לקיר והתקבלה במחיאות כפיים ובקריאות “חופש, חופש”. “מעכשיו תהיה לנו חברה צודקת ושוויונית יותר, עם יותר זכויות לכולם”, אמר סבסטיאן סביני, מחוקק מטעם מפלגת “פרנטה אמפליו” שבשלטון. אליו הצטרף גם פרננדו אמאדו, איש מפלגת המרכז-ימין שבאופוזיציה.

“אני מסכים שהמשפחה היא הבסיס של החברה, אבל אני גם מאמין שהאהבה היא הבסיס של המשפחה. והאהבה היא לא הומוסקסואלית ולא הטרוסקסואלית”. מי שהיתה נרגשת במיוחד היא מישל סוארז, עורכת הדין הטרנסקסואלית הראשונה באורוגואי, ומי שכתבה את הצעת החוק הראשונית. סוארז אמרה כי היא חשה “אושר גדול” מכך שהחוק התקבל ברוב גדול.

זוג הומואים חוגג מול הפרלמנט, אתמול במונטווידאוצילום: רויטרס

אורוגואי היא המדינה ה-12 בעולם המאשרת נישואים חד-מיניים בחוק. ארגנטינה וקנדה הן שתי המדינות האחרות ביבשת אמריקה שכבר אישרו נישואי הומואים ולסביות. נישואים חד-מיניים אושרו גם במדינת המחוז מקסיקו סיטי, בכמה אזורים בברזיל וכן בתשע מדינות בארה”ב. “אין ספק שעכשיו אנחנו מרגישים שאנחנו חיים במקום שמכיר בנו בתור מי שאנחנו. רוחשים לנו יותר כבוד ומקבלים אותנו יותר”, אומר דמיאן דיאס, מורה בן 25, הנמצא במערכת יחסים זוגית עם גבר.

בכיכר 1 במאי בבירה מונטווידאו, מול בניין הפרלמנט, נאספו עשרות הומואים ולסביות והטרוסקסואלים, הניפו את דגל הקהילה הגאה וחגגו. “אתמול בלילה לא יכולתי לישון, הייתי נרגשת מאוד”, סיפרה רוברטה אקוסטה, בת 62, “זה מדהים להילחם זמן כה רב ובסופו של דבר לנצח”.

סילבינה, שסירבה למסור את שם משפחתה מכיוון שהוריה אינם יודעים על נטיותיה המיניות, אמרה כי למרות שמדובר באבן דרך – יש עדיין צורך ביותר סובלנות כלפי הומואים ולסביות באורוגואי. “אנחנו מדינה סובלנית לכאורה. עליי השליכו אבנים לפני כמה שבועות בשביל הצחוק”, אמרה, “אני מקווה שהחוק יגרום למודעות גדולה יותר. לפחות טיפלנו בצד החוקי של העניין”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ